To już oficjalne! Rekord Polski w największej zawartości energii w kiszonce z kukurydzy został zatwierdzony z imponującym wynikiem 7,1 MJ NEL w 1kg SM. Ustanawianie rekordu odbyło się w ramach inicjatywy „Razem dla Rekordów Polski” podjętej przez cztery firmy związane bezpośrednio z kukurydzą.
Ostatni etap rekordowej próby, polegający na zweryfikowaniu ilości energii, która powstała w kiszonce z kukurydzy odbył się 4 marca 2019 roku w Instytucie badawczo-rozwojowym Sano Agrar Institut w Lubiniu k. Trzemeszna (Wielkopolska). Zwieńczeniem uroczystego wydarzenia był przyjazd przedstawicieli Biura Rekordów oraz wręczenie oficjalnych certyfikatów potwierdzających ustanowienie Rekordu Polski na największą zawartość energii w kiszonce z kukurydzy.
Potwierdzenie rekordu nastąpiło dokładnie pół roku po dokonaniu zbioru kukurydzy na kiszonkę. Spotkanie w Lubiniu odbyło ponownie się w ramach inicjatywy Razem Dla Rekordów Polski, zawiązanej przez CLAAS, IGP Polska, K+S Polska oraz Sano – Nowoczesne Żywienie Zwierząt. Wszystkie firmy zaangażowane w ustanawianie rekordu związane są bezpośrednio z kukurydzą. Począwszy od uprawy i nawożenia (K+S Polska), poprzez dobór odmian (IGP Polska) oraz zbiór (Claas Polska), a także zakiszanie i wykorzystywanie kiszonki w żywieniu krów, cieląt i jałówek (Sano – Nowoczesne Żywienie Zwierząt).
Podczas spotkania podsumowującego doktor Ryszard Kujawiak przedstawił oraz szczegółowo omówił uzyskane wyniki analiz wykonane w akredytowanym urzędowo laboratorium LKS LABOR w Lichtenwalde. Wszystkie parametry analizowanej rekordowej kiszonki z kukurydzy odmiany QUENTIN odpowiadały notom: bardzo dobra.
Ustanowiony oficjalny Rekord Polski w zawartości energii w kiszonce z kukurydzy wynosi 7,1 MJ NEL w 1kg SM, a całe spotkanie podsumowano wręczeniem stosowanego certyfikatu oczywiście w silosie z rekordową kiszonką!
Dla przypomnienia:
W celu ustanowienia Rekordu Polski w dniu 4 września 2018 roku, z pola produkcyjnego o powierzchni 86 ha zebrana i zakiszona została odmiana kukurydzy QUENTIN o FAO 240. Zbiór i zakiszanie wykonany został przy użyciu nowoczesnych maszyn marki Claas w tym sieczkarni JAGUAR, ciągników XERION oraz AXION, ładowarki TORION. W trakcie spotkania przedstawiona została również technologia nawożenia w oparciu o szeroką paletę nawozów K+S Polska. Nad starannością przebiegu zakiszania kiszonki z kukurydzy z użyciem aplikatorów i preparatów Labacsil Mais Bakterie® i Labacsil Mais Acid® czuwali eksperci żywieniowi z Sano.
Koniecznie zobacz film z rekordowego przedsięwzięcia w ramach inicjatywy „Razem dla Rekordów Polski”: