Polski pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk. A w dodatku rekordzista Guinnessa. O kim mowa? Oczywiście o Ignacym Janie Paderewskim. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego Paderewski znalazł się w legendarnej Księdze Rekordów Guinnessa – przeczytaj nasz artykuł na ten temat.
Spis treści
Początek kariery
Urodził się w 1860 roku w Kuryłówce. Wybitny polski polityk i kompozytor już od dzieciństwa przejawiał uzdolnienia muzyczne, które odkrył już podczas pierwszych lekcji gry na pianinie. Wykształcenie muzyczne uzyskał kończąc warszawski Insytut Muzyczny. Początkowo Paderewski utrzymywał się grając na fortepianie na przyjęciach. Już wtedy komponował własne utwory i dodatkowo udzielał lekcji gry na pianinie.
W ciągu całego swojego życia Ignacy Jan Paderewski dużo podróżował. Podczas zagranicznych wojaży poznał między innymi: aktorkę Helenę Modrzejewską, czy kompozytora Camille’a Saint-Saense’a. Wybitny Polski kompozytor skomponował jedno dzieło sceniczne – operę Manru, której amerykańska premiera odbyła się 14 lutego 1902 roku w Metropolitan Opera. Tym samym, była to jedyna polska opera w historii, skomponowana przez Polaka, która została tam wystawiona.
Życie polityczne
Wykorzystując swoją ogromną popularność na Zachodzie, Paderewski tuż po wybuchu I Wojny Światowej zaczął prowadzić działalność dyplomatyczną na rzecz Polski i Polaków na szeroką skalę, poza granicami kraju. Cechą charakterystyczną jego słynnych wówczas występów muzycznych, było to, że przed każdym swoim koncertem poświęcał chwilę czasu na wygłoszenie krótkiego przemówienia na temat odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Gdy 26 grudnia 1918 roku Paderewski przybył do Poznania, zatrzymał się w hotelu Bazar. Tam wydano na jego cześć duży, okolicznościowy bankiet, po którym wygłosił ważne przemówienie. Zakończyło się ono owacjami i manifestacją patriotyczną, która porwała tłumy mieszkańców Wielkopolski do działania. Przybycie Paderewskiego do Poznania i entuzjastyczne przywitanie go przez mieszkańców stało się impulsem do wybuchu zakończonego sukcesem powstania.
Gdy później Ignacy Jan Paderewski przyjechał do Warszawy, spotkał się z Piłsudskim i podjął się roli mediatora pomiędzy nim a obozem Dmowskiego. Już 16 stycznia 1919 roku został premierem, pełniąc również funkcję ministra spraw zagranicznych. W okresie całej swojej działalności politycznej Paderewski dał się poznać jako sprawny negocjator i dyplomata, za co wiele osób szanuje go do dziś.
Rekordowy Paderewski
Do Księgi Rekordów Guinnessa trafił jako najwyżej opłacany pianista koncertowy w historii. W ciągu całego swojego życia zgromadził majątek w wysokości $5 000 000, z czego $500 000 zarobił tylko i wyłącznie w jednym sezonie. Miało to miejsce w 1922 roku, kiedy to po powrocie do USA, odbył rekordową trasę koncertową po całych Stanach. Zarobione pieniądze były jak na tamte czasy kwotą astronomiczną.
Miłośnicy muzyki nie tylko uwielbiali go słuchać, ale też niejednokrotnie zachwycali się tym, jak wspaniale wygląda przy fortepianie i z jaką elegancją i gracją porusza się po scenie. Często nazywany był mianem najwspanialszego pianisty od czasów Liszta.
Wielki polityk, kompozytor i rekordzista Guinnessa zmarł, na skutek zapalenia płuc w 1941 roku w Nowym Jorku.
Zobaczcie koniecznie oryginalne nagranie z USA z 1937 roku, na którym Ignacy Jan Paderewski gra Poloneza As-dur op. 53 nr 6, Chopina.