pixel

Maków Podhalański: Największy kobiecy patchwork w Polsce

Czy wiecie z czego słynie Maków Podhalański? Z kunsztu hafciarskiego! Dlatego też Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Makowskiej podejmie próbę ustanowienia Rekordu Polski w kategorii „Największy patchwork”. Mieszkańcy miasta planują stworzyć patchwork wykonany z kwadracików wyhaftowanych przez kobiety. To ambitne przedsięwzięcie ma na celu nie tylko ustanowienie nowego rekordu, ale także celebrację lokalnego dziedzictwa kulturowego i siły kobiecej społeczności.

Próba ustanowienia rekordu odbędzie się 8 marca 2025 roku w Makowskim Centrum Kultury przy ul. 3 Maja 51 w godzinach od 15:00 do 18:00. Wydarzenie ma miejsce w ramach pierwszej edycji Święta Kobiety Gór.

Plakat wydarzenia „Święto Kobiety Gór”

Pomysł narodził się z chęci połączenia tradycji, sztuki i wspólnoty. Patchwork, składający się z setek indywidualnie wyhaftowanych kwadratów, ma być symbolem solidarności, kreatywności i siły kobiet z regionu.

Tradycja hafciarska, przekazywana z pokolenia na pokolenie, była nie tylko formą wyrazu artystycznego, ale także sposobem na budowanie więzi rodzinnych i społecznych. Teraz, dzięki temu projektowi, hafciarstwo zyskuje nowy wymiar – staje się narzędziem jednoczącym całą społeczność.

Organizatorzy podkreślają, że celem projektu jest nie tylko stworzenie imponującego dzieła, ale przede wszystkim uhonorowanie roli kobiet w zachowywaniu i przekazywaniu bogatego dziedzictwa rękodzielniczego regionu. To także okazja do pokazania, jak wiele można osiągnąć, działając wspólnie.

Projekt ma również wymiar edukacyjny. W ramach przygotowań do bicia rekordu, planowane są warsztaty hafciarskie, podczas których doświadczone hafciarki będą dzielić się swoją wiedzą z młodszym pokoleniem.

Czy mieszkańcom Makowa Podhalańskiego uda się zapisać na kartach Księgi Rekordów Polski? Odpowiedź już 8 marca!

5/5 - (1 vote)

Data

08 mar 2025
Zakończone!

Czas

15:00 - 18:00

Lokalizacja

Makowskie Centrum Kultury
ul. 3 Maja, 34-220 Maków Podhalański
Kategoria

Organizator

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Makowieckiej