Po raz kolejny Polacy wytańczyli rekordowego poloneza! Od 2016 roku Polskie miasta i organizacje organizują wydarzenia zbierające w jednym miejscu jak najwięcej osób tańczących poloneza. Rekordowe tańce przyciągają wiele ludzi i zapewniają świetną zabawę. Zobacz do kogo należy aktualny Rekord Polski.
Aktualny Rekord Polski
Miasto Sokołów Podlaski, 2024
Aktualny Rekord Polski w kategorii „Najwięcej osób tańczących poloneza” należy do Sokołowa Podlaskiego. 28 września 2024 roku na terenie Parku Przemysłowego poloneza „Pożegnanie Ojczyzny” zatańczyło aż 635 par. To o ponad 100 par więcej niż wynosił dotychczasowy rekord! Co więcej, Sokołów Podlaski przejął tytuł rekordzisty w wyjątkowych i symbolicznych okolicznościach.

Próba pobicia Rekordu Polski odbyła się w ramach obchodów 600-lecia miasta Sokołów Podlaski. Atmosfera samego wydarzenia była niezwykła. 1270 osób zgromadził się na terenie dawnej Cukrowni Sokołów, żeby na stałe wpisać się do rekordowej historii Polski i wspólnie świętować ważną rocznicę.
Organizatorzy zakładali obecność symbolicznych 600 par, na miejscu udało się jednak zgromadzić kilkadziesiąt osób więcej. Do samego wydarzenia nie było pewności czy uda się pobić rekord. Na próby przychodziło ok. 250-270 par i pojawiały się wątpliwości czy uda się zmobilizować ponad drugie tyle osób.

Organizatorzy zadbali o każdy szczegół. Tańczono poloneza a-moll „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Kleofasa Księcia Ogińskiego – dawnego właściciela miasta Sokołów Podlaski. Przestrzeń została odpowiednio nagłośniona i zabezpieczona, aby pomieścić imponującą liczbę uczestników. Muzyka rozbrzmiewała także na żywo w wykonaniu orkiestry OSP Sokołów Podlaski, co dodawało wydarzeniu podniosłego charakteru.

To nie tylko spektakularny sukces liczbowy, ale przede wszystkim dowód na to, jak silna jest więź między mieszkańcami Sokołowa i jak wielka jest ich duma z 600-letniej historii miasta. Sokołowianie pokazali, że potrafią współpracować i zjednoczyć się wokół inicjatyw promujących i wzmacniających nasze miasto. Polonez tak bliski Sokołowianom, zatańczony w takiej skali, jest hołdem dla naszej przeszłości i pięknym prezentem dla naszego miasta w roku jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich – podkreśliła Iwona Kublik, burmistrz Sokołowa Podlaskiego.
Sukces jest tym bardziej spektakularny, że w poprzednich edycjach podobnych wydarzeń liczba par była znacznie mniejsza. Ta rekordowa inicjatywa stanowi doskonały przykład tego, jak lokalne społeczności mogą wspólnie tworzyć coś wyjątkowego. Wysiłek, współpraca i wspólny cel połączyły pokolenia – od najmłodszych uczestników po tych najstarszych.

Chciałabym, żeby to wydarzenie zapoczątkowało coroczne spotkania mieszkańców na terenie dawnej cukrowni, połączone ze wspólnym tańczeniem poloneza. Co roku możemy bić swój własny rekord, a do poloneza zapraszać także mieszkańców innych miast z Polski i zagranicy – dodała Iwona Kublik.
Wiele wskazuje na to, że Rekord Polski nie był ostatnim słowem Sokołowa Podlaskiego. Pojawiają się plany pobicia rekordu Guinnessa, za co bardzo mocno trzymamy kciuki!
Poprzednie Rekordy Polski
Gmina Wolin i Biblioteka Publiczna Gminy Wolin, 2022
3 maja 2022 roku w Wolinie, na błoniach nad Dziwną, zebrały się setki ludzi aby wspólnymi siłami pobić Rekord Polski na najwięcej osób tańczących poloneza jednocześnie. Inicjatywa zorganizowana przez Gminę Wolin i Bibliotekę Publiczną Gminy Wolin przyciągnęła nie tylko mieszkańców Powiatu Kamieńskiego, ale także osoby z różnych części kraju!
Aby podjąć próbę pobicia rekordu należało spełnić dwa warunki. Po pierwsze, wszystkie osoby musiały znać układ, polonez musiał być wykonany w rytmie ¾, a ruchy musiały być zsynchronizowane. Po drugie, taniec musiał trwać przez co najmniej 5 minut. Ponadto, taniec musiał być wykonany w schludnym stroju. Te wymagania spełniło 530 par!
Do tańca dołączyły również ważne osobistości, m.in. Pani Burmistrz , Pan Wicewojewoda z małżonką oraz Pan Starosta.

Chętnych do pobicia rekordu zachęcała Pani Agnieszka Peplińska-Kot, która wspólnie z pracownikami przy porannej kawie wpadła na pomysł bicia rekordu.
Specjalnie na próbę pobicia rekordu, choreografię układu tanecznego przygotowała pani Anna Zjawińska TKS JANTAR Wolin. Podczas wydarzenia odbył się również piknik, kiermasz ciast przygotowanych przez rady rodziców ze szkół gminy Wolin i przetworów sołeckich oraz koncert zespołu jazzowego „Kawuś Music Project”.

Po ogłoszeniu oficjalnego wyniku, 1060 osób, Pani burmistrz, Pan starosta wspólnie z Wicewojewodą wręczyli główne nagrody w loterii uczestnikom wydarzenia. Nie zabrakło również wypuszczenia gołębi i pamiątkowych zdjęć.
Powiat cieszyński, 2018
26 stycznia 2018 roku padł nowy Rekord Polski w ilości par tańczących poloneza! 1032 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu cieszyńskiego odtańczyło tradycyjnego, rekordowego poloneza. Bicie Rekordu Polski odbywało się pod hasłem „Tradycja to piękno, które chronimy, a nie więzy, które nas krępują”.
Celem bicia Rekordu Polski było sprawdzenie umiejętności tanecznych uczniów z powiatu Cieszyńskiego. Całe wydarzenie przebiegało w niezwykle podniosłej atmosferze. Mimo chłodnej styczniowej pogody, polonez odtańczony został bardzo energicznie.
Liczenie wszystkich par przebiegło sprawnie. Do pobicia poprzedniego rekordu potrzebne było 420 par, natomiast 26 stycznia, na Rynku w Cieszynie zjawiło się ich aż 516!
Na miejscu obecna była oficjalna sędzia Biura Rekordów – Izabela Olszar, która na ręce Pani Dyrektor Zespołu Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie oraz Burmistrza Cieszyna wręczyła certyfikat potwierdzający wynik próby.
Miasto Skwierzyna, 2016
Poprzedni Rekord Polski w ilości par tańczących poloneza padł 17 czerwca 2016 w Skwierzynie! W ramach obchodów Święta Miasta, na skwierzyńskim stadionie sportowym odbyły się barwne korowody, występy artystyczne oraz próba ustanowienia nowego wyniku z zbiorowym tańczeniu!
Pomimo wyjątkowo niesprzyjających warunków pogodowych, atmosfera podczas bicia rekordu była naprawdę gorąca! W tańcu brali udział zarówno najmłodsi jak i najstarsi, a nawet maskotka miasta. Przed ustawionymi w kategoriach wiekowych uczestnikami szli profesjonalni tancerze, w eleganckich ludowych strojach.
Po wyraźnym sygnale dźwiękowym, pary taneczne przystąpiły do bicia rekordu. Synchronizację oraz stopień zaawansowania kroków, jak również czas trwania imprezy mierzył obecny na wydarzeniu przedstawiciel Biura Rekordów. W wydarzeniu zatańczyło aż 820 osób!
Jeszcze wcześniejszy Rekord Polski w tej samej kategorii padł 10 listopada 2015 w Pucku i odbył się w ramach obchodów 97. rocznicy odzyskania niepodległości. W wydarzeniu uczestniczyło wówczas 359 par, a tancerzami byli przede wszystkim uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Zaruskiego w Pucku.