pixel

Sadzimy Las dla Niepodległej

Z przyjemnością informujemy, że Rekord Polski na największy wzór z drzew został pobity! Relację z wydarzenia można znaleźć tutaj: Największy wzór Godła Polski z drzew. 


W dniu 20 października 2018 roku, na terenie Nadleśnictwa Lipusz, w Leśnictwie Kłodno każda chętna osoba będzie mogła uczestniczyć w historycznym wydarzeniu, które Patronatem Narodowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzej Duda. W dniu tym, w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przeprowadzona zostanie akcja odnowienia lasu zniszczonego w wyniku huraganu z sierpnia 2017 roku, tak, aby powstał widoczny z lotu ptaka wizerunek orła – godła naszego Państwa. Wizerunek ten będzie miał szerokość około 310 m. Tym samym ustanawiany będzie oficjalny Rekord Polski na największy wzór z drzew.

Bicie rekordu rozpocznie się już 20 października. 31 października na miejscu pojawi się sędzia Biura Rekordów, który zweryfikuje, czy utworzony z drzew wzór przedstawiający Orła – godło naszego Państwa jest największy w Polsce i czy Rekord Polski został pobity. Jeśli tak będzie, wręczy na miejscu oficjalny certyfikat potwierdzający to osiągnięcie.

Miejsce akcji nie jest przypadkowe. Leśny orzeł ,,wyląduje” w miejscu stworzonym przez samą naturę, która pozbawiła ten teren drzew ponad rok temu. Symbolika tego obszaru jest przy tym wyjątkowa, bowiem zachodnia granica Nadleśnictwa Lipusz była równocześnie granicą, odrodzonego w 1918 roku, Państwa Polskiego. Ten żywy pomnik stanie się zatem trwałym wspomnieniem tamtego czasu.

Dendroglif powstanie w zgodzie z zasadami sztuki leśnej, dzięki odpowiedniemu doborowi gatunków do warunków siedliskowych tego miejsca. Sylwetkę ,,orła” wypełni brzoza  w otoczeniu sosny. Wiosną na tle sosnowej zieleni wyróżniać się będzie jasną, świeżą zielenią liści, która latem stanie się intensywniejsza i głębsza. Jesienią przez około 2-3 tygodnie orzeł się ,,zazłoci”. Późną jesienią, przez całą zimę i  w okresie przedwiośnia barwy sylwetce ,,orła” będą nadawały białe pnie drzew na tle leśnego gruntu. Oczywiście wszystko to będzie widoczne z lotu ptaka – gdy posadzone drzewka wyrosną i stworzą młodnik.

 

Plakat wydarzenia

Oceń ten rekord!
Tagi: ,

Data

31 paź 2018
Zakończone!

Czas

13:00 - 17:00

Lokalizacja

Nadleśnictwo Lipusz; Leśnictwo Kłodno
Kategoria

Organizator

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku