Chodzenie do muzeum to świetny sposób na spędzenie czasu, zwłaszcza podczas chłodniejszych jesienno-zimowych dni. W muzeum dla każdego znajdzie się zawsze coś dobrego. Na świecie znajdują się setki tysięcy muzeów, w których można znaleźć najróżniejsze tematyczne ekspozycje. My dzisiaj przyjrzymy się temu obiektowi, który zdobył rekord Guinnessa. Przed Wami – największe muzeum dinozaurów na całym świecie!
Rekordem Guinnessa na największe muzeum dinozaurów może poszczycić się chińskie muzeum Shangdong Tianyu Museum of Nature, które znajduje się w Linyi, Pingyi County w prowincji Shandong w Chinach. Rekord został przyznany 22 lipca 2010 roku i od tego czasu wciąż pozostaje niepobity. Muzeum zostało po raz pierwszy otwarte w 2004 roku i jest w całości poświęcone dinozaurom i innym prehistorycznym stworzeniom. Co ciekawe, poza rekordem na największe muzeum dinozaurów, obiekt może pochwalić się jeszcze pięcioma innymi rekordami Guinnessa związanymi z dinozaurami.
Rekordowa powierzchnia największego na świecie muzeum dinozaurów wynosi 28 tys. metrów kwadratowych. W tej imponującej przestrzeni znajduje się aż 1106 szkieletów dinozaurów i tysiące innych prehistorycznych skamieniałości. Okazy dinozaurów, które są wyeksponowane w muzeum składają się z pełnych szkieletów. Największe muzeum dinozaurów posiada w swojej kolekcji m.in.: 368 szkieletów psitakozaurów, 391 gatunków dromeozaurów, 255 anchiornisów, 22 jeholosaurusów i 70 innych rzadkich dinozaurów oraz nienazwanych jeszcze skamienielin.
Poza ogromną ilością skamielin i szkieletów dinozaurów, muzeum posiada również nieco nowocześniejsze elementy. W Shandong Tianyu Museum of Nature znajduje się ważny ośrodek badawczy, kino 4D oraz 28 sal wystawowych, pełnych niesamowitych eksponatów.
Skąd w Chinach tak duża liczba szczątków dinozaurów? Około 120 milionów lat temu większość terytorium dzisiejszych Chin była suchym lądem. Jednak na północnym wschodzie bujny teren jezior i wulkanów okazał się idealny do ochrony skamieniałości. Przez tysiące lat ludzie tutaj czcili tak zwane smocze kości, które znajdowali podczas uprawy gleby. Za czasów władania Mao Zedonga podczas poszukiwań ropy i gazu odnotowywano skamieniałości, ale ich nie badano.
Gdy do Chin w latach 80. i 90. XX wieku wkroczyła ekonomia rynkowa, rolnicy zdali sobie sprawę, że mogą zarobić niemałą fortunę na sprzedaży swoich paleontologicznych znalezisk urzędnikom państwowym, muzeom i zagranicznym paleontologom. Miejscowy profesor paleontologii – Wang Xiaoli relacjonuje, że: „W Chinach nie trzeba robić zbyt wiele, aby wykopać skamieniałości. Kiedy zawieje wiatr, one po prostu ujawniają się”.
Zobacz jak wygląda wizyta w największym muzeum dinozaurów na świecie: