Największa lekcja inżynierii materiałowej
Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej to z pewnością wyjątkowe święto dla wszystkich uczelni technicznych oraz wszystkich podmiotów z branży. Niewątpliwie z materiałami mamy do czynienia każdego dnia, podczas zwykłych czynności. Właśnie dlatego tak niepozorne surowce są tak ważne dla współczesnej ludzkości. Święto przypada 17 marca 2023 roku i tym razem organizatorzy postanowili sięgnąć po Rekord Polski.
Uczelnie techniczne z całej Polski wpadły na pomysł zorganizowania największej lekcji inżynierii materiałowej. Lista podmiotów, które wezmą udział jest bardzo długa a na niej znajdują się takie placówki jak: Polskie Towarzystwo Materiałoznawcze, Akademia Górniczo-Hutnicza, Akademia Techniczno-Humanistyczna, Politechnika Częstochowska, Politechnika Gdańska, Politechnika Krakowska, Politechnika Łódzka, Politechnika Poznańska, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Śląski, Wojskowa Akademia Techniczna, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny.
Start wydarzenia odbędzie się 17 marca 2023 roku o godzinie 10:00. Uczestnicy najpierw wezmą udział w wykładzie teoretycznym, poświęconym podstawowym zagadnieniom z zakresu inżynierii materiałowej i jej zastosowań. Co ciekawe, tematyka na niektórych placówkach dotyczyć będzie również silników lotniczych. Uczestnicy lekcji nauczą się też o sposobach pomiaru a także dowiedzą się więcej o… suwmiarce!
Warto dodać, że samo przeprowadzenie lekcji nie będzie wystarczające do zaliczenia rekordu. Przed uczestnikami będą również stały zadania praktyczne, weryfikujące zdobytą wiedzę. W teście praktycznym zostaną zapytani o takie elementy jak: definicję inżynierii materiałowej, znaczenie tej dziedziny nauki oraz jej zastosowanie. Niektórzy uczestnicy będą mieli okazję własnoręcznie użyć suwmiarki i wpisać wymiary zmierzonego przedmiotu do testu.
Całość lekcji potrwa akademickie 1,5 godziny i zakończy się o 11:30. Poza zajęciami, na uczestników czekają również inne atrakcje na terenie uczelni w całej Polsce: wykłady, laboratoria, gry terenowe, pokazy, itp. Będzie można przekonać się jak szeroka jest to branża i ile możliwości za sobą kryje.