Gra w szachy bywa niezwykle emocjonująca i potrafi dostarczyć rozrywki na długie godziny. Dodatkowo poprawia zdolności intelektualne, zwiększa IQ i kształci umiejętność krytycznego myślenia. A gdyby tak grać w szachy przez ponad dwie doby z rzędu? Sprawdź komu się to udało!
Spis treści
Aktualny Rekord Guinnessa
Askild Bryn i Odin Blikra Vea, 2024
Rekordzistami w kategorii „Najdłuższy maraton szachowy” nadal są Norwegowie. Tym razem jednak w bazie Guinnessa pojawiły się nowe nazwiska – Askild Bryn i Odin Blikra Vea. 4 czerwca 2024 roku zakończył się maraton trwający dokładnie 61 godzin 3 minuty i 34 sekundy.
Zapytani o to, czy pojawiły się momenty zwątpienia, rekordziści odpowiedzieli zgodnie: nie myśleliśmy, żeby się poddać, choć nie było łatwo, nasza motywacja była ogromna! O doskonałym przygotowaniu obu śmiałków świadczą słowa sędziego, który uznał, że to jeden z najlepiej zorganizowanych rekordów w jego 15-letniej karierze.
Każdy organizm mocno odczuwa godziny bez snu, podobnie było z norweskimi rekordzistami. Blikra Vea miał halucynacje, wydawało mu się, że szachownica się obraca, co zmusiło go do zmiany pozycji głowy, aby prawidłowo zobaczyć figury.
Graczom przysługiwały 5-minutowe drzemki po każdej godzinie, jednak postanowili oni skumulować ten czas. Co sześć godzin gracze wykorzystywali 30 minut na drzemki, które pomogły utrzymać im koncentrację i tempo gry. Wszystkie posiłki, przerwy oraz kontrole medyczne były dokładnie zaplanowane, aby zmaksymalizować szanse na pobicie rekordu.
Podczas próby graczy odwiedzał były mistrz świata, a zarazem przyjaciel rekordzistów Magnus Carlsen. Przyznał, że jest pod wrażeniem poziomu gry Askilda i Odina, który nie spadał mimo upływających godzin bez snu.
Poprzednie Rekord Guinnessa
Hallvard Haug Flatebø i Sjur Ferkingstad, 2018
Rekord Guinnessa na najdłuższy maraton szachowy zdobyli Hallvard Haug Flatebø i Sjur Ferkingstad z Norwegii. 11 listopada 2018 roku grali w szachy błyskawiczne przez 56 godzin, 9 minut i 37 sekund! Uczestnicy mieli do wykorzystania 5 minut przerwy na godzinę – mogli ją odebrać jednocześnie lub zbierać czas na dłuższą przerwę. Bicie rekordu miało miejsce w hotelu Scandic Maritim w Haugesun.
Aby rekord został pozytywnie zweryfikowany przez Guinness World Records wszystko musi być poprawnie zarejestrowane.
Jednym z najważniejszych elementów potrzebnych do zatwierdzenia próby bicia rekordu jest obecność oraz zeznania świadków, którzy pilnują czy próba odbywa się zgodnie z wytycznymi. Ustalony został podział świadków na dwie grupy. Świadkowie pierwsi, to osoby bardziej doświadczone, których głównym zadaniem było rejestrowanie wyniku i czasu rozegranego meczu. Świadek drugi asystował i obserwował otoczenie. Zmiany świadków odbywały się co 3 godziny.
Jacek Gajewski i Wojciech Waruga, 2017
O tym że szachy na prawdę wciągają przekonali się dwaj wybitni Polscy szachiści – Jacek Gajewski i Wojciech Waruga, którzy 17 grudnia 2017 roku oficjalnie pobili rekord Guinnessa na najdłuższy maraton szachowy.
Bicie rekordu Guinnessa na najdłuższy maraton szachowy było ściśle związane z odbywającymi się akurat w Katowicach Europejskimi Mistrzostwami w Szachach Błyskawicznych i Szybkich. Rekordowe przedsięwzięcie odbyło się w dniach 15 – 17 grudnia 2017 roku na terenie Katowickiego Spodka.
Obaj szachiści biorący udział w przedsięwzięciu byli doskonale przygotowani do podjęcia rekordowej w skali świata próby. Pan Jacek Gajewski (II kategoria szachowa), osiągnął w Rankingu Szachowym 1800 punktów rankingowych. Jest nauczycielem wychowania fizycznego, historii oraz instruktorem szachów w Szkole Podstawowej nr 62 im. Józefa Kocurka w Katowicach. Ponadto jest współautorem trzech książek (wraz z Jerzym Konikowskim) o tematyce szachowej oraz sześciu artykułów naukowych o szachach.
Drugi z szachistów, Pan Wojciech Waruga (I kategoria szachowa) osiągnął w Rankingu Szachowym 2010 punktów rankingowych. Jest Mistrzem Śląska juniorów w szachach w roku 1979. Zajął 4-te i 5-te miejsca w Mistrzostwach Wojska Polskiego w szachach w latach 2012-2017.
Przypominamy, że oficjalny Ranking szachowy (elo), to metoda obliczania siły gry poszczególnych graczy w punktacji elo. Sama zaś nazwa nazwa „elo” pochodzi od nazwiska amerykańskiego naukowca, którego prace ukształtowały współczesny, szachowy system rankingowy.
Aby rekord Guinnessa mógł zostać oficjalnie zatwierdzony przez sędziów z Londynu, najdłuższy maraton gry w szachy musiał trwać ponad 48 godzin, ponieważ tyle wynosił dotychczasowy rekord ustanowiony w Holandii przez Boba Jansena i Nielsa Ondersteijna, którzy grali w szachy między 19, a 21 maja 2017 roku. Wśród wytycznych znalazły się także zapisy o tym, że cała próba musi być starannie udokumentowana, a gracze mogą zrobić maksymalnie 5 minut przerwy na każdą godzinę gry.
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i wytrwałości Jacka Gajewskiego i Wojciech Warugi, 17 grudnia 2018 roku punktualnie o godzinie 12:00, było jasne, że próba pobicia rekordu Guinnessa na najdłuższy maraton szachowy została zakończona z wynikiem: 50 godzin, 1 minuta i 7 sekund. Po kilku miesiącach starannej weryfikacji dostarczonych materiałów dowodowych, londyński Guinness potwierdził oficjalnie to osiągnięcie, wpisując polskich szachistów do Księgi Rekordów Guinnessa.
Gracze przez cały czas trwania rekordowej próby rozgrywali kolejne partie w systemie szachów błyskawicznych. Oznacza to, że każda partia trwała maksymalnie 3 minuty. Za każde zwycięstwo gracz otrzymywał jeden punkt, a za remis pół punktu. Maraton zakończył się tryumfem Jacka Gajewskiego, który zdobył 259,5 punktu. Wojciech Waruga uzyskał wynik końcowy 254,5 punktu. Dla Guinnessa nie liczył się jednak wynik poszczególnych partii, a łączny czas gry obu zawodników.
Celem bicia szachowego rekordu była promocja miasta Katowice, a także edukacja kulturalno-publiczna oraz popularyzacja królewskiej gry w szachy wśród dzieci i młodzieży. Chodziło o pokazanie, że gra w szachy to coś więcej niż wciągająca zabawa. Okazało się, że dzięki szachom, można dokonywać rzeczy z pozoru niemożliwych i rzeczy wielkich. Takich jak trafienie do legendarnej Księgi Rekordów Guinnessa.
Więcej na temat nowego rekordu Guinnessa na najdłuższy maraton szachowy dowiecie się od samych rekordzistów i innych osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie. Koniecznie obejrzyjcie film.