Pierwszy raz świat usłyszał o rozgrywkach Boccia na światowych igrzyskach osób niepełnosprawnych w Nowym Jorku w 1984 roku. Od tego czasu gra zyskała sporo na popularności, a dzięki pewnym zdolnym zawodniczkom z Polski, trafiła na karty legendarnej Księgi Rekordów Guinnessa. Dowiedz się jak przebiegał rekord Guinnessa na najdłuższy maraton gry w Boccia i ile łącznie trwał.
Próba bicia światowego rekordu Guinnessa na najdłuższy maraton gry w Boccia (single) odbyła się z inicjatywy Uniwersytetu Zielonogórskiego, między 1 a 2 czerwca 2019 roku. W przedsięwzięciu wzięły udział dwie doświadczone zawodniczki – Dominika Hoft i Marlena Pogorzelczyk, które grały w Boccia nieprzerwanie przez 25 godzin i 1 minutę.
Spis treści
Rekordowe uczestniczki
Na co dzień Dominika Hoft jest studentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na kierunkach pedagogicznych. Aktywnie działa w sekcji sportowej studentów z niepełnosprawnościami, gdzie przez cały rok trenuje do Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS w wielu dyscyplinach, jak bowling, pływanie, szachy, boccia, goalball, czy tenis stołowy. Z kolei Marlena Pogorzelczyk studiuje na 3 roku pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą i profilaktykę na UZ. Od początku studiów angażuje się w działalność sportową i aktywność uniwersytecką studentów z niepełnosprawnościami.
Przebieg rekordu Guinnessa
Wszystko rozpoczęło się 1 czerwca, punktualnie o godzinie 10:00 w hali sportowej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pod okiem czujnych sędziów, świadków, kibiców i innych zaproszonych gości, dwie studentki niestrudzenie rozgrywały kule mecz za meczem. Dzisiaj, po weryfikacji skrupulatnie sporządzonego materiału dowodowego, możemy potwierdzić, że obie dziewczyny spisały się podczas próby na medal! Rekord Guinnessa został oficjalnie zatwierdzony przez londyńską komisję Guinnessa!
Rekordowemu pojedynkowi towarzyszyły Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS w Boccia, rozgrywane równolegle na trzech boiskach obok w tym samym budynku. Zgodnie z zasadami dziewczyny, co godzinę mogły skorzystać z pięciominutowej przerwy. Najczęściej Dominika i Marlena decydowały się jednak na kumulację przerw, grając nieprzerwanie przez 2-3 godziny.
W rekordowym meczu w boccia nastąpiły dwa kryzysy, które jednak nie wpłynęły na przebieg próby bicia rekordu. Pierwszy z nich pojawił się około godziny 20. Organizatorzy byli przygotowani na to, że to właśnie godziny wieczorne i nocne będą najtrudniejsze dla dziewczyn. Zawodniczki otrzymywały nieustannie wsparcie psychiczne, a na trybunach i wokół boiska podejmowano różne inicjatywy, które miały na celu pobudzić zmęczone zawodniczki do dalszej gry.
Najcięższa próba nastała około godziny 3:00 nad ranem. Zawodniczki były już bardzo zmęczone. Otuchy dodawali im trenerzy oraz nieustannie pojawiający się goście. Jednym z nich był lider Kabaretu Zachodniego – Jarek Sobański, który walczył razem z dziewczętami do wczesnych godzin porannych. Około godziny 4:00 wybrzmiał głośny dźwięk budzika. Grupa przyjaciół i studentów wychowania fizycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego wpadła na pomysł rozruszania zawodniczek. Na trybunach odśpiewali kilka kibicowskich piosenek przy akompaniamencie bębnów.
Dziewczyny grały zmęczone, ale uśmiechnięte. Wiedziały, że rekord będzie należał do nich. Innej opcji nie było! Łącznie Dominika i Marlena grały przez 25 godzin i 1 minutę do godziny, 11:01. W tym czasie udało się rozegrać aż 102 mecze.
Tło wydarzenia
Uniwersytet Zielonogórski już od 7 lat organizuje turnieje w boccia dla osób niepełnosprawnych w ramach UZ BOCCIA CUP oraz dla środowiska zielonogórskiego i od 3 lat prowadzi Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS w boccia oraz systematyczne zajęcia z tej dyscypliny sportu. UZ posiada wykwalifikowaną kadrę trenerską, instruktorską oraz sędziowską do organizacji zajęć i treningów z Boccia, zawodów jak również ustanowienia rekordu Guinnessa.
Spektakularny event polegający na nieprzerwanej grze w Boccia, który odbił się dużym echem w mediach lokalnych i ogólnopolskich był uwieńczeniem dotychczasowej działalności Uniwersytetu Zielonogórskiego w obrębie sportu osób niepełnosprawnych i gry Boccia.