Uprawa rekordowych warzyw – gigantów to nie tylko pasjonujące hobby i ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu, ale również sprawiedliwa walka o zaszczytny tytuł Rekordzisty Polski. Tym razem do Księgi Rekordów Polski trafiła największa brukiew wyhodowana przez jednego z czołowych polskich hodowców.
Rekord Polski na najcięższą (największą) brukiew ustanowiono 10 września 2019 roku we Władysławowie. Szczęśliwym rekordzistą został Pan Przemysław Józef Budzisz, którego brukiew ważyła aż 10,662 kg.
Jak relacjonuje rekordzista, gigantyczna brukiew była dziełem przypadku, ale nie do końca. Pan Przemysław posiał brukiew z wyselekcjonowanych nasion kupionych w Wielkiej Brytanii. Rekordzista przed przystąpieniem do uprawy dokładnie zapoznał się z obowiązującymi zasadami uprawy oraz wnikliwie przeanalizował wiadomościami o trybie życia brukwi. Zdobytą wiedzę zastosował w praktyce, czego rezultatem okazała się najcięższa w Polsce brukiew.
Rekordzista z Władysławowa tłumaczy, że inspiracja do ustanowienia Rekordu Polski była dość prosta. Chodziło o to, by być w uprawie brukwi lepszym niż zagraniczni hodowcy oraz by mieć wystarczająco duże warzywo na… zupę z brukwi.
Przebieg bicia Rekordu Polski na najcięższą brukiew nie wzbudził żadnych zastrzeżeń zespołu Biura Rekordów, dlatego rekord uznano i uhonorowano rekordzistę stosownym certyfikatem.
Gigantyczną brukiew posiano w doniczce w styczniu, a gdy wzeszła po około miesiącu intensywnie ją podlewano i czekano do kwietnia na przesadzenie. Przez kolejny miesiąc, tj. do połowy kwietnia młode sadzonki osłaniano, żeby ochronić je przed niskimi temperaturami. Później w kolejnych miesiącach pozostało oczekiwanie na osiągnięcie przez brukiew rekordowych rozmiarów.
W kwietniu brukiew została ostatecznie zerwana, umyta i sfotografowana oraz zważona. W wyniku domowego pomiaru stwierdzono, że rekordowe warzywo waży aż 10,662 kg. Liście zostały obcięte, a korzenie oczyszczone z liści zgodnie z zasadami GPC.
Niewtajemniczonym już spieszymy z wyjaśnieniem, czym jest brukiew. Otóż, jest to roślina uprawna, konkretniej warzywo będące odmianą kapusty rzepak. Roślina należy do rodziny kapustowatych i co ciekawe, nie rośnie na dziko, a występuje wyłącznie w uprawie. Brukiew z powodzeniem sprawdza się w kuchni, zwłaszcza podawana z daniami mięsnymi, zmieszana z puree ziemniaczanym lub jako składnik zupy.