Dr Vinson Eugene Allen jest lekarzem medycyny ratunkowej i założycielem placówek medycznych Dusk to Dawn Urgent Care, zlokalizowanych w całej południowej Kalifornii. 5 lutego 2022 roku dr Allen trafił do Księgi Rekordów Guinnessa za wydrukowanie w 3D najwyższej rzeźby człowieka.
Początkowo dr Allen stworzył rzeźbę, która została umieszczona na billboardzie przy autostradzie w Los Angeles jako część strategii reklamowej dla jego centrów medycznych. Chcąc przyciągnąć uwagę kierowców w tak zatłoczonym środowisku, stworzył masywną, wydrukowaną w 3D rzeźbę, która przypominała wizerunek lekarza. Kilka dni później, kiedy pacjenci i społeczność zaczęli komentować imponujący posąg, dr Allen zaczął rozważać pomysł pobicia rekordu Guinnessa w tej kategorii.
Jego rzeźba niestety nie spełniała wymagań, by pobić ówczesny tytuł rekordzisty. „Zdeterminowany, by nadal inspirować społeczność, zacząłem od nowa. Przeszkody były przytłaczające, nie wspominając o tym, gdzie miałbym umieścić drugą rzeźbę.” – mówi dr Allen
Pomysł ten jednak ciągle wybrzmiewał w głowie dr Allena, chciał on stworzyć największą wydrukowaną 3D rzeźbę człowieka. W lutym 2022 roku druga rzeźba dr Allena spełniła wymogi rekordu i uczyniła go nowym rekordzistą Guinnessa.
Rekordowa rzeźba mierzy 6,04 metra wysokości i została odsłonięta podczas Black History Month. Ważąca około 680 kilogramów gigantyczna rzeźba została wysłana w 45 częściach z Minnesoty, gdzie została wydrukowana, do jej ostatecznej lokalizacji w Kalifornii. Drukowanie, a następnie składanie rzeźby w kształcie człowieka zajęło 9-osobowemu zespołowi 12 tygodni.
Monumentalna rzeźba nosi nazwę „The Statue of Inspiration” („Statua Inspiracji”) dla uhonorowania zaangażowania rekordzisty na rzecz osób nie tylko w jego społeczności, ale również za granicą. Od 20 lat dr Allen zapewnia zróżnicowanych kulturowo lekarzy, asystentów lekarzy i pielęgniarki dla pacjentów poszukujących pracowników medycznych, którzy reprezentują ich język i kulturę.
Ostateczne miejsce spoczynku rzeźby nie zostało jeszcze ustalone. Trwają negocjacje w sprawie umieszczenia jej w lokalnym, gminnym muzeum. Szczegóły zostaną ujawnione po potwierdzeniu wyznaczonej lokalizacji.
Spis treści
Poprzedni rekord
Brytyjski Youtuber James Bruton spełnił swoje marzenie i trafił do Księgi rekordów Guinnessa po tym, jak zbudował najwyższą na świecie rzeźbę człowieka wydrukowaną w 3D.
41-letni artysta wydrukował model samego siebie i tym samym pobił poprzedni rekord Guinnessa w tej kategorii!
Przygotowania do stworzenia rekordowej rzeźby trwały łącznie koło 2 miesięcy. Z kolei wydrukowanie całej konstrukcji zajęło 500 godzin, co było możliwe dzięki dwóm drukarkom, dzielnie wykonującym zadanie w trybie 24/7.
Po wielomiesięcznej pracy James Bruton zaprezentował światu najwyższą rzeźbę człowieka wydrukowaną w 3D mierzącą 3,62 m! W porównaniu do poprzedniego rekordu jego dzieło jest wyższe o 56 cm.
Wielką przyjemność sprawiała mi praca nad tym projektem. Po dwumiesięcznych staraniach jestem niezmiernie ucieszony, że ostatecznie udało się pobić poprzedni rekord i trafić do Księgi Rekordów Guinnessa. Obecnie zastanawiam się nad rozpoczęciem nowego projektu – oświadczył James Bruton w wywiadzie z przedstawicielami GWR.
Rekordowa rzeźba będzie wystawiana w Winchester Discovery Centre od lipca do września 2018 i będzie stanowiła część Creative Genius Exhibition.
Poprzedni rekord
29 września 2016 podczas VIII Dni Druku 3D odbywających się terenie targów EXPO XXI w Warszawie ustanowiono nowy rekord Guinnessa na najwyższą rzeźbę człowieka wydrukowaną w 3D.
Zgodnie z wytycznymi pozującym do rzeźby musiał być ktoś rozpoznawalny. Z racji tego, że komisja oceniająca znajduje się w Londynie, wybrana postać powinna być znana nie tylko w Polsce, lecz także na arenie międzynarodowej. Organizatorzy zadbali więc by rzeźba przedstawiała sportowca, którego wizerunek zna praktycznie każdy – Roberta Lewandowskiego.
Na zaproszenie FabLab Kielce oraz superexpo.com Robert Lewandowski przybył do firmy Smarttech w celu poddania się procesowi skanowania. Skanowana była cała sylwetka piłkarza oraz poszczególne części ciała: głowa, ręce oraz piłka i buty. Skan trwał około godziny. Następnie przystąpiono do obróbki plików, która trwała około 10 godzin. Wydruk modela miał miejsce w dwóch firmach w technologii FDM z tworzywa sztucznego PLA.
Druk odbywał się na kilku drukarkach 3D i trwał około 350 godzin. Po wydrukowaniu, sklejeniu i pomalowaniu figura ważyła 25 kg. Zgodnie z wymogami Guinnessa rzeźba stoi samodzielnie i nie posiada wewnątrz żadnych elementów konstrukcyjnych ani dodatkowych materiałów.
Po ustawieniu rzeźby w centralnym miejscu na hali, uprawniony geodeta mógł przystąpić do wykonania pomiarów. Przedstawiony przez niego wynik to 3 metry i 6 centymetrów wysokości. Tak znaczny rezultat z łatwością pozwolił na wpis rzeźby Roberta Lewandowskiego do Księgi Rekordów Guinnessa.