Gdy mowa o Kaszubach – w pierwszej kolejności na myśl przychodzi nam charakterystyczny dialekt, piękne ludowe stroje oraz oczywiście Kaszubskie Nuty. W celu promowania Kaszubskich korzeni wśród dzieci i młodzieży, w Wielu ustanowiono Rekord Polski na największe Kaszubskie Nuty.
Bicie Rekordu Polski na największe Kaszubskie Nuty zorganizowano w sobotę 29 września 2018 roku, w ramach Dnia Szkoły Podstawowej im. Wicka Rogali w Wielu. Słoneczna pogoda, wysoka frekwencja i wspaniała atmosfera całego wydarzenia od samego początku zapowiadały rekordowy sukces!
Czym są Kaszubskie Nuty?
Kaszubskie Nuty (w języku kaszubskim: Kaszëbsczé nótë), to tradycyjny alfabet kaszubski w formie śpiewanej pieśni. Obok charakterystycznych kolorowych strojów ludowych, Kaszubskie Nuty są jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli kultury kaszubskiej.
Sama pieśń ma formę wyliczanki, a nieodzowna do jej wykonania jest plansza z kilkoma rysunkami umieszczonymi na pięciolinii. Równolegle do śpiewanego tekstu jedna osoba wskazuje odpowiedni obrazek na pięciolinii. Śpiewane są kolejno trzy pięciolinie, z tym, że po dojściu do końca każdej z nich powraca się w odwrotnej kolejności do początku. W ten sposób z każdą kolejną zwrotką tekst piosenki stopniowo wydłuża się.
Cele bicia rekordu
Hasłem przewodnim całego wydarzenia było „Wiele Nut”. Odnosiło się ono zarówno do miejscowości Wiele, w której bito rekord jak i do nut z kaszubskiego alfabetu. Wszystkie nuty zostały przygotowane przez poszczególne klasy SP im. Wicka Rogali w Wielu wraz z nauczycielami i rodzicami. Zrobione były z materiałów recyklingowych oraz innych odpadów.
Głównym celem rekordowej próby było wzmocnienie więzi uczniów ze szkołą, promowanie Kaszubskich korzeni wśród dzieci i młodzieży oraz ukazanie innowacyjnej formy wykorzystania materiałów odnawialnych i recyklingu.
Przebieg próby
Dzieci biorące udział w biciu rekordu układały nuty już od samego rana. Samo wykonanie nut zajęło aż kilka tygodni poprzedzających oficjalną próbę. Pięciolinie rozłożone były na boisku szkolnym – Orliku. Poszczególne elementy miały prawie 3 m wysokości. Każda pięciolinia rozpoczynała się od kluczy wiolinowych. Po ułożeniu całości, dzieci wyszły za boisko i tam wraz z rodzicami i nauczycielami czekali na pomiar. W tym czasie zespół Kaszuby z Wiela i Karsina odśpiewał Kaszubski Alfabet. Pomiar odbył się z pomocą nauczyciela wf oraz Przewodniczącej Rady Rodziców. Po dokonaniu oficjalnych pomiarów został ogłoszony wynik.
Udało się! Rekord Polski na największe Kaszubskie Nuty został ustanowiony! Stworzone dzieło mierzyło aż 500.82 metrów kwadratowych. Po ogłoszeniu sukcesu przez obecną na miejscu sędzinę Biura Rekordów oficjalny certyfikat został złożony na ręce Dyrektora Szkoły – Andrzeja Narlocha oraz Przewodniczącej Rady Rodziców – Anny Łangowskiej.
Wiele atrakcji
Całą uroczystość zdominowały elementy z kultury kaszubskiej. Na miejscu można było: nauczyć się tańca kaszubskiego; wysłuchać zespołu „Fucus”; zjeść chleb ze smalcem, talerz grochówki, kiełbaskę z ogniska; poprosić o kaszubski makijaż; odśpiewać wraz z zespołem Kaszuby „Kaszubskie nuty”; rysować; robić bańki; otrzymać torbę z logo „Wiele nut” oraz skosztować okolicznościowego tortu.
W całą akcję zaangażowani byli wszyscy uczniowie, rodzice oraz nauczyciele. Pokaz baniek prowadziło Stowarzyszenie Hamak a całą imprezę prowadziła dyrektor Domu Kultury w Wielu – Justyna Piekarska.