Najdłuższy maraton czytania książek Edwarda Stachury
Z przyjemnością informujemy, że Rekord Polski na najdłuższy maraton czytania książek Edwarda Stachury został ustanowiony. Zachęcamy do przeczytania artykułu: Czytanie E. Stachury
W Aleksandrowie Kujawskim odbędzie się oficjalna próba ustanowienia Rekordu Polski na najdłuższy maraton czytania książek Edwarda Stachury.
Edward Stachura przyszedł na świat we francuskim Pont-de-Cheruy w rodzinie polskich emigrantów. W 1948 roku, jak sam pisał: „rodzice doszli do wniosku, że należy opuścić słodką Francję i powrócić do jeszcze słodszej Polski”. Stachurowie osiedli się w Aleksandrowie Kujawskim. To właśnie tutaj artysta ukończył szkołę podstawową, a z dworca kolejowego wyruszał na swoje liczne „włóczęgi”.
Stachura był jednym z najbardziej znaczących zjawisk kultury polskiej drugiej polowy XX wieku, uznawany za jednego z poetów wyklętych. Postać Edwarda Stachury przez lata obrosła legendą. Nieodłączna gitara, chlebak, znoszone buty i kurtka douglasówka, a przede wszystkim buntowniczy charakter, niedający się zamknąć w sztywnych ramach społecznych konwenansów sprawiły, że poeta stał się idolem wielu pokoleń młodych ludzi poszukujących swojego miejsca w świecie.
W 80-tą rocznicę urodzin Poety nastąpiło nadanie imienia Edwarda Stachury – dawnej sali restauracyjnej na dworcu kolejowym, gdzie Stachura przesiadywał niejednokrotnie przy nieistniejącym dziś piecu kaflowym. Dlatego też pojawił się pomysł na niekonwencjonalne przedsięwzięcie promujące twórczość i postać Edwarda Stachury, właśnie na dworcu kolejowym, czyli ustanowienie nowego Rekordu Polski w kategorii „Najdłuższy maraton czytania książek Edwarda Stachury”.
Bicie rekordu rozpocznie się 14 września 2018 roku o godzinie 15.26 w sali kolumnowej im. Edwarda Stachury na dworcu kolejowym w Aleksandrowie Kujawskim. Zakończenie rekordowego maratonu i przyjazd sędzi Biura Rekordów zaplanowano na 15 września na godzinę 15:26.
Celów ustanowienia rekordu jest kilka. Chodzi między innymi o:
- ukazanie Edwarda Stachury jako twórcy atrakcyjnego i ciągle aktualnego w przekazie i odbiorze;
- rozpowszechnianie myśli autora jako ponadczasowych, ważnych dla życia jednostki i budowania relacji, komunikacji łamiących i pokonujących stereotypy;
- intensyfikowanie emocji i uczuć;
- zachęcanie do podejmowania pewnego rodzaju heroizmu twórczego i myślowego w obcowaniu ze światem i drugim człowiekiem
- mobilizowanie środowiska lokalnego i innych środowisk do rywalizacji;
- upowszechniania czytania;
- ustanowienie atrakcyjnej bariery do pokonywania przez innych.
Organizatorami wydarzenia są: Burmistrz Miasta Aleksandrowa Kujawskiego, Miejskie Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim oraz Miejska Biblioteka Publiczna i Warsztat Terapii Zajęciowej im. Edwarda Stachury.