pixel

XII Podkarpacki Dzień Wędliniarza

Niestety Rekord Guinnessa nie został pobity, ale z przyjemnością informujemy, że uznaliśmy Rekord Polski na najwyższą wieżę z kiełbasy. Relację z wydarzenia można znaleźć tutaj: Najwyższa wieża z kiełbasy – Rekord Polski.


To już dwunasta edycja dobrze znanej imprezy, jaką jest Podkarpacki Dzień Wędliniarza. Odbywające się w Radomyślu Wielkim od 2006 roku wydarzenie, będące świętem dla całego województwa ma na celu promowanie dziedzictwa kulturalnego gminy i Województwa Podkarpackiego oraz tradycyjnych produktów mięsnych wytwarzanych właśnie w Gminie Radomyśl Wielki.

To właśnie rolniczy charakter okolicy, czyste ekologicznie tereny oraz różnorodność kulturowa, która pozwoliła jeszcze w latach przedwojennych wypracować niepowtarzalne receptury wędliniarskie – zdynamizowały od lat 90 XX wieku, najważniejszą obecnie w gminie gałąź produkcji przemysłowej, którą jest przetwórstwo mięsa. Konsumenci zaczęli coraz bardziej doceniać wyjątkową, regionalną jakość wyrobów wędliniarskich. Istniejące na terenie gminy zakłady przetwórstwa mięsnego sprzedają swoje wyroby zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Można więc śmiało nazwać teren gminy Radomyśl Wielki – Zagłębiem Wędliniarskim. 

W połowie lipca 2006 roku odbyła się pierwsza impreza pod nazwą Dzień Wędliniarza. Rok później miała miejsce jej druga edycja, poszerzona o uczestnictwo zakładów mięsnych z całego powiatu mieleckiego. W kolejnych edycjach przedsięwzięcie zaczęło się rozrastać swoim zasięgiem, aż w końcu zyskało miano Podkarpackiego Dnia Wędliniarza. Jego atrakcyjność wzbogaca możliwość darmowej degustacji promowanych produktów mięsnych, a tym samym wyboru tych najlepszych.

Mieszkańcy Gminy Radomyśl Wielki niejednokrotnie udowodnili już, że w produkcji rekordowo smacznych i rekordowo dużych wyrobów mięsnych nie mają sobie równych. Świadczą o tym zdobyte przez nich dotychczas rekordy Guinnessa i Rekordy Polski. Więcej o Rekordzie Polski na najdłuższą linię z kiełbasy przeczytacie w osobnym artykule, podobnie jak o rekordzie Guinnessa na najdłuższą kaszankę. 

W tym roku Gmina Radomyśl Wielki stanie przed szansą ustanowienia zupełnie nowego rekordu Guinnessa, w kategorii najwyższa wieża z kiełbasy. Aby udało się osiągnąć sukces, rekordowa wieża musi mierzyć przynajmniej 1,51 metra wysokości, stać samodzielnie bez żadnych podpór, a kiełbasy wykorzystane do jej stworzenia muszą być w pełni ugotowane.

Po dokonaniu wszelkich niezbędnych pomiarów, które później zweryfikuje londyński Guinness, każdy uczestnik Podkarpackiego Dnia Wędliniarza będzie mógł skosztować fragmentu rekordowej wieży z kiełbasy za symboliczną opłatą, na rzecz chorych dzieci.

Oficjalna próba bicia rekordu Guinnessa odbędzie się w sobotę 21 lipca 2018 roku na Stadionie KS Radomyślanka. Rekord będzie bity od godziny 16.30 do 18.00. 

W tym dniu poza biciem rekordu przewidziano wiele dodatkowych atrakcji. Wśród nich między innymi koncert Rafała Brzozowskiego z zespołem Czadoman. 

DRW plakat

Oceń ten rekord!

Data

21 lip 2018
Zakończone!

Czas

12:00 - 23:00

Więcej informacji

Wydarzenie na FB

Lokalizacja

Stadion KS Radomyślanka
Kościuszki 25, 39-310 Radomyśl Wielki

Organizator

Gmina Radomyśl Wielki
Gmina Radomyśl Wielki