pixel

Dni Szkoły w Wielu 2018

Z przyjemnością informujemy, że Rekord Polski na Największe Kaszubskie Nuty został pobity! Relację z wydarzenia można znaleźć tutaj: Największe Kaszubskie Nuty. 


Już 29 września 2018 roku, w Wielu, powstaną Największe Kaszubskie Nuty. Wszystko za sprawą oficjalnej próby bicia Rekordu Polski, której podejmą się uczniowie, nauczyciele i rodzice ze Szkoły Podstawowej im. Wicka Rogali w Wielu. Swój udział w przedsięwzięciu zapowiedziało też Stowarzyszenie Hamak.

Kaszubskie nuty, zwane inaczej alfabetem Kaszubskim to tradycyjna pieśń będąca jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów folkloru kaszubskiego.

Pieśń ma formę wyliczanki, a nieodzowna do jej wykonania jest plansza z rysunkami. To właśnie ta plansza będzie odwzorowywana podczas próby bicia rekordu. Równolegle do śpiewanego tekstu jedna osoba wskazuje odpowiedni obrazek na pięciolinii. Śpiewane są kolejno trzy pięciolinie, z tym, że po dojściu do końca każdej z nich powraca się w odwrotnej kolejności do początku. Przez to, każda z kolejnych zwrotek tekstu piosenki wydłuża się.

Bicie rekordu na największe Kaszubskie Nuty odbędzie się w ramach obchodów Dni Szkoły w Wielu, pod hasłem „Wiele nut”. Celem rekordowej próby będzie wzmocnienie więzi uczniów ze szkołą, promowanie Kaszubskich korzeni wśród dzieci i młodzieży oraz ukazanie innowacyjnej formy wykorzystania materiałów odnawialnych, recyklingu.

Bicie rekordu odbędzie się na terenie szkoły, a konkretniej na Orliku, przy ul. Wicka Rogali 7 w Wielu. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 9:00 i potrwa do 15:00. Przyjazd sędziego z Biura Rekordów, który na miejscu zweryfikuje wynik rekordu, zaplanowano na godzinę 14:00.

Poza oficjalną próba bicia Rekordu Polski, podczas Dni Szkoły w Wielu, na wszystkich uczestników wydarzenia czeka sporo atrakcji. Wśród nich między innymi:

  • prezentacje klas w tematyce kaszubskiej i muzycznej,
  • legenda kaszubska o kolorach haftu, kredą malowanie na kostce koło wejścia do szkoły.
  • przyjazd gościa specjalnego
  • zabawy integracyjne, rozgrywki rodzice, nauczyciele, dzieci – mały orlik
  • loteria, pan dyrektor zrzuca piłkę z wysuniętej drabiny wozu strażackiego OSP Wiele – mały orlik podzielony na pola – pole na którym zatrzyma się piłka wygrywa
  • zespół Kaszuby z Wiela i Karsina – odśpiewanie nut kaszubskich wspólnie z uczestnikami Dnia Szkoły.
  • bańkopiada (robienie wielkich baniek mydlanych na sznurkach, zamykanie w bańce, małe bańki z wytwornicy)
  • nauka tańca kaszubskiego,wspólne odtańczenie uczestników z trenerem krótkiego układu
  • poczęstunek  – ognisko, ciasto, zupa.

kwiat kaszubski

 

Oceń ten rekord!
Tagi: , ,

Data

29 wrz 2018
Zakończone!

Czas

09:00 - 15:00

Lokalizacja

SP im. Wicka Rogali w Wielu
ul. Wicka Rogali 7, 83-441 Wiele
Kategoria

Organizator

SP im. Wicka Rogali w Wielu
SP im. Wicka Rogali w Wielu