
Rekordowy polonez podczas 1000-lecia Królestwa Polskiego
12 kwietnia 2025 roku w Warszawie odbędzie się wielki Marsz, organizowany z okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz 500-lecia Hołdu Pruskiego. W ramach obchodów zaplanowano próbę ustanowienia Rekordu Polski w kategorii „Największa liczba par tańczących poloneza jednocześnie”. Stowarzyszenie „Polskie Dziedzictwo i Tożsamość”, czyli organizator rekordowej próby, zaprasza wszystkich chętnych do udziału w tej historycznej inicjatywie.
Polonez, tradycyjny taniec narodowy, od wieków jest symbolem polskiej kultury, dumy i tożsamości.
Poloneza tańczyli nie tylko polscy królowie, szlachta i obywatele. Polonez XVIII wieku był przez pewien czas pierwszym wśród tańców europejskich, stawiany nawet przed francuskim menuetem. Swoje polonezy komponowali tak wybitni kompozytorzy jak: Johann Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven, Wolfgang Amadeusz Mozart, czy Fryderyk Chopin – napisano w komunikacie na oficjalnej stronie wydarzenia.
Poloneza poprowadzi CHOREA ANTIQUA – Zespół Tańca Historycznego do choreografii Marii Czerwińskiej wraz z zaprzyjaźnionym Zespołem Tańców Historycznych Szlacheckich z Przasnysza i Bractwem Kurkowym Rzeczypospolitej.
Jak podkreślają organizatorzy, taniec ten był niegdyś jednym z najważniejszych tańców europejskich, a jego majestatyczny charakter odzwierciedlał siłę i znaczenie polskiej szlachty.
Polonez to nie tylko taniec – to nasza historia i dziedzictwo – powiedział Patryk Jaki.
Próba ustanowienia rekordu rozpocznie się zbiórką o godzinie 11:15 przed Bramą Uniwersytetu Warszawskiego na Krakowskim Przedmieściu. Aby pobić obecny rekord, poloneza musi zatańczyć co najmniej 636 par. Uczestnicy zatańczą na trasie prowadzącej do Placu Zamkowego, gdzie odbędzie się finałowy koncert muzyki historycznej.
Marsz Patriotów to kulminacja obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego oraz 500-lecia Hołdu Pruskiego. Wydarzenie ma na celu uczczenie tych ważnych rocznic oraz promocję polskiego dziedzictwa kulturowego.
Do udziału w wydarzeniu zachęcają m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz eurodeputowany Patryk Jaki.
Niech cała Europa zobaczy ten piękny obrazek na 1000-lecie Królestwa Polskiego – apelował Patryk Jaki na platformie X.