Już po raz szósty w najwyższych polskich górach odbyła się akcja „Czyste Tatry”. Podczas kilku dni, wolontariusze z całej Polski połączyli swoje siły i sprzątali tatrzańskie szlaki. Akcja już od kilku lat cieszy się dużym zainteresowaniem społecznym. Tym razem rekordowa była nie tylko frekwencja, ale również mozaika przedstawiająca wzór narodowy, stworzona przez wolontariuszy z regranulatu z przetworzonej folii.
Mimo deszczowej pogody, w wydarzeniu udział wzięło około 4500 osób. Dzięki rosnącej z roku na rok popularności przedsięwzięcia, wzrasta świadomość społeczna i ilość śmieci pozostawionych przez turystów na górskich szlakach systematycznie spada. W tym roku, zebranych śmieci było najmniej w porównaniu do lat ubiegłych – „zaledwie” 220 kg.
Rafał Sonik, prezes Stowarzyszenia Czysta Polska, a także organizator całego projektu jest zadowolony z tegorocznego wyniku. Podkreśla, że piękno tatrzańskiej przyrody jest powodem do dumy, jednak wraz z nim, w parze idzie ogromna odpowiedzialność.
Powodów do dumy jest więcej. Podczas tegorocznej edycji projektu „Czyste Tatry”, 1 lipca 2017 roku, udało się ustanowić Rekord Polski. Akcję wsparli liczni partnerzy i sponsorzy, m.in. marka Jan Niezbędny i firma Geo Delta, bez których pomocy pełen sukces przedsięwzięcia nie byłby możliwy. Na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem, gdzie zlokalizowana była baza wypadowa dla wolontariuszy, ułożono z regranulatu z przetworzonej folii, największe w Rzeczypospolitej Godło Polski.
Rekordowa mozaika miała całkowitą powierzchnię 450,9 m2, a jej wymiary to 20 m x 24,15 m. Ułożona została przez dziewiętnastu wolontariuszy, przy wsparciu pięciu profesjonalnych geodetów. Stworzenie tak dużego wzoru zajęło wolontariuszom dwa dni. Wzór został dokładnie opracowany na podstawie wcześniej wyznaczonych punktów geodezyjnych. Teren, na którym powstała mozaika został też wcześniej dokładnie wykoszony.
Surowiec użyty do stworzenia mozaiki podczas próby bicia Rekordu Polski, zostanie w przyszłości przeznaczony na wyprodukowanie worków na śmieci, z których korzystać będą wolontariusze podczas kolejnej akcji sprzątania górskich szlaków w 2018 roku. Szacuje się, że ze zużytego granulatu będzie można wyprodukować około 50 tysięcy worków o pojemności 35 litrów każdy.
Skąd pomysł na to, aby ułożona mozaika przybrała kształt białego orła w koronie na czerwonym tle? Celem było pokazanie, że Polacy naprawdę kochają Polskę i jej zasoby naturalne. Patriotyczny znak miał za zadanie symbolizować troskę o własne środowisko.
Koniecznie przeczytajcie też artykuł o poprzednim rekordzie Guinnessa z 2016 roku ustanowionym przez Stowarzyszenie „Czysta Polska” – największy wzór ułożony z materiałów wtórnych.