Polacy wiele razy zapisali się w historii rekordów Guinnessa dzięki swoim umiejętnościom i motywacji. Rekordy sportowe są zdecydowanie jednymi z najcięższych, ponieważ wymagają ogromnego przygotowania fizycznego i psychicznego od zawodnika. Jest jednak człowiek, którego rekord nie został pobity od 26 lat i mamy nadzieję, że nie zmieni się to przez przynajmniej kolejne ćwierćwiecze.
Marek Kamiński to pierwszy człowiek na świecie, który w pojedynkę, z własnym napędem i bez pomocy z zewnątrz dotarł na nartach na obydwa bieguny. Ustanowił on nowy rekord Guinnessa 27 grudnia 1995 roku. Wyprawę zaczął od bieguna północnego, na który dotarł 23 maja 1995 roku. Wyruszył on z Cape Columbia i przeszedł na nartach 770 km w 7 dni. Na biegun południowy ruszył z wyspy Berkner i zdobył go 27 grudnia 1995 roku, po przejściu 1300 km w 53 dni.
Dusza podróżnika była w Marku Kamińskim od zawsze, gdyż pierwszą samotną wyprawę odbył już w wieku 8 lat – była to podróż z rodzinnego Gdańska do Łodzi. W liceum popłynął frachtowcem do Danii, a następnie statkiem towarowym do Afryki. Jego osiągnięcia to również zdobycie Spitsbergenu, najwyższego szczytu Grenlandii – Góry Gunnbjørn, najwyższej góry Antarktydy – masywu Vinsona, przejście pustyni Gibsona oraz przejechanie do Japonii przez Syberię i Pustynię Gobi.
W 1996 roku założył Fundację Marka Kamińskiego aby swoją wiedzą i doświadczeniem dzielić się z innymi poprzez pomoc osobom potrzebującym, niepełnosprawnym oraz tworzenie programów edukacyjnych. Dzięki fundacji, Janek Mela, niepełnosprawny chłopak z Malborka, został pierwszą niepełnosprawną osobą na świecie, która zdobyła oba bieguny Ziemi. Prowadzą również projekty charytatywne, ekologiczne i edukacyjne.
Marek Kamiński jest człowiekiem bardzo zaangażowanym w niesienie pomocy. Jak sam mówi, „myślę, że człowiek jest tym, co daje innym„. Jego fundacja od lat pomaga chorym dzieciom i młodzieży w realizacji ich marzeń. Prowadzą inicjatywy takie jak:
– Program Life Plan Academy – program motywacyjno – rozwojowy dla młodzieży,
– Walk4Change – projekt mający na celu motywację do zmiany stylu życia i promocję nawyków prozdrowotnych,
– Klub Odkrywcy Dobra – Program stałej pomocy osobom niepełnosprawnym,
– Nadzieja dla serc – Warsztaty i obozy motywujące dla dzieci z problemami kardiochirurgicznymi i kardiologicznymi oraz ich rodziców.
O jego wyprawach powstało 16 filmów dokumentalnych i fabularnych, sam natomiast jest autorem 13 książkach o podróżach – nie tylko tych po świecie, ale i tych wgłąb siebie.