Chyba wszyscy kiedyś mieliśmy okazję wyjąć dla siebie kartę z napisem “szansa” lub znaleźliśmy się w więzieniu (na szczęście, tylko na parę kolejek!). Wszystkim, którzy tego doświadczyli, gra sprawiła dużo frajdy, ale nieporównanie większą radość mają z niej nowi rekordziści Guinnessa!
30. listopada 2016 roku, niespełna rok od ustanowienia rekordu przez Amerykanów, Holendrzy przejęli tytuł rekordzistów, tworząc największą na świecie planszę do gry w Monopoly!
Wydarzenie zorganizowane zostało przez członków stowarzyszenia studenckiego Studentenvereniging Ceres z Wageningen. Stworzona przez nich plansza osiągnęła oszałamiające 900.228 m²! Oczywiście wydruk w jednym kawałki nie był technicznie możliwy, zatem grę złożono z 804 mniejszych kawałków.
Stworzenie gry w tak gigantycznych rozmiarach to niemały koszt. Na szczęście z pomocą studentom przyszedł producent gier – firma Hasbro. Wielką planszę uzupełniły domki i kostki w odpowiedniej skali. Całość rozłożona została na boisku sportowym, a kiedy wszystko było już gotowe… rozegrano partyjkę! Oczywiście pionkami byli gracze. Zważywszy na wielkość planszy – na pewno nieźle się nachodzili!
Poprzedni rekord w kategorii Największa gra planszowa Monopoly
Amerykanie ustanowili nowy rekord Guinnessa, w którym wyprzedzili mieszkańców naszej stolicy. Nowa największa plansza do gry w Monopoly ma wielkość 744,867 metra kwadratowego i została skonstruowana przez Briana Gallaghera z Ramona High School Dynasty Marching Band Color Guard and Booster Club z USA. Plansza powstała w mieście Riverside w Kalifornii.
W wydarzeniu, które odbyło się 22 stycznia 2016 roku i polegało na budowie oraz rozkładaniu wielkiej planszy do gry zaproszeni byli wszyscy chętni obserwatorzy. Planszę zaczęto rozstawiać około 6:30 po południu na boisku szkolnym Ramona High School.
Rekord był pewnym zaskoczeniem – jak twierdzi Brian Gallagher, kierujący działaniami, głównym celem dla którego powstała plansza wcale nie było ustanowienie nowego rekordu Guinnessa, a upamiętnienie 80 – lecia gry Monopoly na świecie. Pomysłodawca wielkiej planszy zorientował się, że wcześniejsi rekordziści, firma Hasbro Poland, ustanowiła rekord na największą planszę we wrześniu 2015 roku. Polska plansza była szczególna, ponieważ jej tematyką była Warszawa w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
Polski oddział Hasbro tym samym ustanowił rekord jako część obchodów 80. urodzin firmy. Po zmierzeniu wykonanej przez Amerykanów planszy, gdy okazało się, że ma większe wymiary od polskiego pierwowzoru (nasza plansza miała 405 metrów kwadratowych, więc była sporo mniejsza od niemal 745 – metrowego amerykańskiego odpowiednika) zgłoszono ją do Księgi Rekordów Guinnessa.
Aby rekord został uznany, konieczne było przeprowadzenie partii gry w Monopoly z użyciem żywych pionków, dla większego komfortu posługujących się kartami szansy oraz pieniędzmi z gry normalnych wymiarów. Wprowadzono również pewne obostrzenie – wszystkie domy, hotele i kostki musiały odpowiadać skali planszy. W rekordowej partii Monopoly wzięło udział 8 uczniów, przebranych w koszulki z nadrukowanymi emblematami pionków z oryginalnej gry. Aby podczas partii nie zapanował chaos związany z nadmiernym przemieszczaniem się, do pomocy wysłano jeszcze dwóch uczniów, którzy wypełniali część poleceń z gry – rzucali kostką, roznosili i wymieniali graczom pieniądze oraz karty gry.
Poprzednikiem rekordów z Riverside i Warszawy było liceum w Corbin (stan Kentucky, Stany Zjednoczone), gdzie stworzono planszę w rozmiarze 235 metrów kwadratowych.