pixel

Robert Lewandowski – rekordy Guinnessa

rekord Guinnessa Robert Lewandowski

Robert Lewandowski to polski piłkarz, urodzony w 1988 roku w Warszawie. Od 2008 roku występuje w reprezentacji Polski w piłce nożnej, a od 2014 roku jest kapitanem drużyny narodowej. Występuje na pozycji napastnika w niemieckim klubie Bayern Monachium. Jako jedyny Polak w historii otrzymał nagrody Piłkarza Roku FIFA (dwukrotnie) i Piłkarza Roku UEFA, a także Europejski Złoty But. Robert Lewandowski zagościł również kilkukrotnie w Księdze Rekordów Guinnessa. Poznaj rekordy wybitnego polskiego piłkarza.

22 września 2015

Powiedzieć, że „Lewy” ustanowił tego dnia rekord Guinnessa, to nie powiedzieć całej prawdy – piłkarz Bayernu Monachium w ciągu jednego wieczora doczekał się czterech wpisów do wiekopomnej księgi za jednym zamachem!

22 września 2015 roku Robert Lewandowski rozegrał najlepszy mecz w swojej karierze. Polak wszedł na boisko w drugiej połowie spotkania (46′) z VfL Wolfsburg i strzelił dla Bayernu pięć goli. Wyczyn tym większy, że od zdobycia pierwszej do ostatniej bramki minęło dziewięć minut.

Robert Lewandowski rekordy

Podczas spotkania nie działo się wiele ciekawego, aż do 51. minuty – kiedy napastnik (Lewandowski), znajdujący się na boisku od sześciu minut, wbił przeciwnikowi pierwszego gola. Po tym wydarzeniu posypał się grad kolejnych sukcesów – drugi gol miał miejsce mniej niż minutę po wbiciu pierwszego.

Krótko po drugiej bramce, Robert doczekał się pierwszego rekordowego tytułu. Trzecia bramka strzelona przeciwnikowi zapewniła mu pierwszy rekord Guinnessa tego wieczoru – najszybszy hat-trick z czasem 3 minuty i 22 sekundy.

Jakby tego było mało, w kolejnych minutach Polski piłkarz wbił czwartą i piątą bramkę rywalowi! Obydwa gole zostały wpisane do rekordów Guinnessa jako: najszybciej strzelone cztery gole podczas meczu Bundesligi przez 1 zawodnika (5 minut i 42 sekundy) oraz najszybciej strzelone pięć goli podczas meczu Bundesligi przez 1 zawodnika (8 minut i 59 sekund).

Warto wspomnieć, że dzielny piłkarz mecz zaczynał na ławce rezerwowych,  za co również został nagrodzony rekordem. Żadnemu piłkarzowi z ławki rezerwowych nie udało się tyle dokonać w tak krótkim czasie podczas 1 meczu. Otrzymał za to rekord Guinnessa na najwięcej bramek strzelonych przez gracza rezerwowego.

Lewsndowski - rekordy

Sam Lewandowski o swoim wyczynie mówi, że niezwykle trudno będzie go pobić, ze względu na złożoność samego osiągnięcia – na jego sukces złożyły się forma, szczęście, i odpowiedni mecz. Dodaje też, że „wydaje mu się, że ktoś na górze po prostu chciał, bo zdobył tego dnia pięć goli”. Emocjom nie było końca!

11 październik 2015

Rekord Guinnessa na najwięcej goli strzelonych w jednym turnieju eliminacyjnym do Mistrzostw Europy UEFA należy do dwóch piłkarzy: Davida Healy oraz Roberta Lewandowskiego.

David, z Irlandii Północnej, uzyskał rekordowy tytuł za okres czasu 6 września 2006 – 17 listopada 2007, podczas którego strzelił 13 goli. Po kilku latach zrównał się z nim Lewandowski, strzelając również 13 goli między 7 września 2014 a 11 października 2015.

Robert Lewandowski już na start utorował sobie drogę do rekordu czterema golami w Gibraltarze (7:0) oraz czterominutowym hat-trickiem przeciwko Gruzji w Warszawie.

4 maj 2019

Kolejny rekord Guinnessa trafił w ręce Roberta Lewandowskiego w 2019 roku, kiedy grał on dla Borussii Dortmund i Bayernu Monachium.

Od 19 września 2010 roku do 4 maja 2019 roku strzelił on 202 gole dla  Bayernu. Za to osiągnięcie uzyskał rekord Guinnessa na najwięcej goli strzelonych w Bundeslidze przez zawodnika spoza Niemiec.

Lewandowski przeskoczył swojego byłego kolegę z drużyny, Peruwiańczyka Claudio Pizarro, strzelając dwa gole dla Bayernu w meczu przeciwko Wolfsburgowi 9 marca 2019 r. Ostatnie dwa gole zdobył grając przeciwko swojemu staremu klubowi, Borussi Dortmund, 6 kwietnia 2019 r.

9 listopad 2019

Kolejny rekord Guinnessa Lewandowskiego dotyczył największej ilości meczów z rzędu z trafionymi przez piłkarza bramkami.

W okresie między 16 sierpnia a 9 listopada 2019 roku Robert Lewandowski strzelił po przynajmniej jednej bramce na 20 meczach z rzędu grając dla FC Bayern Monachium.

Lewandowski strzelił łącznie 16 bramek w pierwszych 11 meczach Bayernu w sezonie. Jego passa zakończyła się 23 listopada 2019 roku, kiedy nie udało mu się dostać do tabeli wyników podczas porażki Bayernu 4-0 z Fortuną Düsseldorf.

22 maj 2021

Podczas meczu Bayernu Monachium z FC Augsburg w sezonie 2020/21 Robert Lewandowski otrzymał 2 ostatnie rekordy Guinnessa.

Polak zdobył rekordy w kategoriach na najwięcej bramek zdobytych w jednym sezonie Bundesligi przez jednego zawodnika oraz najwięcej bramek zdobytych w jednym sezonie Bundesligi przez obcokrajowca.

Poprzednim rekordzistą w tych kategoriach był Gerd Müller z wynikiem 40 goli. Utrzymywał on rekord aż przez 49 lat. Lewandowski pobił rekord w ostatniej minucie finałowego meczu Bayernu z FC Augsburg w sezonie 2020/21. Nowy rekord w tych kategoriach to 41 goli.

Zakończył on sezon strzelając średnio bramkę co 60 minut.