Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w SOSZW Siedlce
Z przyjemnością informujemy, że Rekord Polski na najwięcej osób posługujących się językiem Makaton® jednocześnie został pobity! Relację z wydarzenia można znaleźć tutaj: Rekordowy Makaton®.
Mamy ogromną przyjemność zaprosić na wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się 4 kwietnia 2019 roku, na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Siedlcach, w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
W ramach wydarzenia, dzięki inicjatywie Stowarzyszenia „Razem” przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Siedlcach, podjęta zostanie oficjalna próba ustanowienia Rekordu Polski na najwięcej osób posługujących się językiem Makaton® jednocześnie.
Ustanawianie rekordu będzie polegało na zgromadzeniu w jednym miejscu jak największej liczby osób, które jednocześnie będą posługiwały się gestami Makaton®. Aby rekord udało się ustanowić, w próbie musi wziąć udział przynajmniej 100 osób. Nad całym przebiegiem rekordowego przedsięwzięcia będzie czuwał sędzia Biura Rekordów, który zweryfikuje wynik rekordu i wręczy oficjalny certyfikat potwierdzający osiągnięcie, w przypadku sukcesu.
Wyjaśniamy, że Makaton®, to system gestów i symboli graficznych. Gesty są formami wspomagającymi słowne porozumiewanie się (są stosowane symultanicznie z mową), służą jako dodatkowy środek, który wzmacnia przekazywany dziecku lub przez dziecko komunikat. Gestom zawsze towarzyszy poprawna, gramatyczna mowa. W Makatonie® oprócz znaków manualnych wykorzystywane są również symbole graficzne, z których korzystają osoby, które nie są w stanie wykonać gestu, wskazują wówczas na symbol i w ten sposób sygnalizują swoje potrzeby i zainteresowania.
Autorką polskiej wersji Programu Makaton® jest dr Bogusława B. Kaczmarek. Badania nad opracowaniem nowych (zupełnie innych niż znaki brytyjskie) gestów odnoszących się do polskiej kultury rozpoczęły się w roku 2001 i zaowocowały utworzeniem w 2005 roku (2008 roku aktualizacja) zestawu polskich gestów (KONi – Komunikacja Osób Niepełnosprawnych). Adaptacja symboli graficznych (zmiana wizerunku znaków, tworzenie nowych, polskich symboli) zakończyła się w roku 2005.
Całe wydarzenie rozpocznie się biciem rekordu między godziną 9:00 a 10:00 i potrwa do godziny 16:00. W programie przewidziano między innymi: zajęcia terapeutyczne: felino i dogoterapię, sensoplastyke, arteterapię, garncarstwo oraz zabawy na dywanie interaktywnym. Ponadto będzie można również wziąć udział w lekcjach pokazowych, wystawach prac i konsultacjach ze specjalistami.