Które dziecko i który dorosły nie lubią słodkości? Dzięki cukierkom, czekoladzie i… lizakom, nasz organizm od razu robi się szczęśliwszy, a każdy – nawet dorosły może przez chwilę poczuć się jak dziecko! Teoria ta sprawdziła się doskonale podczas oficjalnej próby ustanowienia Rekordu Polski na Największy Lizak. Dowiedz się ile ważył rekordowy słodycz i sprawdź jak powstawał krok po kroku.
Rekord Polski na Największy Lizak udało się ustanowić z okazji Dnia Dziecka w Muzeum Lizaka „u Schabińskiej” w Jaśle. Pierwszy i największy taki słodycz w kraju ważył 101,6 kg. Pracy nad lizakiem-gigantem było co nie miara, natomiast efekt końcowy zachwycił wszystkich obecnych na wydarzeniu – właścicieli Muzeum Lizaka, zaproszonych gości, dzieci oraz przedstawicieli lokalnych mediów.
Do wykonania lizaka zużyto około 65 kg cukru i 40 kg syropu glukozowego. Jak można się więc domyślać, rekordowy lizak był bardzo, bardzo słodki! Przygotowanie największego w Polsce lizaka zajęło prawie cały dzień. Słodkie dzieło sztuki wykonano w tradycyjnym kształcie okrągłego plastra ze spiralnym wzorem. Kolejne warstwy masy – naprzemiennie, białej i kolorowej kładziono do formy jedna za drugą, w mniej więcej półgodzinnych odstępach.
Lizak gigant został osadzony na bardzo grubym, drewnianym „patyczku” o długości 130 cm. Sam słodki plaster miał finalnie 1 metr średnicy, a więc cały lizak może poszczycić się łączną długością 2 metrów. Przygotowywał go pięcioosobowy zespół pod dowodzeniem cukiernika-karmelarza Pani Katarzyny Schabińskiej.
Proces produkcji każdej warstwy rekordowego lizaka przebiegał podobnie. Na początku gotowano w ogromnym garnku porcję karmelu, który w odpowiednim momencie wylewano na „zimny stół” na którym karmel lekko zastygał. Gdy zamienił się już w plastyczną masę, karmel wkładano do specjalnej maszyny, gdzie był dalej napowietrzany. Następnie na „ciepłym stole” formowano długi podłużny kształt z już prawie zastygnięto karmelu, który następie układano bardzo równo w formie. I tak warstwa za warstwą… Łącznie przygotowanie największego w Polsce lizaka zajęło załodze 7 godzin.
W trakcie trwania rekordowej próby dzieci, które tego dnia pojawiły się w Muzeum Lizaka mogły zwiedzić kolorową fabrykę słodkości i samodzielnie przygotować swoje lizaczki. Gdy ułożono już wszystkie warstwy rekordowego lizaka oraz dwie cukrowe łatki z okolicznościowymi napisami, całą konstrukcję przeniesiono na wagę.
Proces ważenia największego lizaka przebiegł bez większych komplikacji, a dzięki profesjonalnemu sprzętowi dostarczonemu przez firmę Mikrowag nie było mowy o żadnej pomyłce. Jeszcze przed rekordem odważono ile waży sama forma pod największego lizaka i wytarowano wagę. Po ponownym ułożeniu całej konstrukcji na wadze i odliczeniu wagi formy, było już jasne, że największy w Polsce lizak, który powstał w Muzeum Lizaka w Jaśle ważył dokładnie 101,6 kg. W sam raz na rekord!
Rekordowy lizak będzie przez jakiś czas elementem wystawy w jasielskim muzeum, a za kilka miesięcy trafi na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na tym jednak nie koniec! Państwo Katarzyna i Grzegorz Schabińscy – właściciele Muzeum Lizaka i restauracji „u Schabińskiej” w Jaśle będą próbowali następnym razem pobić rekord Guinnessa a i stworzyć największego lizaka na świecie ważącego ponad 3,5 tony. Trzymamy kciuki!