Czyste Tatry 2018
Z przyjemnością informujemy, że Rekord Polski oraz Rekord Guinnessa na największy wzór ułożony z materiałów wtórnych został ustanowiony! Relacje z wydarzenia znajdziecie w naszym artykule: Największa mozaika z kubeczków plastikowych
Przed nami kolejna, już siódma edycja projektu Czyste Tatry. Po zeszłorocznym sukcesie, kiedy to udało się ustanowić Rekord Polski na największą mozaikę wykonaną z regranulatu, organizatorzy – Stowarzyszenie Czysta Polska – mają apetyt na kolejny rekord. A właściwie dwa rekordy.
Podczas finału akcji odbędzie się oficjalna próba ustanowienia dwóch rekordów – Polski i Guinnessa na największy wzór ułożony z materiałów wtórnych, które będzie można poddać recyklingowi, czyli z jednorazowych kubeczków. Wzór będzie zarazem symbolem województwa Małopolskiego, partnera Czystych Tatr, które od tego roku zyskały zaszczytne miano Made in Małopolska.
Będzie to pierwsza taka próba w Polsce i na świecie. Aby zarówno Rekord Polski jak i Guinnessa został uznany, kolorowa mozaika z jednorazowych kubeczków musi mierzyć przynajmniej 100 metrów kwadratowych. Warto także dodać, że podczas projektu Czyste Tatry został już pobity rekord Guinnessa. W 2016 roku padł rekord na największy wzór wykonany z materiałów wtórnych.
Tegoroczny finał projektu Czyste Tatry zaplanowano w Zakopanem na 29 i 30 czerwca. Tysiące wolontariuszy już po raz siódmy ruszą na górskie szlaki, by pozbierać śmieci i pokazać, że w górach nie ma dla nich miejsca. Na Górnej Równi Krupowej, w miasteczku Czystych Tatr, będzie czekać mnóstwo atrakcji, a na finał – w podzięce za ciężką pracę – zagrają Pudelsi i Łąki Łan.
W ciągu sześciu lat, niemal 12,5 tysiąca wolontariuszy, wspólnymi siłami zebrało ponad 4500 kilogramów śmieci pozostawionych na tatrzańskich szlakach. Zmniejszająca się ilość zebranych odpadków jest pocieszająca, jednak nie oznacza, że maleje potrzeba budowania świadomości ekologicznej. Nie świadczy też o tym, że Polacy zostawiają po sobie mniej śmieci w górach, nad morzem czy w innych popularnych turystycznie i chronionych miejscach.
Projekt Czyste Tatry swoją ideą zaraża coraz więcej osób, odbija się też szerokim echem w mediach. Wszystko to nie pozostaje bez wpływu na uświadamianie Polaków jak ważna jest edukacja ekologiczna i jej praktyczny wymiar – nie zaśmiecanie najcenniejszych zakątków kraju i dbanie o ich czystość. W tym roku do grona naszych wolontariuszy po raz pierwszy dołączają youtuberzy, którzy w ramach Małopolska EkoMeetUp będą zachęcać młodych ludzi do udziału w wielkim sprzątaniu Tatr i zarazem przypominać o tym, co należy zrobić z odpadkami.
Układanie rekordowego wzoru z jednorazowych kubeczków odbędzie się w sobotę 30 czerwca. Na godzinę 17:00 zaplanowano oficjalne mierzenie mozaiki i jeśli wszystko okaże się zgodne z wytycznymi Guinnessa i Biura Rekordów, o godzinie 18:00 wręczony zostanie certyfikat potwierdzający osiągnięcie.
Rejestracja wolontariuszy do projektu Czyste Tatry już ruszyła i jest dostępna na stronie CzysteTatry.pl.
Poza biciem rekordu Guinnessa na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem przewidziano sporo różnych atrakcji. Wśród nich między innymi: koncerty gwiazd, tańczenie Zumby, możliwość oddania krwi, nauka pierwszej pomocy, a także opowieści o górach w wykonaniu himalaistów: Krzysztofa Wielickiego i Artura Małka.