Wielu z nas, zastanawiając się nad tym jakie stworzenie w historii Ziemi było największe i najcięższe, wyobraża sobie zapewne wielkiego dinozaura z okresu jurajskiego. I słusznie. Jednakże, jak dokładnie nazywa się rekordzista w tych dwóch kategoriach? Mała podpowiedź. Wcale nie jest to wszystkim doskonale znany Tyrannosaurus rex. A więc jaki jest największy dinozaur na świecie?
Największy dinozaur w historii
Największym dinozaurem w historii był prawdopodobnie Amficelias fragillimus. Ze swoją rekordową długością 60 metrów i rekordową wagą ponad 120 ton, bezsprzecznie zasługuje na tytuł największego i najcięższego dinozaura. Rekordzista należy do Dipodloków, będących rodziną zauropodów, do której należą też inne gigantyczne stworzenia, m. in.: Diplodocus, Supersaurus, czy nowo odkryty Patagotitan mayorum.
Zauropody to bezsprzecznie najdłuższe, największe i najcięższe dinozaury jakie kiedykolwiek żyły na Ziemi. Pojawiły się na świecie około 200 mln lat temu w okresie wczesnej jury i żyły aż do końca ery dinozaurów. Wszystkie były roślinożerne. Cechami charakterystycznymi w ich wyglądzie są: mała głowa umieszczona na bardzo długiej szyi, długi ogon będący przeciwwagą dla szyi oraz cztery grube, pięciopalczaste nogi.
Odkrycie Amficelias fragillimus – największego w historii stworzenia datowane jest na 1878 rok. Wtedy w Kolorado w USA, odnalezione zostały pierwsze szczątki. Osobą, która dokonała przełomowego odkrycia był zbieracz skamielin – Oramel Lucas. Znalezione fragmenty kości były elementami konkretniej skamieliny pojedynczego kręgu o niespotykanej dotąd wielkości. Miały ponad 1,5 metra wysokości.
Największy dinozaur – Nowe odkrycie
W połowie 2017 roku świat obiegła elektryzująca wiadomość, jakoby to naukowcom udało się odnaleźć szczątki „nowego” największego dinozaura. Stworzeniu nadano nazwę Patagotitan mayorum. Pochodzi ona od pustynnego obszaru, na którym prowadzone były badania archeologiczne oraz od nazwiska rodziny Mayo, będącej w posiadaniu tamtejszej farmy. Pustynia, na której przez 18 miesięcy prowadzone były badania znajduje się w pobliżu jeziora La Flecha, w odległości około 250 kilometrów na zachód od miasta Trelew w Patagonii w Argentynie.
Szczątki pradawnego stworzenia odnalazł zespół paleontologów z Muzeum Paleontologicznego Egidio Feruglio, prowadzony przez dr Jose Luis Carballido i dr Diego Pola. Łącznie zespołowi udało się wydobyć 150 kości, zachowanych w bardzo dobrym stanie, należących do Patagotitan mayorum oraz innych pradawnych stworzeń. Badania na tym obszarze rozpoczęły się już w 2010 roku. Oficjalnymi doniesieniami na temat rekordowego znaleziska naukowcy podzielili się ze światem dopiero w 2014 roku, natomiast dopiero w 2017 roku wydana została broszura z konkretnymi danymi dotyczącymi największego dinozaura świata.
Gigantyczny dinozaur to zauropod, pochodzący z rodziny tytanozaurów. Według szacunków naukowców, stworzenie było długie na około 40 metrów i mogło ważyć nawet 77 ton. W wyprostowanej pozycji jego wysokość dochodziła do 20 metrów, czyli tylu co siedmiopiętrowy budynek. Nowo odkryty Patagotitan mayorum swoim rozmiarem prześcignął Argentynozaura i Puertazaura.
Odlew nowo odkrytego dinozaura giganta można obejrzeć na wystawie w American Museum of Natural History w Nowym Jorku. Stworzenie jest tak duże, że jego głowa wystaje z sali na korytarz.
Poniżej prezentujemy zestawienie TOP 10 najdłuższych i najcięższych dinozaurów.
Najdłuższe dinozaury
- Amficelias (40 m – 60 m)
- Patagotitan Mayorum (40 m)
- Alamozaur (35 m – 37 m)
- Argentynozaur (30 m– 36 m)
- Mamenchizaur (35 m)
- Diplodok (33 m – 35 m)
- Superzaur (33 m– 34 m)
- Futalognkozaur (32 m – 34 m)
- Zauroposejdon (28 m – 34 m)
- Antarktozaur (33 m)
Najcięższe dinozaury
- Amficelias (122 t)
- Puertazaur (80 t – 100 t)
- Argentynozaur (50 t – 90 t)
- Futalognkozaur (70 t – 80 t)
- Antarktozaur (69 t – 80 t)
- Patagotitan Mayorum (77 t)
- Mamenchizaur (75 t)
- Apatozaur (33 t -73 t)
- Alamozaur (60 t – 100 t)
- Paralititan stromeri (59 t – 80 t)