pixel

Najdłuższy maraton futsalu – Rekord Guinnessa

Najdłuższy mecz futsalu

Futsal, zwany potocznie halówką, to nie tylko radosne wspomnienie z lekcji wychowania fizycznego – to odmiana piłki nożnej, którą pokochali gracze na całym świecie. Niektórzy do tego stopnia zatracili się w młodzieńczym harataniu w gałę na hali, że gdy tylko dorośli, postanowili pobić rekord Guinnessa na Najdłuższy maraton futsalu! Ile trwał historyczny mecz?

Aktualny rekord Guinnessa

2018

Od 7 do 9 grudnia 2018 roku na hali OSiR Praga-Południe w Warszawie odbywał się wyjątkowy mecz.  24 mężczyzn w imieniu Fundacji Kasi Dulnik podjęło niecodzienne wyzwanie pobicia rekordu Guinnessa na najdłuższy maraton futsalu.  Pomimo zmęczenia, sportowcy grali nieustannie przez 51 godzin 3 minuty i  22 sekundy.

Mecz rozpoczął się gwizdkiem sędziego w piątek 7 grudnia o godzinie 14:00, zakończył się zaś w niedzielę 9 grudnia o 17:00. Wyśrubowane do granic wytrzymałości starcie pomiędzy drużynami Team Płetwa i Team Żak trwało 51 godzin 3 minuty i  22 sekundy.  Czwórka arbitrów z Nidzicy ogłosiła wynik 1054 : 561 dla Płetw.

Było trudno – przyznaje jeden z zawodników, Artur Pszenniak – Graliśmy przez 100 minut, po czym następowała dwugodzinna przerwa. Była chwila na regenerację, ale tylko częściową. Spać się nie udało, bo organizm był bardzo rozbudzony. Adrenalina, emocje działały. W ciągu 51 godzin łącznie przespałem zaledwie cztery. Gigantyczne zmęczenie dało o sobie znać dopiero, gdy położyłem się w domu we własnym łóżku ze świadomością, że mamy rekord.

Emocje były tym silniejsze, że jednym z celów bicia rekordu była zbiórka pieniędzy na kolegę Tomka walczącego z niezwykle rzadką chorobą nowotworową.

Poprzedni rekord Guinnessa

2017

Poprzedni rekord Guinnessa ustanowili w 2017 roku Anglicy, rozgrywając mecz pomiędzy Zielonymi i Białymi Rycerzami. Wymagające starcie trwało równe 50 godzin!

Drużyny z Lee Knight Foundation w Birkenhead, Cheshire w Wielkiej Brytanii za sprawą wyczerpującego pojedynku chciały zebrać środki na udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

2012

Poprzedni rekord na najdłuższy mecz piłki halowej należał do Norwegii i wynosił 40 godzin. Ustanowiono go w dniach 14-16 października 2012 w miejscowości Trondheim.

Mecz futsalu - Norwegia

Aktualny Rekord Polski

2018

Wyczyn z 9 grudnia 2018 roku, czyli mecz polskich drużyn o końcowej długości 51 godzin 3 minuty i  22 sekundy, jest zarówno rekordem Guinnessa, jak i Rekordem Polski.

Poprzedni Rekord Polski

2011

Rekord Polski na najdłuższy mecz futsalu należy do mieszkańców Piły. Wydarzenie rozpoczęło się 1 października 2011 o godzinie 19.05. Rozegrały go drużyny Credo i Rofia. Zawodnicy spędzili na boisku hali Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy Żeromskiego równo 37 godzin i 5 minut. Rywalizacja trwała półtora dnia i zmobilizowała do akcji 24 zawodników.

Rekord Guinessa w Pile

Strategie zastosowane przez trenerów obu drużyn, aby jak najdłużej utrzymać się przy siłach, delikatnie różniły się od siebie w swoich założeniach. Drużyna Patryka Surackiego na każdą zmianę musiała czekać 3 godziny, co pozwalało innym zawodnikom odpoczywać dłużej. Z kolei skład zespołu Krzyśka Kuźmicza zmieniał się co godzinę dzięki czemu, każdy gracz przebywał na boisku krócej, kosztem mniejszej ilości minut przysługujących na drzemkę. Spotkanie zakończyło się wynikiem 808-627 dla zespołu Rofia.

Zgodnie z zasadami, podczas meczu futsalu, na boisku znajdować się może maksymalnie 5 zawodników w każdej z drużyn, w tym oczywiście bramkarze. Liczba rezerwowych nie może przekraczać 7 graczy. Liczna zmian jest natomiast nieograniczona.

Rekord Guinnessa na najdłuższy mecz five-a-side

Aktualny rekord

2017

Fiva-a-side, nazywana również blind soccer, odmiana futsalu dla osób niewidomych i słabowidzących.

Tytuł aktualnego rekordzisty Guinnessa w najdłuższym meczu five-a-side należy do angielskich graczy z Lee Knight Foundation w Birkenhead, Cheshire w Wielkiej Brytanii. Mecz odbył się w Wirral w Wielkiej Brytanii między 30 lipca a 2 sierpnia 2017 roku i trwał nieprzerwanie przez 70 godzin  i 3 minuty.

Five-a-side - najdłuższy mecz

Mecz został rozegrany pomiędzy drużyną „Białych Rycerzy” a zespołem składającym się z kibiców, pracowników, rodziny i przyjaciół Lee Knight Foundation. Starcie zakończyło się wynikiem 399 – 416 dla drużyny „Tranmere Fans Un Knight ed”.

Pobijanie Rekordu Guinnessa miało na celu zebranie funduszy dla organizacji Lee Knight Foundation oraz podniesienie świadomości społeczeństwa o prowadzonych przez fundację działaniach.

2013

Poprzedni rekord Guinnessa w najdłuższym meczu five-a-side należy do Irlandii. Zorganizowane w ramach zbiorki pieniędzy na cele charytatywne wydarzenie odbyło się w miejscowości Portlaoise. Trwało dokładnie 53 godziny, czyli o 13 godzin dłużej niż poprzedni rekord. Mecz rozegrano w dniach 21-23 czerwca 2013. Nowymi rekordzistami zostało 16 pracowników irlandzkiego oddziału firmy Sodexo. Impreza zakończyła się wynikiem 695-601.