pixel

W Gdańsku najwięcej osób zbada sobie piersi jednocześnie – Rekord Polski

Chyba nie ma ważniejszej rzeczy w życiu niż profilaktyka zdrowotna. Przypominanie o niej powinno należeć do kwestii dbania o zdrowie publiczne. Nowotwór piersi jest jednym z najczęściej rozpoznawanych nowotworów u kobiet. Jedną z metod profilaktycznych jest samobadanie piersi, które rekomendowane jest wszystkim kobietom po 20. roku życia. Dzięki comiesięcznemu badaniu palpacyjnemu jesteśmy w stanie szybciej zareagować w przypadku nieprawidłowości i w związku z tym, wcześniej rozpocząć leczenie.

Wiele kobiet nie zdaje siebie sprawy z tej konieczności albo nie wie w jaki sposób przeprowadzić badanie. A wcale nie jest to takie trudne. Miasto Gdańsk z pewnością zdaje sobie z tego sprawę i z okazji Dnia Kobiet, wychodzi z inicjatywą akcji samobadania piersi.

Przede wszystkim profilaktyka!

8 marca 2023 roku w samo południe (o godzinie 12:00) w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbędzie się zbiorowa lekcja samobadania piersi. Podczas spotkania zaplanowana jest prelekcja, prowadzona przez studentki ze Studenckiego Koła Naukowego Pielęgniarstwa Położniczo-Ginekologicznego oraz Promocji Zdrowia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jej tematyka będzie obejmowała informacje z zakresu profilaktyki raka piersi oraz instrukcję samobadania piersi.

Oprócz tego, pośród treści edukacyjnych znajdzie się wykład wiceprezeski Fundacji OmeaLife na temat postępowania w przypadku wykrycia nowotworu oraz przy pierwszych symptomach choroby. Nie zabraknie treści z zakresu wsparcia psychologicznego. Psychoonkolożka Anna Szablewska opowie o wyzwaniach psychicznych związanych z diagnozą i sposobach radzenia sobie z możliwym kryzysem z nią związanym.

Obecność na miejscu zapowiedział również dr Paweł Kabata – chirurg onkolog z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, specjalizujący się w operacyjnym leczeniu raka piersi. Prowadzi on profil w serwisie Instagram, w którym edukuje i zachęca do badań profilaktycznych.

Na koniec wystąpi Ewa Stachowska z autorskim programem stand-upowym, napisanym specjalnie na tę okazję.

Oprócz profilaktyki, organizatorzy podkreślają chęć ustanowienia Rekordu Polski w kategorii „Najwięcej osób badających sobie piersi jednocześnie”.

W wydarzeniu może wziąć udział każdy. Minimum do ustanowienia Rekordu Polski wynosi 100 osób, dlatego potrzebna jest każda para rąk do badania i każda para… piersi ;)

Oceń ten rekord!
Tagi: ,

Data

08 mar 2023
Zakończone!

Czas

12:00 - 14:00
Kategoria