Księga Rekordów Guinnessa to publikacja wydawana przez Guinness World Records w Londynie raz w roku, zawierająca najciekawsze, potwierdzone i udokumentowane, rekordy z całego świata.
Pierwsza edycja księgi została wydana w 1955 roku przez irlandzki browar Guinness, będący obecnie największym na świecie browarem produkującym piwo stout. Pierwsza polska edycja Księgi Rekordów Guinnessa ukazała się natomiast w 1989 roku, nakładem gdańskiego wydawnictwa Reprom.
Przez lata Księga Rekordów Guinnessa ukazywała się pod różnymi nazwami, m.in.: The Guinness Book of Records, czy The Guinness Book of World Records – Księga Światowych Rekordów Guinnessa. Niezależnie od tytułu, treść jednak pozostawała niezmienna. W Księdze opisywano najciekawsze, najbardziej zaskakujące i fascynujące rekordy osób z całego świata.
Wszystko zaczęło się od Sir Arthura Guinnessa i jego browaru
Historia niezwykłej publikacji, która bardzo szybko zdobyła serca czytelników na całym świecie, zaczyna się już w XVIII wieku. Wszystko za sprawą Sir Arthura Guinnessa. Ten urodzony 24 września 1725 roku w Celbridge w Irlandii mężczyzna odpowiedzialny jest za narodziny legendarnej Księgi Rekordów Guinnessa.
Młody Arthur Guinness pracował dla arcybiskupa miasta Cashel – Doktor Arthura Price’a, gdzie warzył piwo dla pracowników folwarku. Gdy w 1752 roku arcybiskup Price zmarł, zostawił młodemu Guinnessowi w spadku kwotę £100. Pieniądze te pozwoliły Guinnessowi na wydzierżawienie w 1756 roku browaru w Leixlip. Trzy lata później, w 1759 roku, Arthur Guinness, wziął w dzierżawę na 9 000 lat za £45 rocznie, słabo prosperujący dubliński browar – St. James’s Gate Brewery. Z czasem, w swoim i charakterystycznym, czarnym, mocnym i gorzkim piwie Arthur Guinness rozsmakował całą Irlandię.
Co łączy spór na temat ptaków, z Księgą Rekordów Guinnessa?
Minęło prawie dwieście lat, a browar Guinnessa cały czas prężnie się rozwijał i zyskiwał coraz większą popularność, nie tylko w Irlandii, ale na całym świecie.
Pewnego dnia, w 1951 roku, podczas polowania, które odbywało się w Irlandii w hrabstwie Wexford, Sir Hugh Beaver, który był wówczas dyrektorem firmy Guinness, wdał się w dość zażarty spór na temat europejskich ptaków łownych. Podczas dyskusji próbowano ustalić, który ptak – siewka złota czy szkocka kuropatwa jest najszybszym łownym ptakiem Europy. Podobny spór miał miejsce jeszcze jakiś czas później, kiedy to dyskutujące osoby spierały się o to, czy szybszy jest głuszec właściwy czy też złota siewka.
Tak długo dyskutowano o tym, który z ptaków łownych jest najszybszy, że postanowiono stworzyć Księgę, w której znajdą się wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące człowieka pytania. W ten sposób narodziła się legendarna dziś Księga Rekordów Guinnessa.
Początkowo Sir Hugh Beaver spisywał wyniki sporów i dyskusji, jakie toczyły się na co dzień w irlandzkich pubach, a z czasem, zaczęli się zgłaszać do niego śmiałkowie, którzy chętni byli udowodnić swoje rekordowe zdolności.
Pierwsze oficjalne wydanie Księgi Rekordów Guinnessa
Pierwsze drukowane wydanie Księgi Rekordów Guinnessa ukazało się za sprawą, lekkoatlety – Christophera Chatway’a, który pracował wówczas w Browarze Guinnessa w Park Royal w Londynie. To właśnie Chatway znalazł pierwszych wydawców legendarnej dziś Księgi – bliźniaków Norrissa i Rossa McWhiter’ów, którzy byli wówczas sportowcami, reprezentującymi Oxfordzki Uniwersytet na skalę światową.
Przy Fleet Street w Londynie bracia McWhiter założyli wspólnie agencję, zajmująca się zbieraniem informacji i prowadzeniem badań. Zostali oni również upoważnieni przez dyrektora browaru Guinness do zestawienia najciekawszych, dotychczas znanych rekordów, które miały się znaleźć w pierwszej edycji Księgi Rekordów Guinnessa.
Pierwsze wydanie Księgi Rekordów Guinnessa ukazało się na rynku 27 sierpnia 1955 roku, po roku wytężonej pracy i badań. “The Guinness Book of Records” zawierała aż 198 stron i już w okresie Świąt Bożego Narodzenia stała się bestsellerem i trafiła do czołówki najlepiej sprzedających się książek w Wielkiej Brytanii.
Ogromna popularność Księgi Rekordów Guinnessa
Począwszy od 1955 roku, Księga Rekordów Guinnessa oraz marka Guinness World Records z siedzibą w Londynie, stały się powszechnie rozpoznawalne, na całym świecie i zyskały pozycję lidera w gromadzeniu informacji na temat rekordowych wyczynów. Żadna inna organizacja, nie może poszczycić się tak kompleksowym podejściem do tematyki rekordów. Obecnie Guinness World Records zajmuje się zbieraniem, weryfikacją, autoryzacją i upowszechnianiem informacji o światowych rekordach, na skalę globalną. Żadna inna organizacja nie może poszczycić się porównywalnym zasięgiem, wiarygodnością, prestiżem czy zasięgiem regionalnym i tematycznym.
Zespół Guinnessa, zbierający informacje do publikowanej raz w roku Księgi Rekordów ma swoje siedziby w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Chinach i Japonii. Każdy wniosek o uznanie rekordu przechodzi dokładną weryfikację i musi być poparty szczegółową dokumentacją. Dla poszczególnych kategorii rekordów opracowuje się szczegółowe wytyczne, których przestrzeganie ma kluczowe znaczenie i decyduje o tym, czy dany rekord zostanie uznany czy też nie.
Warto wspomnieć, iż internetowa baza rekordów Guinnessa zawiera kilkadziesiąt tysięcy rekordów, a ukazująca się raz do roku drukowana publikacja zawiera jedynie wybrane, najciekawsze kategorie rekordów. Obecnym redaktorem naczelnym Księgi Rekordów Guinnessa jest Craig Glenday.
Księga Rekordów Guinnessa została dotychczas sprzedana w ponad 100 milionach egzemplarzy, w ponad 100 krajach w 37 różnych wersjach językowych. Jest zdecydowanym bestsellerem wśród książek na świecie.
Księga Rekordów Guinnessa po polsku
Pierwsza polska edycja Księgi Rekordów Guinnessa pt. “Księga Rekordów Guinnessa 1990” ukazała się w 1989 roku nakładem gdańskiego wydawnictwa Reprom. Liczyła 295 stron. Warto tutaj wspomnieć, że ostatnią wydaną w Polsce drukowaną wersją Księgi była “Księga Rekordów Guinnessa 2011”, która ukazała się w 2010 roku. Do dnia dzisiejszego nie wznowiono druku polskiego przekładu księgi.
Osoby zainteresowane zakupem archiwalnych, polskich edycji Ksiąg Rekordów Guinnessa powinny szukać ich na Allegro lub w księgarniach internetowych. Ceny poszczególnych egzemplarzy wahają się w zależności od roku publikacji i wynoszą od kilku do kilkudziesięciu złotych.