Sztuka w dzisiejszym świecie obecna jest wszędzie, a tworzyć ją można na nieskończoną liczbę sposobów. Jak pokazuje opisany niżej Rekord Polski, nawet najbardziej niepozorne przedmioty mogą stać się dziełem sztuki. Kto stworzył największy obraz z wkrętów?
Aktualny Rekord Polski
Klimas Wkręt-met, 2024
Autorem największego w Polsce obrazu z wkrętów jest Klimas Wkręt-met, producent zamocowań dla budownictwa spod Częstochowy. Podczas Pol’n’Rock Festival, 3 sierpnia 2024 roku, firma stworzyła dzieło o powierzchni 16,10 m2. Był to jednocześnie debiutancki udział producenta na największym festiwalu w Polsce.
Marka została zaproszona do współtworzenia strefy Akademii Sztuk Przepięknych podczas festiwalu. Organizatorzy postanowili przygotować aktywność, w której swój udział będą mogli mieć wszyscy chętni uczestnicy imprezy.
Rekordowy obraz z wkrętów to doskonały przykład na to, jak pasja i kreatywność mogą zjednoczyć ludzi niezależnie od ich pochodzenia czy zainteresowań. Festiwal Pol’and’Rock, znany z promowania wartości takich jak miłość i tolerancja, stał się idealnym tłem dla tego niezwykłego projektu. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nas w czasie festiwalu i dołożyli swoją cegiełkę/wkręt do tego dzieła – mówi Joanna Klimas-Leśniak z firmy Klimas Wkręt-met.
To nie pierwszy raz, kiedy Klimas Wkręt-met wplata sztukę w swój biznes. Firma posiada własną Galerię Klimas art, którą tworzy według własnego projektu. W Galerii znajduje się obecnie ponad dwadzieścia obrazów inspirowanych dziełami polskich i światowych mistrzów malarstwa, ale wykonanych z wkrętów, a więc w technice screw art. Prace te wykonują młodzi artyści krakowskiej ASP, a ich przeznaczenie to licytacje i akcje charytatywne, w tym m.in. dla WOŚP.
To właśnie Galeria była inspiracją dla Rekordu Polski. Nieprzypadkowo również tematem przewodnim są najsłynniejsze budowle świata. Znaczeń związanych z tym wyborem jest kilka: marka jest jednym z liderów produkcji technik zamocowań budowlanych, a więc właśnie wkrętów, które zwykliśmy nazywać cichymi bohaterami każdej konstrukcji. Te wkręty, które dla przeciętnego człowieka pozostają niezauważone, w naszej aktywności urastają do miana składowej dzieła sztuki.
Przygotowania do bicia rekordu odbywały się etapami. Na samym początku ustalone zostały szczegóły techniczne, po nich firma opracowała projekt, który spełniał warunki oraz umożliwiał współpracę tysięcy uczestników. Po przygotowaniu podkładu, nadruku projektu i wykonaniu otworów, obraz został przetransportowany do artystki, która zajęła się wkręceniem pierwszej części obrazu, aby zaprezentować uczestnikom festiwalu namiastkę finalnego efektu.
Od 31 lipca do 3 sierpnia uczestnicy Festiwalu Pol’and’Rock mieli możliwość współtworzenia obrazu. Każde stanowisko posiadało instruktora, Klimas Wkręt-met zadbał o bezpieczeństwo pracy, sprawny i bezpieczny sprzęt, organizację stanowiska. Dzięki temu udało się włączyć do wspólnego działania także młodszych festiwalowiczów oraz osoby z różnego typu dysfunkcjami i niepełnosprawnościami, tworząc inkluzywną atmosferę eventu.
Łącznie na obraz składa się 160 tys. wkrętów, jego powierzchnia liczy natomiast 16,10 m2, a waga wraz z wkrętami – około 1 tony (z ramą zabezpieczającą 1,5 tony).