pixel

Jakie rekordy mają Justyna Kowalczyk i Irena Szewińska

Jakie rekordy mają Justyna Kowalczyk i Irena Szewińska

Od rozpoczęcia Igrzysk Olimpijskich w Soczi minął już tydzień. W tym czasie Polscy sportowcy zdążyli zdobyć już dwa złote medale i tym samym uplasować nasz kraj na dziesiątym miejscu w klasyfikacji, tuż Francją, która wyprzedza nas o dwa brązy. I tak, po siedmiu dniach rywalizacji, najwięcej medali mają Niemcy, a Stany Zjednoczone są, o dziwo, dopiero na szóstym miejscu. Polacy mają jednak chrapkę na więcej. Szansę na kolejne medale mają między innymi nasi skoczkowie i biegaczki narciarskie, z Justyną Kowalczyk i Kamilem Stochem na czele.

A skoro mowa o Justynie Kowalczyk, to czy wiedzieliście, że jest to jedyna kobieta w historii polskiego sportu, która zdobyła dla nas złoty medal na zimowych igrzyskach? I pewnie jedyna osoba na świecie, która dobiegła do mety ze złamaną stopą, ale o tym już pewnie słyszeliście ;)

Zwycięstwem z Soczi Kowalczyk powiększyła swój dorobek medalowy i tym samym zbliżyła się do niekwestionowanej liderki w tej kategorii, naszej słynnej biegaczki Ireny Szewińskiej. Szewińska w swojej karierze zdobyła łącznie siedem medali, a na podium stawała podczas czterech kolejnych igrzysk. Posiada trzy złota (Tokio 1964, Meksyk 1968, Montreal 1976), twa srebra i dwa brązy. Agencja prasowa United Press International wybrała ją najlepszą sportswoman świata, a Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych włączyło ją do galerii sław IAAP Hall of Fame. Kowalczyk posiada dwa złota (z Vancouver i Soczi), jedno srebro i dwa brązy. Jest też Honorową Obywatelką Miasta Katowice, Człowiekiem Roku Wprost oraz laureatką nagrody Viva! Najpiękniejsi. Jako jedyny sportowiec w historii, Justyna aż pięć razy z rzędu wygrała plebiscyt Przeglądy Sportowego i TVP. Jest też, obok Finki Marjo Matikainen, jedną z dwóch biegaczek narciarskich w historii tej dyscypliny, które zdobyły Puchar Świata trzy razy z rzędu, oraz jedyną zawodniczką, która cztery razy z rzędu zwyciężyła w prestiżowym cyklu Tour de Ski.

Szewińska i Kowalczyk, razem z Otylią Jędrzejczak są jedynymi reprezentantkami naszego kraju, które zdobyły trzy medale podczas jednych igrzysk olimpijskich. Warto przy tym dodać, że podczas gdy dwie pierwsze kobiety przywiozły medale z wielu olimpiad, dorobek medalowy Jędrzejczak ogranicza się wyłącznie do Aten 2004, podczas których zdobyła jedno złoto i dwa srebra.