Heklowanie koronki koniakowskiej to niesamowita tradycja sięgająca początków XX wieku. Koronka ta powstaje w Koniakowie, gdzie mieszka około 700 koronczarek. Sposób szydełkowania jest przekazywany z pokolenia na pokolenie, a technika ta nie jest stosowana w żadnym innym miejscu na świecie. W 2017 roku została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
16 stycznia 2022 roku w Istebnej została zaprezentowana największa wyszydełkowana koronka na Rekord Polski. Rekordowa koronka ma średnicę 5,24 metra oraz pole 21,55 m². Wydarzenie miało miejsce w Hotelu Złoty Groń, z którego rozpościera się piękny widok na ośnieżoną górę Ochodzita. Pomysłodawczynią rekordu była Pani Lucyna Ligocka-Kohut, założycielka fundacji Koronki Koniakowskie oraz Centrum Koronki Koniakowskiej.
Główną wykonawczynią arcydzieła, odpowiadającą za całość kompozycji, jest Pani Zuzanna Ptak. Koronkę wykonała w ciągu 4 miesięcy z dwiema córkami Danutą i Wiesławą oraz wnuczką Anią. Dodatkowo pomocną ręką służyły koniakowskie koronczarki pod patronatem Fundacji Koronki Koniakowskie.
Pani Zuzanna urodziła się 9 listopada 1945 roku i po raz pierwszy chwyciła do ręki szydełko w wieku 5 lat. W latach 50-tych i 60-tych Zuzanna współpracowała z „Cepelią” w Katowicach sprzedając swoje prace. W 2017 r. w ramach stypendium MKiDN wykonała przepiękną kolekcję koronkowych kreacji, które pojechały na wystawę do Brukseli. W 2015 roku otrzymała nagrodę im. Oskara Kolberga za zasługi w dziedzinie twórczości ludowej.
Największa Koniakowska Serweta wykonana jest z polskiego kordonka Ariadna Muza 50 w odcieniu écru. Na jej wykonanie koronczarki zużyły 111 kłębków, łącznie 61 kilometrów nici. Waga serwety przed przyszyciem do czarnego materiału i krochmaleniem wynosiła 5 kilogramów i 550 g.
Na serwetę składa się 3338 pojedynczych motywów, nie wliczając orła – godła Polski. Są to między innymi: szarotki, koniczynki, słoneczka, serduszka, krakowiaczki, aniołki, wiatraczki, a także tradycyjne wzory nazywane: „dziadowska broda”, „kralka z gónsiorkami”, „kralki z grzybkami” czy „prózne gwiozdy”.
Prezes Fundacji Lucyna Ligocka – Kohut przygotowuje wystawę Województwa Śląskiego na największe Targi Handlowe Świata EXPO 2020, które odbywają się w Dubaju. Czasowa wystawa województwa trwać będzie od 26 stycznia do 3 lutego 2022 r. Główną atrakcją będzie oczywiście rekordowa serweta, już w pełni gotowa do wylotu. Pani Lucyna wraz ze 150-cioma koniakowskimi koronczarkami przygotowała również liczne koronkowe serwety i inne wyroby oraz kolekcję 20 kreacji, które zdobić będą wnętrza polskiego Pawilonu.
Na wydarzeniu pojawiły się ważne osobistości, m.in: Wicemarszałek Województwa Śląskiego Wojciech Kałuża, Członkini Zarządu Województwa Beata Białowąs, Przewodniczący Sejmiku Województwa Jan Kawulok, Starosta Powiatu Cieszyńskiego Mieczysław Szczurek, a także Przewodniczący Rady Gminy Istebna oraz Sołtys Wsi Istebna.
Czas podczas wydarzenia umilała również Grupa Śpiewacza „Kóniokowianie”, składająca się z dawnych członków Zespołu Regionalnego KONIAKÓW. W tak ważnym dla Koniakowa momencie nie mogło zabraknąć góralskich głosów i tradycyjnych pieśniczek spod Ochodzitej.