Wzory można układać z najróżniejszych przedmiotów, przykładowo z pucharów, guzików, czy jabłek. Różne mogą być też przedstawiane obiekty. Tutaj skupimy się na Rekordzie Polski i rekordzie Guinnessa, związanymi z największym wzorem kraju ułożonym z ludzi. Zobaczcie sami jak wyglądały!
Spis treści
Rekord Polski
8 września 2016 roku w Kopalni Soli „Wieliczka” ustanowiono nowy Rekord Polski na największy wzór kraju ułożony z ludzi. Uczestnikami wydarzenia byli uczniowie wielickiej „Dwójki”.
Pierwsi ubrani w kamizelki odblaskowe i kolorowe chusty na głowach uczestnicy pojawili się przed szybem Daniłowicza około godziny siódmej rano. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Wieliczce zorganizowali próbę bicia rekordu Guinnessa w ramach akcji „Odblaskowa szkoła” mającej na celu przekonanie innych do noszenia odblasków po zmroku.
Ustanawiane rekordu na największy obraz kraju ułożony z ludzi przebiegało według ściśle określonych wytycznych. Utworzony obraz musiał być rozpoznawalny z lotu ptaka i dokładnie odzwierciedlać kontury wybranego państwa. Dzieci z „Dwójki” włożyły więc pomarańczowe, żółte oraz zielone chusty, które symbolizowały odpowiednio góry, wyżyny i niziny, zaś uczniowie z niebieskimi chustami na głowach utworzyły ciągnącą się z południa na północ wstęgę Wisły.
Łącznie „żywy obraz” Polski uformowało 412 osób. W dniu 8 września taki wynik był największy na świecie i kwalifikował się do rekordu Guinnessa. Zanim jednak organizatorzy zdążyli wysłać do Londynu materiały dowodowe, na pomysł ustanowienia tego samego rekordu wpadli mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Z racji, że ich wynik to aż 811 osób, osiągniecie z Wieliczki na chwilę obecną otrzymało status Rekordu Polski.
Rekord Guinnessa
To nie była pierwsza tego typu próba pobicia rekordu Guinnessa na największy wzór kraju ułożony z ludzi, ale co najważniejsze przyniosła nowy rekordowy wynik, który aktualnie figuruje w Księdze Rekordów Guinnessa. Wydarzenie odbyło się w Alba Iulia w Rumunii, 29 września 2018 roku. W biciu rekordu wzięło udział dokładnie 4 807 osób.
Wydarzenie zostało zorganizowane w celu upamiętnienia 100 rocznicy Wielkiej Unii, która dzisiaj jest rumuńskim świętem narodowym. Co roku celebruje się zjednoczenie Transylwanii, Besarabii i Bukowiny z Królestwem Rumunii, które miało miejsce w 1918 roku. Grupowe bicie rekordu było częścią oficjalnego programu obchodów Wielkiego Stulecia Unii w Rumunii.
Wśród uczestników rekordowej próby znaleźli się uczestnicy z Alba Iulia, ale także z okolicznych miast, takich jak Cluj Napoca, Sibiu, Deva i Oradea. W biciu rekordu Guinnessa uczestniczyły też dzieci ze szkół lokalnych, studenci z uniwersytetu, lokalni pracownicy i lokalne zespoły sportowe.
Utworzony przez uczestników wydarzenia kształt Rumunii utrzymano przez 5 minut i 27 sekund. W tym czasie wykwalifikowany kartograf zweryfikował, że kształt odpowiada konturowi Rumunii.