Bieganie to samo zdrowie. Wzmacnia mięśnie, poprawia kondycję, ale przede wszystkim pokazuje, że jeśli konsekwentnie się do czegoś dąży, to można to osiągnąć. Bieganie w sztafecie dodatkowo wspomaga budowanie więzi w grupie i wspólne dążenie do celu. Dlatego też w Księdze Rekordów Polski znalazło się już wiele osób, które podjęły się udziału w rekordowej sztafecie zarówno pod względem czasu jak i dystansu.
Aktualny Rekord Polski pod względem czasu i dystansu
Obecnymi Rekordzistami Polski na najdłuższą sztafetę biegową w aż dwóch kategoriach: pod względem czasu jej trwania i pokonanego dystansu są Funkcjonariusze i pracownicy Polskiej Straży Granicznej.

Rekordowa sztafeta odbyła się pod hasłem „Wokół Niepodległej” i trwała od 22 września do 10 października 2018 roku. Impulsem do ustanowienia rekordu, polegającego na przebiegnięciu w ciągu prawie 18 dni blisko 3600 km, wzdłuż granic Polski były huczne obchody przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Aktualny wynik Rekordu Polski na najdłuższą sztafetę biegową pod względem czasu wynosi 17 dni i 23 godziny, a Rekordu Polski na najdłuższą sztafetę biegową pod względem dystansu – 3582,8 kilometrów. Start i meta sztafety biegowej zlokalizowane były w miejscowości Berżniki na Podlasiu.

W sztafecie wzięło udział łącznie 958 funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej, a pałeczka sztafetowa została przekazana 621 razy. Funkcjonariuszom i pracownikom formacji na trasie towarzyszyło dodatkowo 379 osób. Byli to m.in. przedstawiciele urzędów, instytucji, służb mundurowych, leśnicy, młodzież szkolna czy harcerze.

Bieg podzielony był na etapy. Jeden etap wykonywał jeden oddział Straży Granicznej. Wyjątek stanowiły: Nadwiślański OSG i Podlaski OSG. Podlaski Oddział SG swój odcinek miał podzielony na dwa etapy z uwagi na start i metę biegu. Natomiast, przez teren Nadwiślańskiego Oddziału SG sztafeta nie przebiegała w ogóle, ponieważ obejmuje on swoim zasięgiem obszar trzech centralnych województw i nie ma bezpośredniego styku z granicą państwa.

Najdłuższym dystansem okazał się VII etap Rekordowej Sztafety „Wokół Niepodległej„, w Morskim Oddziale Straży Granicznej. Dokładnie 168 biegaczy pokonało tam 870 km.
Trasa biegu była bardzo zróżnicowana. Szczególnie wymagająca była na obszarach górskich. Bieg sztafetowy odbywał się po drogach i ścieżkach możliwie najbliżej granicy, a kiedy nie było innej możliwości, po drogach powiatowych i krajowych. Z uwagi na warunki terenowe część dystansu została pokonana na jednostkach pływających SG z zainstalowaną na nich bieżnią. Tak było na przykład na Zalewie Szczecińskim.

Aby specjaliści z Biura Rekordów mogli oficjalnie zatwierdzić oba rekordy, trasa biegu zapisywana była na bieżąco za pomocą urządzenia GPS wbudowanego w pałeczkę sztafetową, którą cały czas przekazywali sobie biegacze. Na mecie obecny był również sędzia Biura Rekordów, który przekazał dwa oficjalne certyfikaty potwierdzające rekordowe osiągnięcia.

Bieg sztafetowy „Wokół Niepodległej” został objęty honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji – Joachima Brudzińskiego. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowało Polskie Radio Program 1, TVP2 oraz TVP Info.
Poprzednie Rekordy Polski pod względem czasu
Sosnowiec (2018)
Biegać każdy może – jedni trochę szybciej inni ciut wolniej. W Rekordzie Polski na najdłuższą sztafetę na czas, która odbyła się w Sosnowcu, chodziło przede wszystkim o dobrą zabawę, no i wspólny cel. Dzięki podjętemu wysiłkowi wszystkich zaangażowanych osób, udało się przebiec rekordową ilość kilometrów w rekordowym czasie.
Zadanie, które postawili sobie uczniowie i nauczyciele z Technikum Ekonomicznego nr 1 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu nie należało do prostych. Jak wyjaśniają organizatorzy, pomysł zorganizowania rekordowej sztafety biegowej na czas zrodził się już trzy lata temu. Początkowo dotyczył jednak sztafety 24-godzinnej, następnie 48- i 72-godzinnej. Ostatecznie, zdecydowano się na pobicie aktualnego Rekordu Polski w sztafecie, który wynosił aż 168 godzin, czyli pełne 7 dni.
W specjalnych wytycznych do rekordu przygotowanych przez Biuro Rekordów znalazł się zapis, że w sztafecie może wziąć udział dowolna liczna osób, jednak każdy z uczestników musi przebiec przynajmniej jedno pełne okrążenie, czyli dystans 400 m. I udało się. W ciągu 170 godzin i 10 minut uczniowie Technikum Ekonomicznego nr 1 w Sosnowcu przebiegli aż 1577,2 km. Oznacza to, że poprzedni Rekord Polski został pobity o całe 2 godziny i 10 minut.
Idea bicia Rekordu Polski na najdłuższą sztafetę biegową na czas zrodziła się podczas planowania uroczystych obchodów 5-lecia istnienia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu. Dzięki rekordowemu osiągnięciu uczniów placówki, obchody jubileuszu będzie można połączyć ze świętowaniem pobicia Rekordu Polski. Podwójny sukces!
Celem bicia spektakularnego Rekordu Polski była popularyzacja biegów długich wśród młodzieży szkolnej, osób dorosłych i dzieci jako aktywnej formy wypoczynku. Przygotowania i treningi do pobicia rekordu trwały od października 2017 do maja 2018 roku. Impreza, która odbyła się w czerwcu była zwieńczeniem wysiłków i sukcesów sportowych wielu osób.
Bicie rekordu rozpoczęło się o godzinie 9:50, w piątek 15 czerwca 2018 roku, a zakończyło się w następny piątek o 12:00. Przez cały ten czas, biegacze nieustannie pokonywali kolejne okrążenia na Stadionie Lekkoatletycznym MOSiR w Sosnowcu. Łącznie w trakcie sztafety zrobili aż 3 886 okrążeń i przekazali sobie pałeczkę 506 razy.
Uroczystego otwarcia najdłuższej w Polsce sztafety biegowej na czas dokonała pani dyrektor CKZiU w Sosnowcu – mgr inż. Elżbieta Czernik. Po jej oficjalnym wystąpieniu na scenie zaprezentowały się uczennice ze szkolnego zespołu cheerleaderek wraz ze swoimi młodszymi koleżankami z grupy Super Gimone. Następnie zaprezentowano wszystkich uczestników sztafety i przeprowadzono rozgrzewkę.
Na uroczystości otwarcia pojawili się przedstawiciele władz miasta, wśród nich: Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński oraz Wiceprezydent – Zbigniew Byszewski. Pierwszym zawodnikiem, który rozpoczął rekordową sztafetę był nauczyciel CKZiU – mgr. Marcin Bucki. Kolejni zawodnicy biorący udział w sztafecie przekazywali sobie pałeczkę sztafetową na bieżni według wcześniej ustalonego harmonogramu.
Uczniów technikum biegowo wspomagali nas przedstawiciele lokalnych klubów biegaczy: „W pogoni za Duchem” z Dąbrowy Górniczej, „Harpagan” Sosnowiec, „Zdzieraj kapcie”, „Wirusy” i grupa biegaczy z MOSiR Sosnowiec. Po siedmiu wyczerpujących dniach, o godzinie 12:00, sztafetę zakończyła uczennica Technikum nr 1 Ekonomicznego – Wiktoria Pyka.
Rekordowa szkoła z Sosnowca posiada bogate tradycje sportowe. Od kilkunastu lat jest najbardziej usportowioną szkołą zawodową w mieście, w kategorii dziewcząt. Placówka bierze aktywny udział we wszystkich imprezach sportowych organizowanych przez MSZS. Na swoim koncie ma już liczne sukcesy na poziomie miasta, rejonu, województwa i Polski.
W 2009 roku Technikum Ekonomiczne nr 1 w Sosnowcu ustanowiło rekord Guinnessa w maratonie gry w piłkę siatkową, który trwał aż 76,5 godziny. Kolejną inicjatywą Szkoły był tzw. „maraton na raty” – wtedy w kilku próbach udało się pokonać dystans 42 km i 195 m.
Gliwice (2016)
W sobotę 29 października 2016 zakończyła się najdłuższa sztafeta biegowa w Polsce. Trwała dokładnie 7 dni, zjednoczyła biegaczy z całego kraju i pomogła zebrać fundusze na cele charytatywne. A w dodatku ustanowiła aż dwa Rekordy Polski!
Zacznijmy od początku. Głównym organizatorem wydarzenia jest pan Maciej Stodolak, pomysłodawca akcji „Gliwice biegają”. W tym roku pobiegły dla Marcina Polaka, który potrzebuje pomocy w zbiórce pieniędzy na zakup protezy. Marcin Polak to 23-latek, były zawodnik Piasta Gliwice, który rok temu uległ poważnemu wypadkowi. Skutkiem kilkugodzinnej operacji ratującej mu życie była amputacja nogi. Szansą na powrót do aktywnego życia jest proteza, która kosztuje około 200 tys. złotych.
Najdłuższa sztafeta biegowa w Polsce polegała na ciągłym bieganiu przez jak najdłuższy nieprzerwany okres czasu. Tydzień liczy 168 godzin i tylu też biegaczy zgłosiło swoją chęć do godzinnego biegania wokół Gliwic. Wspólnie przebiegli aż 1881 kilometrów!
Podczas rekordowej sztafety udało się uzbierać sporą część z potrzebnej kwoty: 16 gliwickich firm zapłaciło po złotówce za każdy z 1881 kilometrów, jako opłaty startowe do puszek trafiały sumy od 20 do 200 zł zatem kolejne 20 tysięcy. Fundacja PKO Bank Polski przekazała 20 tys. za ukończenie sztafety, OTK Rzeźnik – 2,5 tys., Fundacja Twój Rekord Pomaga – 2 tys. złotych. Konto Marcina zasiliły też wpłaty od firm, które po nagłośnieniu akcji postanowiły wspomóc ją wpłatami.
Jako ciekawostkę dodamy, że najmłodszy uczestnik sztafety miał 5 lat i biegł w asyście rodziców, a najstarszy 80.
Poprzedni Rekord Polski pod względem dystansu
Gniewkowo (2016)
W sobotę 21 maja 2016 w Gniewkowie (woj. kujawsko-pomorskie) ustanowiono Rekord Polski w kategorii „najdłuższa sztafeta pod względem przebiegniętych kilometrów”. Bieg, który trwał bez przerwy od wtorku do soboty miał na celu uczczenie 1050. rocznicy chrztu Polski.
Impreza pod nazwą „Bieg 966” zintegrowała mieszkańców regionu i okolic. W ciągu 4-dniowej imprezy, każdy kto czuł się na siłach, mógł wziąć udział w sztafecie dookoła rynku. Długość jednego okrążenia wynosiła dokładnie 305 metrów. Zgodnie z wytycznymi dostarczonymi przez Biuro Rekordów, bieg nie mógł zostać przerwany, nawet na noc. Jak okazało się podczas rejestracji uczestników, śmiałków gotowych pobiec w godzinach nocnych zjawiło się wystarczająco dużo, by „obstawić” trasę, aż do rana.
Rekord został przyznany na podstawie dystansu, który pokonali uczestnicy sztafety od momentu rozpoczęcia aż do zakończenia biegu. Obecny na wydarzeniu przedstawiciel Biura Rekordów potwierdził, że liczba okrążeń wyniosła 3168, zatem uzyskana odległość to 966 kilometrów.
„To super pomysł, wspaniała sprawa i dzieje się tylko w Gniewkowie. Burmistrz dba o promocję naszego miasta i tak powinno być. Jutro pobiegnie córka, pojutrze wnuczka, cała rodzina po kolei, a ja kibicuję. Tu w ogóle startują całe rodziny” – komentuje pani Jadwiga Czarnecka, mieszkanka Gniewkowa.
Próbie bicia rekordu towarzyszył szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych. Odbył się między innymi pokaz zumby, kino letnie, piknik rodzinny i występy gwiazd: Urszuli oraz zespołów Omnes Filii Dei Domini i MGM.