Zapewne niejednokrotnie zastanawialiście jak się nazywa najgłębsza jaskinia w Polsce. Wielka Śnieżna w Tatrach może poszczycić się mianem nie tylko najgłębszej, ale także najdłuższej w naszym kraju.
Jaskinia Wielka Śnieżna liczy dokładnie 23 723 m długości i 824 m różnicy wysokości (deniwelacji). Jej imponujące parametry sprawiają, że jest to największa jaskinia w Polsce. Posiada aż pięć otworów, które pierwotnie uznawano za osobne jaskinie. Są nimi Jaskinia Śnieżna, Jasny Awen, Jaskinia nad Kotlinami, Jaskinia Wielka Litworowa oraz Jaskinia Wilcza. Dopiero z biegiem lat kolejne grupy grotołazów eksplorujących jaskinie polskie połączyły cały system, który otrzymał nazwę Wielka Śnieżna.
Najdłuższa i najgłębsza jaskinia w Polsce znajduje się w obszarze rezerwatu, a wstęp do niej jest bardzo ograniczony. Nie przeszkadza to jednak ekipom badawczym na prowadzenie intensywnych prac odkrywczych.
Jeżeli chodzi o pozostałe największe jaskinie w Polsce, to w większości (aż 858) znajdują się one w Tatrach. Ich łączna długość wynosi 132,5 km.
Z kolei najdłuższe jaskinie na świecie dominują w Stanach Zjednoczonych. Mowa tutaj o Jaskini Mamuciej – 579 364 metrów, a także o Jewel Cave – 207 718 metrów. Nie należy jednak zapominać o zajmującej drugie miejsce wśród największych pod względem długości – ukraińskiej jaskini Optimisticzeskaja, która rozciąga się na 214 000 metrów.
Najdłuższe jaskinie w Polsce to oczywiście wspomniana wcześniej Wielka Jaskinia Śnieżna. Tuż za nią znajdują się Jaskinia Wysoka za Siedmioma Progami – 11 660 metrów oraz Śnieżna Studnia – 11 750 metrów.
Wielka Śnieżna, jako najgłębsza jaskinia w Polsce, zachwyca swoim wyjątkowo pionowym charakterem. Jako najdłuższa jaskinia w Polsce, stanowi wyzwanie dla wielbicieli systemów zawiłych korytarzy. Przede wszystkim jednak, Wielka Śnieżna to duma polskiego taternictwa jaskiniowego i miejsce pierwszego poważnego chrztu dla nowych pokoleń zapalonych grotołazów