pixel
lubmy sie troche

18. edycja Festiwalu Filmów – Spotkań NieZwykłych

Mamy przyjemność zakomunikować, iż Rekord Polski na największą ilość osób śpiewających wspólnie piosenkę literacką został ustanowiony!  Sprawdź ile osób wspólnie zaśpiewało „Lubmy się trochę” Wojciecha Młynarskiego z okazji Dnia NieZwykłości. 


25 czerwca 2021 roku rozpocznie się 18. już edycja Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych, który w wersji hybrydowej potrwa aż do końca roku. Pomimo pandemicznych obostrzeń, do Sandomierza zjedzie grono wybitnych twórców, a w ciągu zaledwie trzech dni odbędzie się kilkadziesiąt pokazów filmowych i innych wydarzeń. Punktem kulminacyjnym będzie ustanowienie Dnia NieZwykłości połączone z obchodami „Osiemnastki Festiwalu”.

W tym roku chcemy podkreślić nasz optymizm i nadzieję na zakończenie izolacji społecznej i na wyjście z pandemii. Przypomnimy słynną piosenkę Wojciecha Młynarskiego „Lubmy się trochę”. To nasz manifest, przesłanie, które wysyłamy w świat 27 czerwca, w dniu 80. urodzin Krzysztofa Kieślowskiego – reżysera, który poszukiwał niezwykłości w codziennym życiu każdego z nas,

Program filmowy zainteresuje wszystkich miłośników kina. Wśród pokazów, które rozpoczną się już w piątkowe popołudnie, znajdą się krótkie metraże młodych twórców ze Studia Munka i etiudy studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej, projekcje filmów o sztuce, a także dobrze znane sandomierskiej publiczności cykle „Żydowską w stronę Widnokręgu” czy dedykowany najmłodszym kinomanom „Zabierz dziadków i rodziców do kina”.

Nie zabraknie także najważniejszych Filmów-Spotkań, czyli seansów połączonych z rozmowami z twórcami. Dorota Kędzierzawska, Paweł Łoziński, Stanisław Zawiśliński, Maciej Cuske, Remigiusz Grzela, Jan Holoubek – to tylko niektórzy goście, z którymi będzie można podyskutować w Sandomierzu.

Tradycją Festiwalu jest przyznawanie tytułów Aktora i Reżysera NieZwykłego. Dopiero teraz Kamień Optymizmu i Koronę Sandomierską odbiorą Janusz Gajos i Jan Komasa. Zeszłoroczna sytuacja związana z pandemią uniemożliwiła spotkanie na żywo, ale na oficjalnym kanale Festiwalu na YouTubie wyemitowane zostały wywiady z laureatami przeprowadzone przez Katarzynę Janowską i Łukasza Maciejewskiego.

Laureatkami nagród 18. edycji są Maja Ostaszewska i Małgorzata Szumowska. Podobnie jak w roku ubiegłym, pod koniec hybrydowej edycji Festiwalu, na jego kanałach internetowych obejrzymy rozmowy z NieZwykłymi twórczyniami, a wręczenie nagród w Sandomierzu i spotkanie z widzami odbędzie się w trakcie przyszłorocznej edycji imprezy.

Festiwal Filmów-Spotkań NieZwykłych to nie tylko kino. Organizatorzy zapraszają na czytanie literatury dla dzieci z udziałem Michała Rusinka i Magdaleny Różczki, a także do Strefy Książki, w której będzie można zdobyć autografy autorów – gości Festiwalu. W galerii BWA odbędzie się wystawa plakatów oraz ilustracji autorstwa Teresy, Janusza i Katarzyny Stanny. Znany sandomierskiej publiczności Jerzy Filar zaprosi z kolei na wspólne wieczorne śpiewanie, a w sobotę, tuż po gali wręczenia Januszowi Gajosowi Kamienia Optymizmu, odbędzie się koncert Natalii Sikory i Pawła Stankiewicza.

Nową inicjatywą Fundacji Kultury i Sztuki TAKI JESTEM, organizatora festiwalu jest Gildia Szkół NieZwykłych. W pilotażowej edycji projektu wzięło udział sześć szkół średnich z Poznania, Łodzi, Konina, Kielc, Tarnowa i Sandomierza. Mimo nauki zdalnej i związanych z tym ograniczeń, uczniowie zrealizowali swoje filmowe wizytówki i przeprowadzili pierwszy w historii imprezy ogólnopolski plebiscyt na Aktora NieZwykłego Gildii. W głosowaniu wzięło udział niemal 2000 osób, a laureatem został – Marcin Dorociński. Podczas spotkania w Sandomierzu młodzież będzie uczestniczyć w 13. warsztatach Filmowe Ogrody Wyobraźni prowadzonych przez Macieja Cuske. – Edukacja jest najbardziej istotnym elementem Festiwalu. Staramy się otwierać młodym ludziom oczy na sztukę, inspirować do działania i do myślenia – podkreśla Katarzyna Kubacka-Seweryn.

18. edycja zobowiązuje, nie mogło więc zabraknąć świętowania. W niedzielne popołudnie organizatorzy zapraszają na proklamację Światowego Dnia NieZwykłości i próbę ustanowienia Rekordu Polski we wspólnym śpiewaniu piosenki Wojciecha Młynarskiego „Lubmy się trochę”. Finał „osiemnastki” festiwalu odbędzie się podczas rejsu statkiem po Wiśle, w trakcie którego zagrają Jan Emil Młynarski i Warszawskie Combo Taneczne. W tym czasie artyści związani z wrocławską 66P Subiektywną Przestrzenią Kultury wygłoszą swój manifest pod hasłem „W dzikiej kocham się Wiśle”.

Oficjalny plakat wydarzenia:

plakat

Oceń ten rekord!

Data

27 cze 2021
Zakończone!

Czas

17:30 - 18:30

Więcej informacji

Wydarzenie na Facebooku

Lokalizacja

Bulwar nadwiślański im. J. Piłsudzkiego
wybrzeże Marszałka Józefa Piłsudskiego 15, 27-600 Sandomierz
Kategoria

Organizator

Fundacja Kultury I Sztuki Taki Jestem
Fundacja Kultury I Sztuki Taki Jestem