Grupa powroźników z Wieliczki znów pomogła w ustanowieniu Rekordu Polski w skręcaniu liny. Tym razem organizatorem i gospodarzem wydarzenia był malowniczy Elbląg, który postanowił przypomnieć swoim mieszkańcom, jak i całej Polsce, o swoich wielkich portowych tradycjach oraz historycznych związkach, jakie łączyły go z królową polskich rzek – Wisłą.
Najdłuższy sznur w Polsce – tło wydarzenia
Próba pobicia rekordu została podjęta 13. sierpnia 2017 roku na Wyspie Spichrzów, na nabrzeżu rzeki Elbląg, podczas IX-edycji Międzynarodowego Festiwalu „Wikingowie z Truso w Elblągu”, który w tym roku odbył się w ramach działań związanych z ogólnopolską inicjatywą pn.: „Rok Rzeki Wisły 2017”.
Najdłuższy sznur – proces skręcania
Do skręcania sznura wykorzystano repliki urządzeń powroźniczych, poruszanych siłą mięśni ludzkich. Wzdłuż wybrzeża rzeki rozciągniętych zostało dwanaście 200-metrowych jutowych nici. Ich końce przymocowano do haków, znajdujących się na dwóch przeciwległych maszynach. Kiedy zostały one wprawione w ruch przez uczestników wydarzenia, obracające się korby z hakami powodowały skręcenie się sznurków w cztery, tak zwane, „pokrętki”. Kiedy pokrętki osiągnęły odpowiedni stopień skręcenia, druga maszyna, poruszana przez kolejną osobę, skręcała je wszystkie razem, formując właściwy sznur. Z uwagi na długość nici, konieczne było wykorzystanie w procesie grabi powroźniczych. Specjalnych narzędzi, które – rozmieszczone co ok. 30 metrów – podtrzymywały linki tak, aby nie dotykały podłoża. Dodatkowo jeden z powroźników musiał czuwać nad tym, aby skręcane sznurki nie splątały się. Służyło do tego specjalne narzędzie w kształcie krzyża, które należało prowadzić w miejscu skręcania liny.
Najdłuższy sznur – pomiar
Na wydarzenie zaproszona została pani Halina Górzyńska, naczelnik Obwodowego Urzędu Miar w Elblągu. Jej zadaniem było dokładne zmierzenie długości nowo powstałego sznura. Po dokonaniu pomiaru nie było wątpliwości. Zeszłoroczny rekord został pobity z kretesem! Obecny Rekord Polski na najdłuższy sznur skręcony ręcznie wynosi 180,01 metra!
Elblążanie, choć wciąż celebrują wspaniały sukces, już teraz zapowiadają, że w skręcaniu liny nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa! Być może już za rok podejmą się kolejnego wyzwania. Kto wie – może na skalę światową.
Poprzednie rekordy w kategorii „Najdłuższy sznur skręcany ręcznie”
W niedzielę 5 czerwca 2016 w Wieliczce ustanowiono rekord Polski w ręcznym skręcaniu najdłuższego sznura. Wydarzenie odbyło się w ramach warsztatów historycznych dla dzieci i młodzieży pt. „Wieliczka Skręca Linę”.
Bicie rekordu na najdłuższy sznur rozpoczęto od sprawdzenia szczegółowych wytycznych, aby mieć pewność, że wszystkie warunki zostały spełnione. Przygotowano repliki maszyn powroźniczych, a uczestnicy bicia rekordu zadbali o każdy szczegół strojów z epoki. Stanowiło to dodatkową trudność, ale i atrakcję wydarzenia. O godzinie 11:00 powroźnik Marek Skubisz rozpoczął przygotowania od rozciągania pomiędzy maszynami powroźniczymi cienkich sznurków z juty (4 wiązki po 10 sznurków).
Ważnym elementem były specjalne stojaki pomiędzy maszynami podobne do odwróconych grabi, które miały zabezpieczać sznurki przed splątaniem. Po rozciągnięciu i właściwym ułożeniu cienkich sznurków rozpoczęto skręcanie wiązek będących materiałem głównym na rekordowy sznur. Początkowa długość sznurków, czyli odległość pomiędzy maszynami wynosiła 173,5 metra. Przebieg skręcania nadzorował powroźnik, który z pomocą swojego zespołu dopilnowywał tempa skręcania i równomierność skrętu.
Po około 90 minutach sznurki były gotowe do rozpoczęcia skręcania najdłuższego sznura głównego. Jedna z maszyn powroźniczych była ruchoma, gdyż skręcane sznurki skracały się. Nad tym procesem czuwały dwie osoby odpowiednio obciążając i oporując maszynę. Najważniejszymi elementami było dopilnowywanie, aby sznury nie opadały na ziemię, co przy tej długości nie było łatwe oraz aby skręcając nie splatały się ze sobą. Przy niewłaściwym zagęszczeniu skrętów, sznur mógł się rozwijać. Należało dopilnowywać, aby przeciwne skrętne równoważyły się. Doświadczenie oraz znawstwo tematu pozwoliło skręcić sznur o rekordowej długości 152,5 metra.
Finałowe kilka metrów uświetniła Orkiestra Górnicza. Całość warsztatu zorganizował i prowadzili Sznuroroby z Wieliczki w składzie Marek Skubisz, Elżbieta Skubisz, Piotr Skubisz, Olga Skórska, Antonii Skubisz. Głównymi postaciami mogącymi tego dnia legalnie kręcić były dwie drużyny ze szkółek piłkarskich klubu Górnik Wieliczka oraz Akademii Piłkarskiej z Wieliczki. Cały czas terenu pilnowały wojska IV Pułku Księstwa Warszawskiego, które w bezpośredniej bliskości rozbiły swoje obozowisko, a patrole przeprowadzane były przez żołnierzy austriackich.
Poprzedni rekord Polski w tej samej kategorii wynosi 117,8 m i został ustanowiony we wsi Oleśnica w gminie Olesno.