Powodów, aby kochać książki jest wiele. Regularne czytanie stymuluje umysł i rozwija wyobraźnię, pogłębia wiedzę i wzbogaca słownictwo. Wiedzą o tym wszyscy, którzy czytają książki. Z okazji 70-lecia istnienia Empiku osoby pracujące dla sieci w całej Polsce zebrały się w unikalną sztafetę, by na własnym przykładzie sprawdzić i pokazać, jak wiele pozytywnych emocji wyzwala czytanie książek. Czytając, i czytając … ustanowili oficjalny Rekord Polski w najdłuższym nieprzerwanym czytaniu książek w podróży.
Pomysł rekordowego uczczenia 70-lecia istnienia Empiku kiełkował w głowie organizatorów już od jakiegoś czasu. Od samego początku swojej działalności, firma jest miejscem spotkań z kulturą. W Empiku od wielu lat organizowane są spotkania autorskie, podczas których promowane jest czytelnictwo. Ponadto sieć jest ambasadorem wielu wydarzeń kulturalnych w całym kraju. Stąd też kolejny ambitny pomysł, aby w wyjątkowy – bo angażujący blisko 70 osób tworzących Empik – i rekordowy sposób świętować 70. Urodziny.
Po konsultacjach ze specjalistami z Biura Rekordów, udało się wybrać odpowiednią kategorię rekordu. Stanęło na najdłuższym nieprzerwanym maratonie czytania książek w podróży.
Inspiracja do ustanowienia Rekordu Polski
Inspiracją do ustanowienia rekordu była misja Empiku: „Dajemy radość odkrywania kultury i rozwijania pasji”. Firma chciała dać swoim ludziom możliwość zapisania się na kartach empikowej historii, wspólnie podejmując niecodzienne wyzwanie związane z literaturą. Literatura wpisana jest w DNA Empiku, a jego pracownicy i współpracownicy to bardzo często pozytywne mole książkowe, zakochane w czytaniu.
Salony sieci Empik są zlokalizowane w całym kraju. Trudno było zatem o znalezienie lepszej formy świętowania takiego jubileuszu, jak poprzez ustanowienie oficjalnego Rekordu Polski. Nieprzerwane czytanie, do tego w podróży i formie sztafety były już tylko dodatkiem do samej idei chęci ustanowienia rekordu.
Pracownicy salonów Empik, zarówno własnych jak i partnerskich, którzy zgłosili się do sztafety zostali zaproszeni do udziału w tym niezwykłym przedsięwzięciu. Zaproszono także znanych polskich pisarzy, którzy swoją obecnością uświetniali całe wydarzenie. Podzieleni na grupy uczestnicy wsiadali w wybranych miastach Polski (Warszawa, Gdańsk, Szczecin, Poznań, Wrocław, Katowice, Kraków) do stosownie oznaczonego empikowego autobusu. Trasa autokaru była nieprzypadkowa, bowiem swoim kształtem przypomina literę E (jak Empik).
Przebieg rekordowej sztafety
Organizacja sztafety polegała na nieprzerwanym czytaniu książki konkretnego autora przez poszczególnych uczestników, rozpoczynając od tego autora i następnie w określonej kolejności przez poszczególnych uczestników. Sukces został osiągnięty poprzez odpowiednie zarządzanie zmianami kolejnych grup uczestników oraz osób czytających, według ustalonego wcześniej schematu oraz odpowiedniemu wcześniejszemu przygotowaniu uczestników sztafety. Każda z grup uczestników została przeszkolona z zasad organizacji sztafety. Każdy uczestnik rekordowego czytania musiał zastosować się do wytycznych otrzymanych od Biura Rekordów dotyczących: długości czytania, kolejności czytania oraz zachowania maksymalnej dopuszczalnej przerwy 30 sekund.
Najdłuższy maraton czytania w autobusie wystartował w Warszawie o godz.12:48. Czytanie rozpoczął pierwszy zaproszony autor książki – Witold Szabłowski, który po około 20 minutach przekazał czytaną lekturę kolejnemu uczestnikowi. Kolejne zmiany osób czytających następowały zgodnie z ustalonym harmonogramem.
Po dojechaniu na kolejny przystanek w Gdańsku, dwie osoby pozostały w autokarze, aby kontynuować czytanie w czasie wymiany grup uczestników. Po zajęciu przez nich miejsc w autobusie, płynnie kontynuowali czytanie przekazując sobie książkę w ten sam sposób jak na pierwszym odcinku.
Proces ten był kontynuowany przez kolejne miasta bez żadnych zakłóceń, aż do Krakowa, gdzie o godzinie 16:08 nastąpiło zakończenie oficjalnej próby ustanowienia rekordu.
Autorzy czytanych książek
W oficjalnej próbie ustanowienia Rekordu Polski na najdłuższe nieprzerwane czytanie książek udział wzięło łącznie 68 uczestników, którzy nieprzerwanie czytali przez dokładnie 27 godz. i 20 minut. W trakcie rekordu przeczytano następujące książki: „Merhaba” Witolda Szabłowskiego; „Nie ma jak u mamy” Magdaleny Witkiewicz; „Biblię Diabła” Leszka Hermana; „Masz to jak w banku” Ryszarda Ćwirleja; „Żmijowisko” Wojciecha Chmielarza oraz „Exodus” Łukasza Orbitowskiego.
Dzięki ustanowieniu Rekordu Polski na najdłuższy maraton czytania książek, Empik nie tylko pokazał, że jest siecią sprzedaży, z najbardziej kreatywnym podejściem w swojej dziedzinie, ale również, że świadomie dba o promowanie idei czytania w całym społeczeństwie. Akcja ta pokazała również, jak zaangażowani i pełni pasji ludzie pracują dla Empiku.