Jak widać na przykładzie tego Rekordu Polski można jednocześnie dbać o środowisko naturalne oraz świętować stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Przeczytaj więcej o największym wzorze ułożonym z drzew, który przedstawia Godło Polski.
Rekordowa mozaika z drzew powstała 20 października 2018 roku na terenie Nadleśnictwa w Lipuszu, w województwie Pomorskim. W bicie Rekordu Polski zaangażowali się Gdańscy leśnicy i harcerze. Dzięki współpracy, w ciągu jednego dnia grupa 2 tysięcy wolontariuszy zasadziła ponad 90 tysięcy nowych drzew. Łącznie, obszar zasadzeń zajął aż 12.89 ha i tyle też wynosi aktualny Rekord Polski.
Pomysł bicia Rekordu Polski na największy wzór ułożony z drzew był związany z oficjalnymi obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przez Lasy Państwowe. Wybrany zatem przez leśników wzór musiał być patriotyczny. Gdy nowo posadzone drzewa trochę urosną, z lotu ptaka będzie widoczny wyraźny wzór Orła – Godła Polski. Również miejsce nasadzeń zostało wybrane nieprzypadkowo. Leśny orzeł ,,wyląduje” w miejscu stworzonym przez samą naturę, która pozbawiła ten teren drzew ponad rok temu. Symbolika tego obszaru jest przy tym wyjątkowa, bowiem zachodnia granica Nadleśnictwa Lipusz była równocześnie granicą, odrodzonego w 1918 roku, Państwa Polskiego. Ten żywy pomnik stanie się zatem trwałym wspomnieniem tamtego czasu.
Hasłem, które towarzyszyło leśnikom i harcerzom w dniu bicia rekordu było: „Sadzimy las dla niepodległej”.
Rekordowy wynik największej w Polsce mozaiki z drzew potwierdziła obecna na miejscu sędzina Biura Rekordów, która wręczyła również leśnikom pamiątkowy certyfikat. Weryfikacja ustawionego Rekordu Polski na największy wzór z drzew przebiegła spokojnie. Podczas pomiaru obecni byli przedstawiciele Nadleśnictwa. W pierwszej fazie weryfikacji Pani Anna Kukier przedstawiła dokumentację sporządzoną przez geodetę, dotyczącą wielkości obszaru oraz ilości zasadzonych gatunków drzew. Następnym etapem było przejście wzdłuż nasadzonego terenu. Weryfikację zakończyło oglądanie wzoru godła z lotu ptaka. Przedstawiciele nadleśnictwa zaprezentowali obraz poprzez film oraz zdjęcia wykonane po pomocy drona.
W celu utworzenia rekordowo dużego wzoru Orła użyto aż 24 700 sztuk Brzozy, 300 sztuk Modrzewia i 69 000 sztuk Sosny. Łącznie aż 94 tysiące nowych sadzonek!
Sadzonki użyte podczas bicia Rekordu Polski na największy wzór z drzew dobrano w nieprzypadkowy sposób. Zamiarem leśników było użycie takich gatunków, aby kształt godła można było podziwiać jak najdłużej. Wiosną brzoza na tle sosnowej zieleni wyróżniać się będzie jasną, świeżą zielenią liści, która latem stanie się intensywniejsza i głębsza. Jesienią przez około 2-3 tygodnie orzeł się stanie się złoty. Późną jesienią, przez całą zimę i w okresie przedwiośnia barwy sylwetce orła będą nadawały białe pnie drzew na tle leśnego gruntu.
W najbliższym czasie leśnicy z Nadleśnictwa w Lipuszu planują także budowę wieży widokowej, tak aby każda osoba mogła podziwiać wzór Godła Polski z poziomu ziemi.