Siemiatycki Dzień Pasibrzucha to promocja lokalnych produktów i potraw, połączona z ich degustacją. W 2022 roku impreza wpisała się w 480. rocznicę nadania Siemiatyczom praw miejskich. W jaki sposób miasto postanowiło uczcić to święto? Oczywiście pobijając Rekord Polski!
28 sierpnia 2022 roku mieszkańcy Siemiatycz wzięli udział w Siemiatyckim Dniu Pasibrzucha, czyli warsztatach kulinarnych w plenerze. Główną atrakcją wieczoru, oprócz bezpłatnej degustacji, była próba pobicia Rekordu Polski w budowie najdłuższej linii ze stołów.
Z okazji jubileuszu 480. rocznicy nadania praw miejskich, w wydarzeniu miało wziąć udział 480 osób. Cały projekt wzbudził jednak bardzo duże zainteresowanie mieszkańców i liczba uczestników była kilkukrotnie większa. Wszystko odbyło się w plenerze, więc wydarzenie było dodatkowo przestrzenią i okazją do rozmów, integracji, wymiany wiedzy i doświadczeń.
Pod okiem eksperta kulinarnego i złotego medalisty World Master Chefs Society – Krzysztofa Gawlika, przygotowano trzy tradycyjne potrawy charakterystyczne dla wschodnich regionów Polski i Podlasia, a więc chłodnik, pierogi i soczewiaki. Mieszkańcy po rejestracji i otrzymaniu kuponu mogli bezpłatnie spróbować wszystkich potraw, zasiadając przy zbudowanym stole.
Najdłuższa linia ze stołów została ustawiona na odcinku ul. Pałacowej i mierzyła dokładnie 207 metrów! Rekordowy stół składał się z 94 stołów, a jego przygotowanie trwało kilka godzin.
Celem wydarzenia było podniesienie wiedzy mieszkańców w zakresie posiadanego regionalnego potencjału, sposobów jego wykorzystania oraz sposobów niwelowania problemu marnowania żywności. Projekt miasta wzbudził zainteresowanie projektem nie tylko wielu mieszkańców, ale także mediów ogólnopolskich.
Poprzedni Rekord Polski
W dniu 20 grudnia 2016 o godzinie 8 rano w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie podjęto inicjatywę bicia Rekordu Polski na najdłuższą linię ze stołów.
Z racji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia zadecydowano, że stół zostanie nakryty tak jak do wigilii, aby po ustanowieniu rekordu mogła do niego zasiąść i wspólnie podzielić się opłatkiem cała społeczność szkolna. Uczniom zależało, żeby wigilię szkolną przeżyć w sposób niekonwencjonalny, a Rekord Polski był do tego najlepszą okazją.
Wydarzenie miało miejsce na terenie szkoły, na głównej alei pomiędzy budynkami dydaktycznymi. Uczniowie wraz z wychowawcami, razem około 500 osób, ustawiali stoliki, a następnie nakrywali je obrusami, potrawami i dekoracjami świątecznymi.
Za zmierzenie najdłuższej linii ze stołów odpowiedzialny był niezależny świadek – naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami, który potwierdził, że nowy rekord wynosi od tego momentu 169 metrów i 41 centymetrów.