pixel

W Gniewinie zagrają na akordeonach – Rekord Polski

19 marca przypada Dzień Jedności Kaszubów. Specjalne święto ustanowiono na pamiątkę pierwszej wzmianki o tym regionie. 19 marca 1238 roku papież Grzegorz IX w bulli nazwał szczecińskiego księcia „księciem Kaszub”.  Ludność Kaszubów należy do ludności pogranicza, co oznacza, że pomimo germanizacji i asymilacji z narodem polskim, zachowali swoją kulturę, tradycję oraz język.  Dzielą się na wiele podgrup etnicznych i zamieszkują powiaty w północnej części Polski.

Z okazji DZÉŃ JEDNOTË KASZËBÓW, w Gniewinie tego dnia odbędzie się huczne świętowanie. Organizator, czyli Gmina Gniewino, zaprasza do udziału i poznawania niezwykłej historii i kultury Kaszubów.

Program wydarzenia zachęca uczestników do zobaczenia regionalnych rękodzieł na Jarmarku Kaszubskim a także posłuchania lokalnych artystów i zespołów regionalnych. Będzie można podziwiać wystawę haftu kaszubskiego oraz przyjrzeć się z bliska akordeonom.

Dzień Jedności Kaszubów 2023 Gniewino Rekord Polski plakat wydarzenia

Nie zabraknie rywalizacji, ponieważ w programie wydarzenia przewidziano między innymi turniej gry w „Baśkę”.

Punktem kluczowym obchodów będzie próba ustanowienia nowego Rekordu Polski w kategorii najwięcej osób grających na akordeonach jednocześnie.

Rekord Polski najwięcej osób grających na akordeonie jednocześnie 2023 Gniewino

O godzinie 16:00 na Hali Widowiskowo-Sportowej w Gniewinie rozpocznie się próba bicia Rekordu Polski. Uczestnicy mogą rejestrować swój udział w godzinach od 10:00 do 15:00. W tym czasie odbędą również próbę generalną przed rekordem.

Aby ustanowić nowy Rekord Polski, uczestnicy muszą grać jednocześnie utwór przez minimum 2 minuty. Na miejscu musi być obecny dyrygent, który da wyraźny sygnał na początek i zakończenie próby. Przebieg starań będzie obserwowany przez Sędziego z Biura Rekordów. Minimalna liczba osób, jaką musi tworzyć orkiestra aby Sędzia mógł przyznać Rekord Polski to 372 akordeonistów.

O godzinie 16:30 organizatorzy rozstrzygną turniej gry w „Baśkę” a Sędzia przedstawi wynik zmagań z Rekordem Polski.
Do udziału we wspólnym świętowaniu Dnia Jedności Kaszubów zaproszeni są wszyscy chętni!

Dzień Jedności Kaszubów 2023 Gniewino logo

Oceń ten rekord!
Tagi: ,

Data

19 mar 2023
Zakończone!

Czas

16:00 - 16:30

Więcej informacji

Wydarzenie na Facebooku

Lokalizacja

Hala Widowiskowo-Sportowa w Gniewinie
Hala Widowiskowo-Sportowa, ul. Szkolna 3 84-250 Gniewine
Kategoria

Organizator

Gmina Gniewino
Gmina Gniewino
Strona WWW
https://gniewino.pl/