Czasem jeden upadek pociąga za sobą wiele innych. Tak zdarzyło się i tym razem, kiedy Chińczycy ustanowili rekord w… najdłuższym ludzkim domino!
W 2010 roku na boisku piłkarskim w mieście Ordos w Mongolii tysiące ludzi, ubranych na biało i na czerwono, zebrało się tylko po to, by… przewrócić się jeden na drugiego. Uczestników wydarzenia było dokładnie 10 267, a domino, które sobą utworzyli, ciągnęło się przez długość 7,2 kilometra. Oczywiście, nic tu nie było dziełem przypadku – upadające kostki domina ułożyły się w napis „Dongsheng Was wita” (Dongsheng to dzielnica miasta Ordos, w którym zebrali się uczestnicy wydarzenia). Zebranie i uformowanie ich w domino zajęło organizatorom 69 minut i 43 sekundy, a uczestnicy „upadali” z pozycji siedzącej z rękoma uniesionymi do góry, kładąc się jeden drugiemu na nogach.
Rekord wyglądał niesamowicie. Innym znanym wariantem jego wykonania jest najdłuższe ludzkie domino z materacami, które powstało kilka lat temu tuż za zachodnią granicą – rekord polegał na przewracaniu się ludzi wraz z materacami na kolejną część domina.
Rekordy polegające na przewracaniu misternych konstrukcji mają swoją długą historię – tego typu wyzwania są popularnym celem pretendentów do tytułu rekordzisty, bo ich wykonanie, choć wymaga czasu i nakładów finansowych, daje też mnóstwo frajdy! Podobnie jak układanie najwyższej wieży z kostek domina, które zostało zarejestrowane w Księdze Rekordów Guinnessa w Austrii w roku 2014 czy ułożenie największej spirali z kostek domino (pisaliśmy już o ustanawianiu tego rekordu w latach 2012 i 2013). Jednym z ciekawszych rekordów jest ułożenie w pionie jak największej ilości kostek domina na jednej kostce podtrzymującej (taki rekord został ustanowiony w roku 2003 w Niemczech, gdzie Matthias Aisch ułożył w ten sposób aż 726 kostek!). Za to tytuł najstarszego na świecie gracza w domino uzyskał Alf Hill, emerytowany górnik z USA, urodzony w roku 1908. Norwegom zaś zabawa w domino spodobała się na tyle, że postanowili wykorzystać w niej książki. Tym sposobem w lipcu tego roku ustanowili rekord, przewracając łańcuch złożony z aż 6535 książek.
Rekord ludzkiego domina, ustanowiony w 2010 może mieć dla Chińczyków także wymiar patriotyczny – nie da się wykluczyć że to właśnie ten kraj mógł mieć zasługi dla gry w „tabliczki kościane” (chin. „kwat pai”). Przyjmuje się, że narodziny domina miały miejsce w Chinach w XII wieku naszej ery. Domino z całą pewnością zostało wynalezione w Azji, zaś najstarszy komplet akcesoriów do tej gry odnaleziono w grobowcu Tutenchamona w ruinach Teb (Egipt). Znajomość tej gry w Europie zawdzięczamy podróżnikowi Marco Polo, który przywiózł ją z Chin, choć nie jest wykluczone, że grę w domino znały także ludy zamieszkujące wybrzeże Morza Śródziemnego. Warto wspomnieć, że domino to nie tylko nazwa gry, ale także historycznego stroju – na osiemnastowiecznych maskaradach nieodzowną częścią toalety była maska zakrywająca twarz i właśnie domino, czyli obszerna peleryna z kapturem zakrywająca sylwetkę. Domino było też częścią stroju średniowiecznych zakonników – miało formę kaptura z narzutą zasłaniającą ramiona.
Innymi wariantami gry w domino są także heksomino i pentomino – powstałe na kanwie domina łamigłówki logiczne, przypominające tetris.