Bicie rekordu Guinnessa w ilości osób czytających jeden po drugim
Tym razem niestety nie udało się pobić rekordu Guinnessa w ilości osób czytających jeden po drugim. Trzymamy kciuki za pobicie tego rekordu następnym razem!
Ten rekord to prawdziwa gratka dla wszystkich fanów czytania książek! Już 10 października 2018 roku w budynku Chełmskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti odbędzie się oficjalna próba bicia rekordu Guinnessa w ilości osób czytających jeden po drugim. Start rekordowego przedsięwzięcia punktualnie o godzinie 9:00.
Lektura, którą wybrano do celów bicia rekordu to: „Szatan z Siódmej klasy” – popularna powieść dla młodzieży autorstwa Kornela Makuszyńskiego.
Aby udało się pobić obecny rekord Guinnessa należący do Biblioteki Marwadi Education Foundation w Indiach w wydarzeniu w Chełmie musi wziąć udział przynajmniej 3 072 osób. Każdy z uczestników rekordowego czytania jeden po drugim musi przeczytać przynajmniej jedno zdanie lektury z zachowaniem ciągłości i z przerwą nie dłuższą niż 10 sekund.
Chełmska Biblioteka Publiczna im. M. P. Orsetti jest samorządową instytucją kultury, która zapewnia obsługę biblioteczną mieszkańcom miasta i powiatu chełmskiego, służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych i informacyjnych, upowszechnianiu wiedzy i nauki, rozwojowi kultury, dba o sprawne funkcjonowanie sieci bibliotecznej i systemu informacyjnego.
Aktywnie uczestniczy w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, angażuje się w przedsięwzięcia organizowane na terenie kraju i miasta, realizuje własne inicjatywy, współpracuje z wieloma podmiotami i organizuje różne zajęcia kulturalno– edukacyjne, wykraczające poza działalność statutową. Prowadzi ponadto działalność wydawniczą, wystawienniczą, prelekcyjną, kulturalno–oświatową.
Celem rekordowego przedsięwzięcia jest promocja czytelnictwa skierowana do odbiorców w różnym wieku, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży szkolnej.
Do udziału zaprosimy także osoby z dysfunkcją wzroku, dla których przygotujemy teksty do głośnego czytania wydrukowane alfabetem Braille’a. Zakładamy, że atrakcyjna forma akcji czytelniczej, tj. bicie rekordu, przyczyni się do wzrostu zainteresowania literaturą oraz aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych organizowanych w bibliotece.
Organizatorzy chcą także ukazać w pozytywnym świetle bibliotekę, która jest miejscem atrakcyjnym, przyjaznym, nowoczesnym i spełniającym oczekiwania jej użytkowników.
Ponadto akcja czytelnicza, przyniesie wszystkim mieszkańcom satysfakcję, a także będzie świetną promocją miasta i kraju.