pixel

Michael Phelps – najwięcej medali olimpijskich w historii

Michael Phelps – najwięcej medali olimpijskich w historii

Igrzyska olimpijskie w Londynie powoli obiegają końca. Już w niedzielę ceremonia zamknięcia, po której wszyscy rozjadą się do domów, a nam pozostanie tylko czekać na następną sportową ucztę za 4 lata. Pomimo iż zmagania o medale wciąż trwają, już teraz wiadomo, kto zgromadził najwięcej olimpijskich krążków na świecie. Olimpiada w stolicy Wielkiej Brytanii na stałe zapisze się w sercu, Michaela Phelpsa, ponieważ to właśnie tam słynny amerykański pływak pobił rekord świata w ilości zdobytych medali.

W latach 2004-2012 podczas trzech olimpijskich startów, w Atenach, Pekinie i Londynie, ten utalentowany sportowiec z Baltimore w stanie Maryland stawał na podium aż 22 razy. W Atenach zdobył 8 medali: indywidualnie 5 (4 złote, 1 brązowy) oraz drużynowo 3 (2 złote, 1 brązowy). Z igrzysk w Pekinie również wrócił z 8 medalami, jednak tym razem już żaden z nich nie był ani srebrny ani brązowy. Co więcej, w Pekinie udało mu się obronić wszystkie medale oraz poprawić wszystkie wyniki osiągnięte w Atenach. W Londynie Phelps wywalczył „jedynie” 3 medale indywidualne (2 złote, 1 srebrny) oraz 3 medale drużynowe (2 złote, 1 srebrny).

Michael Phelps – najwięcej medali olimpijskich

Podsumowując, w swojej olimpijskiej karierze, Michael Phelps wygrał aż 22 medale, w tym tylko 2 srebrne i 2 brązowe. Taki wynik plasuje go na pierwszym miejscu w kategorii na największą ilość krążków olimpijskich zdobytych w historii, zarówno w konkurencjach grupowych jak i indywidualnych. Na drugim miejscu w tej kategorii znajduje się ukraińska gimnastyczka Łarysa Łatynina, która podczas trzech startów w barwach Związku Radzieckiego wywalczyła łącznie aż 18 medali (14 indywidualnych i 4 drużynowe). W tym miejscu warto wspomnieć, że Phelps posiada o 1 indywidualny medal mniej, pozostawiając tym samym Łatyninę, jako liderkę w tej kategorii.