Już od trzynastu lat organizowany jest na całym świecie Guinness World Records Day – światowy dzień rekordów Guinnessa. W tym roku, przypada on 9 listopada 2017 roku. Z tej okazji mamy dla Was specjalny artykuł, dotyczący wyjątkowej osoby, która „zawodowo” zajmuje się ustanawianiem i pobijaniem rekordów Guinnessa. Ashrita Furman, bo o nim właśnie mowa, ma na swoim koncie aż 600 różnych, ustanowionych rekordów. Część z jego dotychczasowych osiągnięć, została pobita przez inne osoby, jednak mężczyzna wciąż pozostaje aktualnym rekordzistą w ponad 191 kategoriach.
Spis treści
Początki „kariery”
Ashrita Furman urodził się na nowojorskim Brooklynie 16 września 1954 roku. Już od najmłodszych lat fascynowały go kolorowe książki z rekordami wydawane przez Guinnessa. Jako dziecko, nigdy nie był wysportowany, dlatego wątpił w to, że kiedykolwiek to właśnie jemu uda się pobić rekord Guinnessa.
Wszystko zmieniło się z chwilą, gdy poznał swojego przyszłego duchownego przywódcę – Sri Chinmoy. Udzielił on wsparcia mentalnego nastoletniemu Ashricie i zmotywował tym samym do wystartowania w 24 godzinnym maratonie kolarskim w Central Parku (Nowy Jork). Po zaledwie dwutygodniowym treningu przyszłemu rekordziście udało się przejechać w wyznaczonym czasie 652 km i zająć w maratonie 3 miejsce. Osiągnięcie okazało się przełomowym momentem w życiu Ashrity Furmana. Mężczyzna postanowił, że zajmie się pobijaniem rekordów Guinnessa, tak aby zmotywować inne, niewierzące w siebie osoby do pokonywania własnych słabości.
Poza „zawodowym” ustanawianiem rekordów Guinnessa, mężczyzna jest managerem w sklepie ze zdrową żywnością, a także zajmuje się organizowaniem wycieczek dla swoich grup duchowo-medytacyjnych, co pozwala mu na liczne wyjazdy do miejsc, gdzie może jednocześnie ustanawiać nowe rekordy.
Pierwsze rekordy
Ashrita Furman zaczął pobijać rekordy Guinnessa w wieku dwudziestu pięciu lat. W 1979 roku mężczyzna ustanowił swój pierwszy rekord na największą ilość wykonanych pajacyków – osiągając wynik 27 tysięcy podskoków! Wykonanie takiej ilości ćwiczeń, zajęło dokładnie 6 godzin i 45 minut.
Pierwszym rekordem pobitym przez Amerykanina poza granicami USA był rekord Guinnessa na najdłuższy dystans przebyty na drążku pogo, na słynnym wulkanie Fudżi w Japonii w 1986 roku. Z kolei najstarszym rekordem utrzymywanym do dziś w karierze mężczyzny, był rekord na najdłuższy dystans (prawie 20 km) podczas robienia salt, ustanowiony w 1986 roku w Bostonie – USA.
Jeden za drugim
Setnym rekordem w karierze mężczyzny był ustanowiony w 2005 roku, w Londynie, rekord Guinnessa na największe hula hop. Aby rekord został uznany, Ashrita Furman musiał wykonać nim trzy pełne obroty. Rekordowej wielkości obręcz miała dokładnie 488 metrów średnicy, a podjęta próba zakończyła się sukcesem.
W ciągu całego swojego życia, rekordowemu rekordziście udało się pobić i ustanowić rekordy na wszystkich 7 kontynentach. Wśród tych, które Ashricie Furmanowi najbardziej zapadły w pamięć są: rekord na najszybsze przebycie jednej mili (1,6 km) na drążku pogo (link) na Antarktydzie, rekord na najszybsze przebycie mili na piłce do skakania na Murze Chińskim, czy rekord na podwodne skakanie na drążku pogo w rzece Amazonce w Południowej Ameryce. Mężczyzna odwiedził także: Górę Uluru w Australii, gdzie ustanowił rekord na odległość jednej mili wykręconej przy pomocy Hula Hop; piramidy Egipskie, gdzie balansował kijem bilardowym; Stonehenge, gdzie przez ponad 2 godziny stał na dmuchanej piłce do ćwiczeń; czy wieżę Eiffla, gdzie w ciągu godziny wykonał najwięcej brzuszków.
Rekordy, które aktualnie należą do mężczyzny to m. in.: najwięcej rund rozegranych w Hopscotch w ciągu jednej godziny (2009r.) – 33 rundy; najdłuższy obiekt, którym balansowano na brodzie (2011r.) – 21 metrów; czy najwięcej złapanych noży w ciągu minuty (2014r.) – 54 noże. Resztę niesamowitych osiągnieć Ashrity możecie zobaczyć na jego stronie internetowej.
Rekordowy rekordzista
14 kwietnia 2009 roku, Ashricie Furmanowi przyznano oficjalny certyfikat, zaświadczający, że ustanowił on rekord Guinnessa w największej ilości równocześnie posiadanych rekordów Guinnessa – w liczbie 100 rekordów. Ponadto mężczyzna został sklasyfikowany przez Guinnessa jako jedyna osoba, która pobiła najwięcej rekordów na całym świecie.
Pamiętny rekord
27 sierpnia 2016 roku Ashrita Furman razem z członkami swojej wspólnoty duchowo-medytacyjnej ustanowili rekord Guinnessa na największą ilość świeczek zapalonych na torcie. Liczba świeczek była imponująca i wynosiła dokładnie 72 585 sztuk! Data wydarzenia nie była przypadkowa. Dokładnie tego dnia przypadały by 85 urodziny, nieżyjącego już Sri Chinmoy’a, który zaszczepił w Ashricie pasję do ustanawiania i pobijania rekordów Guinnessa.
Wywiad z rekordowym rekordzistą możecie obejrzeć poniżej.