Mozaiki i wzory można układać z najróżniejszych przedmiotów. Mogą być mniejsze, większe, ale mogą być też rekordowo duże! Największe wrażenie robią małe przedmioty codziennego użytku, połączone w ogromne instalacje. Tak właśnie jest w przypadku nakrętek. Na co dzień są zwykłymi kawałkami plastiku, jednak ułożone we wzór zyskują rekordowe znaczenie.
Spis treści
Aktualny rekord
Co roku w różnych miejscach Polski obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W tym roku w Słupsku Fundacja Progredi postanowiła szerzyć świadomość o neuroróżnorodności za pomocą… nakrętek.
Wydarzenie miało miejsce 31 marca 2023 roku w Hali Gryfia. Na podłodze hali 100 wolontariuszy od godziny 8 do 14:15 układało ogromny wzór z nakrętek. 1,5 tony plastiku zostało wcześniej zebrane i posegregowane kolorystycznie przez uczniów szkół podstawowych z całego powiatu oraz dostarczone na halę w workach. Mimo, że wzór miał postać prostokąta, wyróżniały się dwa elementy: napis „Serce dla autyzmu” oraz ogromne, wielokolorowe serce. Do jego ułożenia potrzebne było około 900 kg nakrętek.
Proces układania umilały wolontariuszom występy artystyczne z domów kultury, szkół oraz zespołów i wokalistów lokalnych, którzy prezentowali piosenki i układy taneczne. Wydarzenie miało rangę ogólnopowiatową i dlatego na miejscu układającym kibicowali uczniowie z różnych szkół. Czekały dla nich dodatkowo inne atrakcje – bańki mydlane, miś, miękkie pufy do siedzenia i balony, z których animatorzy tworzyli różne kształty.
Na miejscu była obecna Sędzia, która nadzorowała proces układania oraz osobiście zmierzyła wzór za pomocą koła pomiarowego. Ułożony wzór z nakrętek mierzył 15,3 m długości oraz 10,3 m szerokości. Łączna powierzchnia, a zarazem Rekord Polski na największy wzór z nakrętek, wyniosła dzięki temu 157,59 m2.
Ten Rekord Polski miał zwrócić uwagę na problem wykluczania osób atypowych i rozwijających się inaczej niż większość populacji. Zebrane nakrętki zostaną przekazane Fundacji Nadzieja i sprzedane a uzyskane w ten sposób środki wspomogą działania na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami.
Poniżej zamieszczamy fragment z reportażu na temat układania mozaiki z 171 775 nakrętek, który pojawił się na kanale TV Słupsk.
Poprzedni rekord
Bicie Rekordu Polski na największy wzór z nakrętek odbyło się 30 września 2018 roku w Zgorzelcu na Stadionie Miejskim. Rekord był ściśle związany z trwającą akcją charytatywną „Druga Szansa dla Aleksa”, która została zorganizowana dla 7-letniego Aleksa dzielnie walczącego z chorobą nowotworową.
Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 10.00, a zakończyło około godziny 16:00. Wszyscy uczestnicy rekordowej próby układali nakrętki z ogromnym zaangażowaniem. Cały wzór udało się ułożyć w zaledwie 2,5 godziny.
Aby uzyskać jak najdokładniejszy wynik, rekordową mozaikę z nakrętek mierzono dwa razy. Pomiarów dokonał wykwalifikowany inżynier budownictwa. Najpierw zmierzono sam baner z wzorem herbu Miasta Zgorzelec, a później ten sam wzór ułożony z nakrętek. Oba wymiary były ze sobą zgodne. Rekordowy wzór z nakrętek miał 9 metrów szerokości i 14,83 m długości. Łącznie zajmował powierzchnię aż 133,47 m2, co wystarczyło, aby pobić dotychczasowy Rekord Polski, który wynosił 109,58 metrów kwadratowych.
Inspiracją do ułożenia największego wzoru z plastikowych nakrętek było zmotywowanie mieszkańców Zgorzelca do zbierania nakrętek, które zostaną sprzedane, a dochód zostanie przeznaczony na rehabilitację i leczenie Aleksa.
Zobaczcie sami jak prezentował się największy wzór ułożony z nakrętek, który powstał w Zgorzelcu.
Poprzedni rekord
Mielec 2017
24 czerwca 2017 podczas imprezy plenerowej z okazji powitania lata w Mielcu ustanowiony został nowy Rekord Polski na największy wzór z plastikowych nakrętek. Wydarzenie odbyło się dzięki inicjatywie pracowników Starostwa Powiatowego w Mielcu oraz dzięki determinacji mieszkańców całego regionu.
Wzorem, który ułożono z nakrętek był herb – trzymający tarczę biały gryf na czerwonym tle. Zbiórka ponad tony nakrętek rozpoczęła się wiele tygodni temu. Czasochłonne było też ich sortowanie. W układanie rekordowego wzoru zaangażowanych było 25 osób. Zgodnie z wytycznymi nakrętki musiały być ułożone tak, aby nie było pustych pól.
Nad prawidłowym przebiegiem całego wydarzenia czuwał obecny na miejscu oficjalny przedstawiciel Biura Rekordów, który po zakończeniu układania herbu zmierzył go i potwierdził wynik. Nowy rekord ustanowiony w Mielcu to wzór zajmujący powierzchnię 109,58 metrów kwadratowych.
Zakopane 2015
Poprzedni rekord w tej samej kategorii ustanowiono 4 lipca 2015 na terenie Dolnej Równi Krupowej w Zakopanem podczas finału akcji „Czyste Tatry”.
Wówczas organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie „Czysta Polska” z siedzibą w Krakowie, dbające między innymi o czystość tatrzańskich szlaków turystycznych. W tym sezonie blisko 4 tysiące wolontariuszy zbierało śmieci, których łączna waga to zaledwie 250 kilogramów. W porównaniu z pierwszą taką akcją, podczas której nazbierano aż 1,5 tony odpadów, ten wynik to prawdziwy rekord i powód do zadowolenia.
W akcję „Czyste Tatry” w 2015 roku mocno zaangażowany był rajdowiec quadowy, pan Rafał Sonik, który podczas swojego przemówienia podkreślił jak dbanie o czystość stało się dobrze widzianym zwyczajem wśród turystów górskich. Dodał też, że działania w ramach „Czystych Tatr” są dużo skuteczniejsze niż odgórne nakazy.
Wisienką na torcie podczas finału była próba ustanowienia rekordu Polski w układaniu jak największego wzoru z plastikowych nakrętek. Obrazem, który powstał była parzenica.
Rekordowy wzór miał 26 metrów długości oraz 15 metrów szerokości. Ułożono go z 750 kilogramów nakrętek, a jego powierzchnia wyniosła 38 metrów kwadratowych.