Zbliża się 5 listopada, czyli święto znane w Wielkiej Brytanii już od wielu lat jako Dzień Guya Fawkesa. Jest to ludowy zwyczaj upamiętniający wykrycie spisku prochowego i udaremnienie zamachu na króla. Tradycją w tym dniu jest palenie przez dzieci kukieł przypominających sławetnego spiskowca, a także pokazy sztucznych ogni.
Pierwsze pokazy sztucznych ogni organizowano w Chinach na początku XII wieku. W racach używano wówczas zwykłego prochu. Petardy stosowano przede wszystkim w celach bojowych – w 1232 w bitwie pod Kai-Keng Chiny skutecznie odpędziły Mongolię właśnie przy użyciu sztucznych ogni.
Oto kilka rekordów, wybranych dla was specjalnie na tę okazję.
Spis treści
Największy pokaz fajerwerków
W styczniu Dubaj wystrzelił w niebo ponad pół miliona sztucznych ogni w ramach obchodów Nowego Roku 2014.
Fajerwerki rozciągały się na długość 94 kilometrów.
Największa petarda na świecie
11 października 2014 w Japonii w niebo pofrunęła petarda zawierająca aż 464 826 kilogramów materiałów wybuchowych. Po wystrzeleniu pomarańczowo-zielona kula osiągnęła w przybliżeniu wielkość 750 metrów.
Największa petarda świata była częścią festiwalu fajerwerków odbywającego się już od 13 lat w mieście Kōnosu w prefekturze Saitama.
Największe sztuczne ognie dostępne w sprzedaży
Super Crown ma 60 cm wysokości, 41-centymetrową łuskę i 34 kilogramy prochu.
Pułap 488 metrów osiąga w około 8 sekund – na tej wysokości łuska wybucha rozsypując po niebie złote gwiazdy na odcinku około 500 metrów. Każda z gwiazd pali się przez około 9 sekund.
Sprowadzenie Super Crown z Chin kosztuje około 1000 zł. Dodatkowy 1000 zł należy zapłacić za rurę, w której ustawimy ładunek. Tzw. moździerz musi znajdować się w głębokiej na 2 metry dziurze.
Największy ognisty młynek
Największy młynek z fajerwerkami odpalono na Malcie 18 czerwca 2011. Jego średnica wynosiła 32,044 m.
Najdłuższy wodospad z fajerwerków
Najdłuższy wodospad z fajerwerków nazywał się „Niagara” i mierzył 3,5 km długości. Wystrzelono go 23 sierpnia 2008 na festiwalu sztucznych ogni w Japonii.
Najwięcej zimnych ogni odpalonych jednocześnie
12 maja 2013 w Japonii odpalono wspólnie aż 845 zimnych ogni dokładnie w tym samym czasie.