Żonglerka przeszła przez wieki długą drogę od cyrkowej sztuczki do naukowej metody wspierania rozwoju potencjału człowieka. Aktualnie żonglowanie jest niezwykle popularne na całym świecie. Ma ona wiele zalet zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego: aktywuje obydwie półkule mózgowe, polepsza koncentracje oraz refleks, a także jest dobrym sposobem na odreagowanie stresu.
Spis treści
Aktualny Rekord Polski
Leszek Domitrz, 2024
Aktualnym rekordzistą Polski jest Leszek Domitrz, który poprzedni wynik pobił o 3 sekundy, uzyskując czas 2 minut i 21 sekund. Wyzwania podjął się 6 września 2024 roku w Hali Kultury na Starym Rynku w Łomży. Co ciekawe, żonglowanie trzykilogramowymi kulami nie było jedynym zadaniem nowego rekordzisty. Leszek ustanowił także Rekord Polski w żonglowaniu kulami czterokilogramowymi.
Próba wymagała nie tylko siły fizycznej, ale także skupienia i koordynacji umysłowej. Sam Domitrz zaznaczył, że sukces w żonglowaniu to nie tylko kwestia mięśni, ale również determinacji i jasno postawionych celów.
To trudne fizycznie zadania, bo podczas 2 minut żonglowania takimi kulami 3-kilogramowymi przerzucamy około 2,5 tony – powiedział Leszek Domitrz.
Leszek Domitrz, prywatnie handlowiec i trener biznesu, po raz pierwszy zainteresował się żonglerką nieco ponad rok temu. Zaczynał od zwykłych piłeczek, później zaczął ćwiczyć cięższymi, aż do 3 i 4-kilogramowych.
To był fajny pomysł na rozwinięcie siebie, ponieważ w trakcie żonglowania rozwijamy swoją neuroplastyczność, nasze dwie półkule pracują naraz, to świetny trening dla mózgu. Później zdecydowałem, że moim celem i marzeniem będzie pobicie rekordu Polski – dodał rekordzista.
Rekordzista zapowiedział, że jednym z jego planów na przyszłość jest ustanowienie rekordów Guinnessa w konkurencjach dotyczących żonglowania kulami 3- i 4-kilogramowymi. Chciałby przy tym poprawić oba swoje wyniki.
Żonglowanie ma wiele zalet zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego: aktywuje obydwie półkule mózgowe, polepsza koncentracje oraz refleks, a także jest dobrym sposobem na odreagowanie stresu.
Poprzedni Rekord Polski
Tomasz Misztal, 2022
12 grudnia 2022 roku w Krynicy-Zdrój odbyła się próba ustanowienia Rekordu Polski na najdłuższe żonglowanie kulami 3-kilogramowymi! Bicie rekordu odbyło się podczas pierwszej edycji wydarzenia Conference & Expo Sądecka Turystyka / Turystyka Przyszłości.
Zadaniem Pana Tomasza było jak najdłuższe żonglowanie 3-kilogramowymi kulami techniką kaskady, czyli klasycznym trikiem przy użyciu trzech kul. Do rekordu zostały wykorzystane profesjonalne kule do pchnięcia. Celem zadania było możliwie jak najdłuższe utrzymanie w powietrzu kul, a tym samym przerzucenie jak największej ilości ton (przykładowo: 333 wyrzutów to przerzucenie 999 kilogramów). Nowy rekordzista żonglował kulami przez 2 minuty i 18 sekund!
Kim jest świeżo upieczony rekordzista?
Tomasz P. Misztal, który podjął próbę ustanowienia Rekordu Polski jest pasjonatem żonglowania oraz twórcą metody treningowej Neuro Core FLOW – gdzie jednocześnie trenuje się mięśnie głębokie brzucha, kręgosłup, oraz mózg. Absolwent Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu na kierunku Zarządzanie zasobami ludzkimi. Wykładowca Akademii Trenerów Mentalnych, trener szkoleń z zakresu pracy z własnym potencjałem, edukacji, animacji czasu wolnego i kreatywnej pracy z grupami.
Dlaczego akurat żonglowanie?
Żonglowanie jest jednym z najlepszych sposobów równoczesnej i równomiernej aktywacji obu półkul mózgowych i „rozgrzania” mózgu do innych aktywności. Nie zajmuje wiele czasu, nie wymaga wiele miejsca, drogich akcesoriów i, co ważne, jest to przyjemna zabawa, a nie specjalistyczne ćwiczenia zalecone przez lekarza czy psychologa. Badania dowodzą, że czynności fizyczne, wymagające aktywności mięśni, a szczególnie ruchy skoordynowane (takim jest m.in. żonglowanie) stymulują wytwarzanie neurotrofin – naturalnych substancji, które stymulują wzrost komórek nerwowych i wzrost liczby połączeń neuronalnych w mózgu.
Dlaczego rekord został ustanowiony?
Ustanowienie rekordu miało w założeniu skierowanie uwagi na kilka ważnych tematów :
– Głównym przekazem oraz ideą przyświecającą ustanowieniu rekordu była promocja zdrowia psychicznego i fizycznego w Polsce i na świecie
– Promocja treningu mózgu w czasie, gdzie nie jest to już tylko przywilej i profilaktyka, ale wręcz konieczność i potrzebny standard codziennego życia
– Kampania edukacyjno-informacyjna mająca na celu przeciwdziałanie stygmatyzacji oraz auto stygmatyzacji osób doświadczających zaburzeń i chorób psychicznych promowanie treningu mózgu oraz neuroplastyczności.
– Przekraczanie osobistych barier osiągając mistrzostwo osobiste.
– Promocja nowatorskiego treningu NEURO CORE FLOW w Polsce i Europie.
Jakie korzyści daje metoda treningowa Neuro Core Flow?
Neuro Core Flow TRAINING to metoda pomagająca w o odkrywaniu osobistego potencjału, sprawnym zarządzania energią oraz wprowadzania pozytywnych nawyków w treningu. Metoda jest odpowiedzią na złożone potrzeby treningowe oraz rozwojowe związane z wszechstronnym – holistycznym rozwojem potencjału człowieka. Metoda łączy najskuteczniejsze formy treningu:
– NEURO (żonglowanie, trening mózgu i stymulacja pamięci) ,
– CORE (mięśnie trzonu – głębokie i zewnętrzne) ,
– FLOW to połączenie tych kluczowych rejonów wiążące się z określoną postawą mentalną i warunkami treningowymi (Peak Performance).
Dlaczego w tym czasie jest to tak ważne?
Natłok informacji, nieustanny pośpiech, wyścig z czasem, ciągła rywalizacja są zjawiskiem powszechnym. Konieczność sprostania gwałtownym zmianom i presji otoczenia jakie narzucane są przez olbrzymie tempo życia i pracy powoduje, że stres to już na ten moment plaga i zjawisko powszechne, a choroby z nim związane przybierają na sile. Mózg jest przytoczony a całość dopełnia zabójcza dla człowieka praca siedząca. Choroby demencyjne oraz choroby psychiczne nigdy dotąd nie były tak nasilonymi zjawiskami. Mgła mózgowa oraz przedwczesne problemy z pamięcią i zdolnościami kognitywnymi dotykają po pandemii COVID-19 coraz większą część społeczeństwa.
Poprzez właściwy styl życia oraz odpowiedni trening możemy pięknie wzmacniać oraz chronić swój mózg, który jest NEUROPLASTYCZNY. Możemy spowalniać te zmiany starzenia się i wzmacniać możliwości poznawczo behawioralne – pamięć, koncentrację, szybkość reakcji i wiele innych. Zdrowszy mózg to zdrowsze życie i relacje.