Katedra Notre Dame w Paryżu to bezsprzecznie jedna z najbardziej znanych katedr na całym świecie. Została wzniesiona w stylu gotyckim w IX wieku na wyspie na rzece Sekwanie. Katedra Notre Dame ucierpiała niedawno w wyniku straszliwego pożaru, jednak chętnych do finansowego wsparcia odbudowy zabytku nie zabrakło. W ramach uczczenia pamięci o Katedrze Notre Dame w Polsce wzniesiono największą Katedrę Notre Dame z klocków LEGO® i tym samym ustanowiono nowy rekord Guinnessa.
Największa Katedra Notre Dame z klocków LEGO® została wzniesiona 9 stycznia 2020 roku na PGE Narodowym w Warszawie podczas Wystawy Klocków LEGO®. Rekordowa budowla mierzy aż 2,727 m wysokości; 3,786 m długości i 1,436 m szerokości.
Autorem i konstruktorem rekordowej Katedry Notre Dame z klocków LEGO® jest Ivan Angeli, któremu ukończenie dzieła zajęło aż 500 godzin pracy. Do wybudowania katedry wykorzystano ok. 400 000 klocków LEGO® o łącznej wadze 250 kg. Model Katedry Notre Dame z klocków LEGO® wykonano w skali 1:33,51 na podstawie szczegółowego rysunku technicznego oryginalnej budowli .
Na miejscu wydarzenia obecna była koordynator Biura Rekordów – Monika Skinder, która nadzorowała proces końcowego pomiaru rekordowej budowli, wykonywany przez wykwalifikowanego geodetę. Oficjalna premiera największej Katedry Notre Dame z klocków LEGO odbyła się na PGE Narodowym w Warszawie 9 stycznia 2020 roku w obecności zgromadzonych mediów i z udziałem konstruktora i architekta budowli.
Gigantyczna, od teraz już oficjalnie największa na świecie Katedra Notre Dame to jeden z ponad 100 modeli, które można było podziwiać na największej w Europie Wystawie Budowli z Klocków Lego na PGE Narodowym. Znalazły się tam również: bliźniacze wieże World Trade Center o wysokości niemal 7 m zbudowane z 260 000 klocków LEGO®, czy ogromny, 5 metrowy Plac Św. Piotra. W chwili wolnej od zwiedzania można było do woli pobawić się słynnymi klockami w strefie zabawy.
Pomysł pobicia światowego rekordu Guinnessa związany był z chęcią odtworzenia modelu słynnej paryskiej katedry ze względu na straszny pożar, który uszkodził znacząco ten światowej klasy zabytek.