pixel
Rekord Polski największa koronka koniakowska

Rekordowa koronka koniakowska

Rekord Polski na największą wyszydełkowaną koronkę koniakowską został ustanowiony! Zapraszamy do obejrzenia niesamowitej koronki, która już zaraz wylatuje do Dubaju. Przepiękna, ręcznie robiona koronka ma ponad 5 metrów średnicy.


Koronka koniakowska to technika ręcznego szydełkowania serwet z cieniuteńkich bawełnianych nici, która powstaje tylko i wyłącznie w Koniakowie. Jej nietypowość polega na tym, iż zależy od wyobraźni i kunsztu artystki, bo nie ma żadnego szablonu ani wzornika na jej wykonanie. Umiejętność tworzenia tej tradycji, wpisanej na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa przekazywana jest z pokolenia na pokolenie już od 140 lat.

W Koniakowie powstaje obecnie największa koronka koniakowska na Rekord Polski, która będzie reprezentować Polskę i Województwo Śląskie na EXPO 2020 w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, na tygodniowej wystawie czasowej: 27. 01. 2022 – 02. 02. 2022r.

największa koronka koniakowska Rekord Polski

Aby zaprezentować nasz kraj na najwyższym poziomie, koronczarki postanowiły uheklować (szydełkować) ogromną koronkę, w której zawrą godło Polski i wiele różnych motywów.

Prace nad serwetą już trwają. Koordynuje je inicjatorka rekordu Lucyna Ligocka-Kohut, właścicielka Centrum Koronki Koniakowskiej oraz Prezes Fundacji Koronki Koniakowskiej. Wykonanie należy natomiast do Zuzanny Ptak, Mistrzyni Tradycji, Laureatki nagrody im. Oskara Kolberga, niewątpliwie cieszącej się największym autorytetem w tej dziedzinie sztuki. Razem z córkami, wnuczkami i sąsiadkami heklują największe dzieło, by pokazać rekordowy czas wykonania, rekordową ilość koniakowskich „kwiotków” (motywów), rekordową wielkość i rekordowy efekt.

Aby ustanowić Rekord Polski koronka musi mieć przynajmniej 20 metrów kwadratowych, czyli jej promień to prawie 5 metrów!

5/5 - (1 vote)
Tagi: ,

Data

16 sty 2022
Zakończone!

Czas

Cały dzień

Lokalizacja

Koniaków
Koniaków
Kategoria

Organizator

Fundacja Koronki Koniakowskiej
Fundacja Koronki Koniakowskiej