Były już rekordy Guinnessa na największą paradę samochodów hybrydowych oraz na największe parady samochodów danej marki. Tym razem, opisaliśmy jeden najciekawszych motoryzacyjnych rekordów związany z największą paradą samochodów autonomicznych.
Spis treści
Rekordowa próba
W rekordowej próbie ustanowienia rekordu Guinnessa na największą paradę samochodów autonomicznych udział wzięło udział aż 55 samodzielnie poruszających się aut. Próba odbyła się na torze testowym Dianjiang w Chongqing w Chinach, 28 listopada 2018 roku.
Idealnie uformowany sznur aut marki Changans poruszał się dostojnie z prędkością 30 km/h i w tym czasie pokonał 3,2 kilometrowy dystans. Łącznie cała parada trwała 9 minut i 7 sekund. Auta jechały za sobą jedno za drugim, a maksymalny odstęp między nimi wynosił nie więcej niż dwie długości samochodu.
Główny inżynier samochodów autonomicznych Changan Automobile – Yang Guo tłumaczy, że podczas próby bicia rekordu, kierowcy, którzy wzięli udział w teście, w ogóle nie mieli kontaktu z systemem autopilota. Podkreśla także, że dzięki ustanowieniu rekordu zaufanie ludzi do systemu samochodów bezzałogowych powinno wzrosnąć i w krótkim czasie auta te powinny stać się powszechne w użytku.
Na potrzeby ustanowienia rekordu, w systemach samochodów Changan Automobile wprowadzono niezbędne modyfikacje. Między innymi poprawiono zdolność pojedynczego samochodu do wykrycia granic jego pasa ruchu oraz do „pilnowania” pozycji samochodu przed nim oraz zmniejszono stopień wykrywania i reagowania na obiekty, aby umożliwić samochodom jazdę bliżej siebie. Dzięki zastosowanym usprawnieniom każdy pojazd był w stanie określić swoje położenie z dokładnością do kilku centymetrów.
Zdaniem Tana Benhonga z Changan Automobile „Sztuczna inteligencja to bardzo ważny trend w przyszłym rozwoju samochodów. Jako pierwsza marka na świecie, która ustanowiła ten rekord, jesteśmy z siebie dumni i w przyszłości podejmiemy więcej wysiłków w dziedzinie rozwoju sztucznej inteligencji”.
Czym jest samochód autonomiczny?
Samochód autonomiczny lub też pojazd bezzałogowy to inaczej auto sterowane przez komputer. Modele takie potrafią samodzielnie wykrywać przeszkody i poruszać się po drogach bez udziału człowieka. Samochody bezzałogowe, w celu nawigacji i omijania przeszkód korzystają z dobrze znanych technik typu radar, czy GPS oraz widzenie komputerowe.