Wydaje się, że dla współczesnej technologii nie ma rzeczy niemożliwych, także w branży metali szlachetnych. Nie mówimy już o grudkach, ale o ogromnych, kilkusetkilogramowych sztabach najczystszego złota. Kim są rekordziści Guinnessa w kategorii „Największa sztabka złota”?
Aktualny rekord Guinnessa
Emirates Minting Factory, 2024
10 listopada 2024 roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich powstała największa sztabka złota na świecie. Rekord Guinnessa należy do Emirates Minting Factory, a rzeczona sztabka waży aż 300,12 kg. To dwadzieścia razy więcej niż zwykle!
Dubaj, znany jako „Miasto Złota”, „Klejnot Pustyni” i „Perła Bliskiego Wschodu”, po raz kolejny udowodnił, że te przydomki nie są przypadkowe. Firma Emirates Minting Factory, będąca liderem w branży metali szlachetnych w regionie, już od dawna planowała ten projekt. W ten sposób pragnęła uhonorować miasto i wyrazić wdzięczność za wsparcie, które umożliwiło osiągnięcie tego sukcesu.
Zjednoczone Emiraty Arabskie odegrały ogromną rolę w kształtowaniu globalnego rynku metali szlachetnych, a ten rekord to nasz sposób na okazanie wdzięczności za wsparcie. Największa sztabka złota na świecie to nie tylko rekord, to także dar dla naszego kraju – powiedział Essa Al Falasi, prezes Emirates Minting Factory.
Poprzedni rekord, ustanowiony przez Mitsubishi Materials Corporation w czerwcu 2005 roku, wynosił 250 kg.
Nowa, dubajska sztabka została wyceniona na około 25 milionów dolarów. Według obecnego kursu warta jest ponad 107 milionów złotych. To jednak nie tylko liczby robią wrażenie – sztabka charakteryzuje się również najwyższą możliwą czystością złota, wynoszącą 999,9, co stanowi nowy globalny standard w branży metali szlachetnych.
Prace nad rekordową sztabką trwały 8-10 godzin, jak zdradził Mohammed Kharsa, zastępca dyrektora generalnego fabryki. Cały proces został udokumentowany i przesłany do biura Guinnessa, aby upewnić się, że sztabka spełnia wszystkie ich wymogi.
Największa sztabka złota na świecie to nie tylko rekord, to także dar dla naszego kraju – powiedział Essa Al Falasi.
Zobacz też, gdzie wykonano największą złotą monetę na świecie! Rekordzistka waży tonę, a na jej awersie znajduje się ogromny portret Jej Królewskiej Mości Elżbiety II.